בנימין נתניהו ומלך מרוקו מוחמד השישי
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שר המודיעין: בשיחות עם מרוקו לא דובר על עסקת נשק

אלי כהן לכאן רשת ב: "יש שיחות עם מדינות נוספות, בדגש על אסיה ואפריקה" • על כך שגנץ ואשכנזי לא עודכנו בהסכם: "פרסום שהיה מקדים את זמנו, היה יכול לפגוע"
הבוקר הזה
11 בדצמבר 2020
08:01

שר המודיעין אלי כהן התייחס הבוקר (שישי) להסכם הנורמליזציה בין ישראל למרוקו. בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב שיבח את ההסכם, ואמר בנוגע לדיווחים על כך שארצות הברית תמכור מל"טים מתקדמים למרוקו כי "בשיחות בינינו לא דובר על שום עסקת נשק".

האזינו לריאיון עם אלי כהן

הוא התייחס לאפשרות של כינון יחסים עם מדינות נוספות ואמר: "יש שיחות עם מדינות ערביות ומוסלמיות. אני חושב שעיקר הדגש בזמן הקרוב יהיה על מדינות מאפריקה ומאסיה". בנוגע לסעודיה טען: "יש לה אינטרס לעשות הסכם עם ישראל. היא מחכה לראות מה תהיה המדיניות של ביידן ביחס לאיראן". 

כמו כן, כהן הגיב לכך ששר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי לא עודכנו על ידי ראש הממשלה נתניהו בהסכם: "מדובר בדברים רגישים. היינו על סף נרמול היחסים עם מרוקו כבר כמה פעמים בשנה האחרונה. לכן פרסום שהיה מקדים את זמנו, היה יכול לפגוע. אני בטוח שגם הם היו חשופים למידע של היחסים בין ישראל למרוקו. העיתוי נקבע אתמול על ידי טראמפ". 

 

אתמול דווח ברויטרס כי ארצות הברית מנהלת משא ומתן עם מרוקו על מכירה של ארבעה מל"טים מתקדמים. שלושה מקורות המעורים בענין אמרו כי הממשל צפוי לדון בנושא בימים הקרובים עם חברי קונגרס. הם לא ציינו אם העיסקה, שנדונה בחודשים האחרונים, קשורה להסכם בין ישראל למרוקו. 

בתוך כך, אתמול אמר גורם ישראלי בכיר אמר כי בימים הקרובים צפויה הודעה על נירמול עם מדינה נוספת. גם גורם במימשל האמריקני אמר כי נמשכים המאמצים להגיע להסכם עם עוד מדינות לפני תום כהונתו של הנשיא טראמפ, בעוד כחודש ראש הממשלה נתניהו אמר אמש כי ההסכם עם מרוקו הוא "אור גדול מאוד". 

אתמול הודיע טראמפ בציוץ בטוויטר כי ישראל ומרוקו הסכימו לכונן ביניהן יחסים דיפלומטיים. "פריצת דרך היסטורית נוספת היום - שתי הידידות הגדולות שלנו, ישראל ומרוקו, הסכימו לכונן קשרים דיפלומטיים מלאים. זו פריצת דרך ענקית לשלום במזרח התיכון", כתב.

לדברי טראמפ, ארצות הברית תכיר בתמורה בריבונות מרוקו על אזור מערב סהרה - שטח שמרוקו סיפחה ב-1979, אך הקהילה הבין-לאומית לא הכירה בכך. בנוסף, שלושה מקורות אמריקניים מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי ארצות הברית עורכת משא ומתן למכירה של לפחות ארבעה מל"טים מתקדמים למרוקו.