בנק ישראל
צילום: פלאש 90

בנק ישראל גיבש מתווה לדחייה נוספת להחזר הלוואות לעסקים זכאים

במקרה של הלוואות של עד חצי מיליון שקלים הדחייה תתאפשר לתקופה של עד 12 חודשים, ובהלוואות של יותר מחצי מיליון שקלים הדחייה תתאפשר לתקופה של עד שישה חודשים. עסקים שיהיו זכאים להיכלל במתווה החדש הם עסקים שכבר דחו הלוואות שקיבלו, במסגרת המתווים הקודמים שגובשו מתחילת המשבר
ליאל קייזר ודנה ירקצי
10 בדצמבר 2020
12:11

בנק ישראל גיבש מתווה מוסכם עם הבנקים לדחייה נוספת של בין חצי שנה לשנה בהחזר הלוואות שנטלו עסקים שנפגעו ממשבר הקורונה. על פי המתווה החדש שפורסם היום (חמישי), הבנקים יאפשרו לעסקים לדחות את החזר רכיב הקרן בהלוואה כך שההחזר החודשי יפחת בכ-70%.

במקרה של הלוואות של עד חצי מיליון שקלים הדחייה תתאפשר לתקופה של עד 12 חודשים, ובהלוואות של יותר מחצי מיליון שקלים הדחייה תתאפשר לתקופה של עד שישה חודשים. עסקים שיהיו זכאים להיכלל במתווה החדש הם עסקים שכבר דחו הלוואות שקיבלו, במסגרת המתווים הקודמים שגובשו מתחילת המשבר, ושמחזור המכירות שלהם ירד בלפחות 25% במשך שלושה חודשים בין מארס לדצמבר, ביחס לתקופה המקבילה ב-2019.

בשבוע שעבר פרסם בנק ישראל מתווה להמשך דחיית ההלוואות. מנתונים שהגיעו לידי כאן חדשות, עולה כי המתווה החדש יסייע רק לרבע מהישראלים שדחו את המשכנתה.

הובטח כי המתווה הנוסף שגובש יאפשר לזקוקים לסיוע שעומדים בכמה תנאים מצטברים, להמשיך ולדחות את תשלומי המשכנתאות וההלוואות הצרכניות. אלא שרוב מי שדחו את המשכנתה לא נכללים במתווה המדובר, וייאלצו לחזור לשלם אותה בשבועות הקרובים או לנהל בעצמם מו"מ מול הבנק על דחייה נוספת.

במקביל, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום כי חל שיפור מתון במדד אמון הצרכנים בכלכלה הישראלית על רקע משבר הקורונה. בחציו השני של חודש נובמבר המדד - שנע בין 100% למינוס 100% - עדיין נמצא ברף השלילי עם מינוס 19%, אך מדובר בעלייה ביחס לחציו הראשון של נובמבר אז עמד המדד על מינוס 22%, וכן ביחס לחודש אוקטובר אז עמד המדד על מינוס 26% ומינוס 32%.