-

"התגובה מוגזמת": הגישה הלא מקובלת להתמודדות עם קורונה

קבוצת רופאים ומדענים בכירים מנסה בחודשים האחרונים להציג גישה אחרת. הם קוראים לעשות פניית פרסה, לפתוח את המשק כולו, לחזור לחיים כמעט רגילים לחלוטין – ולהתמקד בהגנה על אוכלוסיות בסיכון
ירון דקל
11 בדצמבר 2020
23:27
עודכן ב 10:47

השבוע הצטיינה הממשלה בזיגזג קורונה - כן סגר לילי, לא סגר לילי, כן הגבלות בחנוכה, לא הגבלות בחנוכה. בבלגן הזה יש קו אחד שמנחה את ההתמודדות עם הקורונה לאורך הדרך – כשהתחלואה עולה סוגרים, כשהתחלואה יורדת פותחים. זו תמצית המדיניות שהובילה לקריסתם של עשרות אלפי עסקים ולאובדן הפרנסה של כמיליון ישראלים.

יש מי שכבר חודשים ארוכים מנסים להטות את כיוונה של הספינה, ובטוחים שהקברניטים משיטים אותה לעבר הקרחונים. ולא מדובר בבעלי עסקים - אלא דווקא בשורה של רופאים ומומחים שקוראים לעשות פניית פרסה.

"אני בוגר יום כיפור", אומר פרופסור אשר אלחיאני, לשעבר מנהל בית החולים מאיר. "אני לא מתאושש מהטראומה של המלחמה – שנתפסו על קונספציה אחת ולא רצו לשמוע שום קונספציה אחרת. ואנחנו עכשיו בעיצומה של קונספציה.

"אנחנו מנסים להשמיע קול אחר, ובעיתונים משמיעים רק את הקול המפחיד. שיראו גם את הצד השני. אני מרגיש שיש פאניקה, אולי אפילו פחד מוועדות חקירה. היועצים שבחרה הממשלה לקבינט הקורונה הם אנשים שלא מבינים בניהול מגפות. הם שגו".

דברים דומים אומר ד"ר אבי מזרחי, מנהל מחלקה פנימית, ועד לא מזמן מחלקת קורונה, בבית החולים אסף הרופא: "המצב שבו יש סגר לסירוגין היא תגובה לא נאותה. זה מעיד על פחד לא פרופורציונלי".

פרופסור שושי אלטוביה מבית הספר לרפואה בהדסה עין כרם אומרת על החלטות הממשלה: "זה יכול לנבוע משיקולים זרים, זה יכול להיות איבוד עשתונות, זה יכול להיות חרדה, וזה יכול להיות התחפרות בעמדות שהם מלכתחילה חשבו שזה מה שצריך לעשות".

תגיות:
קורונה