מרוקו
צילום: אי-פי

ההסכם עם מרוקו: על הפרק - מרכזי אינטרסים

בשבוע הבא צפויות להתחיל שיחות רשמיות בין ישראל למרוקו, אך בעת הנוכחית עוד לא מדברים על שגרירויות. גורם במשרד החוץ: הכוונה היא פתיחה מהירה מאוד של משרד האינטרסים ומשם התקדמות לנורמליזציה מלאה
גילי כהן
11 בדצמבר 2020
20:16

בשבוע הבא צפויות להתחיל שיחות רשמיות בין ישראל למרוקו בנוגע להתקדמות ביחסים בין המדינות ומה תכלול בדיוק הנורמליזציה. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 דווח הערב (שישי) כי בעת הנוכחית עוד לא מדברים על שגרירויות, אלא על מרכזי אינטרסים. גורם במשרד החוץ ציין כי הכוונה היא פתיחה מהירה מאוד של משרד האינטרסים ומשם התקדמות לנורמליזציה מלאה.

לאורך השנים היו מעורבים כמה גופים בפעילות במרוקו - המוסד, המועצה לביטחון לאומי ומשרד החוץ. לעתים גופים אלה דרכו על קצות האצבעות של חבריהם. זה כלל גם ביקורים של בכירים ישראלים במרוקו, כולל ראש המוסד יוסי כהן. נרשמו גם ניסיונות מתקדמים לתאם ביקורים חשאיים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך ככל הנראה זה טרם קרה.

שר החוץ המרוקני: ההסכם יקדם את פתרון שתי המדינות

שר החוץ של מרוקו, נאסר בוריטה, אמר הערב בריאיון בלעדי לכאן חדשות כי ההסכם יקדם את פתרון שתי המדינות. בריאיון בלעדי שפורסם בתוכנית "השבוע" בכאן 11 הסביר השר כי היחסים עם ישראל יכללו טיסות ישירות, קשרים דיפלומטיים ושיתוף פעולה בנושאים רבים. 

לדברי בוריטה, ההסכם לא יהיה על חשבון הסוגייה הפלסטינית, אך הדגיש את הקשר המיוחד וההיסטורי של בית המלוכה לקהילה היהודית. השר הסיר את דאגתם של רבים וציין כי כל מוקדי הכוח החשובים בממלכה הביעו תמיכה בידידות החדשה.

בימים הקרובים צפויה להיות מוכרזת מדינה נוספת שתכונן קשרים עם ישראל, כך לדברי גורם ישראלי בכיר לכאן חדשות. שר החוץ גבי אשכנזי כתב בטוויטר כי בשנה הבאה תיחנך הנציגות הישראלית ברבאט. בנוסף לפתיחת קווי טיסות, על הפרק עומדים גם קידום עסקאות כלכליות, בעיקר בתחום החקלאות, וכן עסקאות נשק.