מלך מרוקו מוחמד השישי, טרמאפ, נתניהו
צילומים: אי-פי

ממשל טראמפ הודיע לקונגרס על עסקת נשק בשווי מיליארד דולר עם מרוקו

כפי שפורסם בדיווחים קודמים, גורמים המעורים בפרטים מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי העסקה צפויה לכלול מל"טים וכלי נשק נוספים. זאת ברקע ההודעה על נרמול היחסים בין מרוקו לישראל
מערכת כאן חדשות
12 בדצמבר 2020
00:14

ממשל טראמפ הודיע הלילה (שבת) לקונגרס האמריקני על קידום עסקת נשק עם מרוקו בשווי מיליארד דולר, שתכלול בין השאר מל"טים מדגם "סי-גרדיאן", טילי "הלפייר" ותחמושת מדויקת נוספת. כך מסרו גורמים המעורים בפרטים לסוכנות הידיעות רויטרס. זאת ברקע ההודעה ביום חמישי על הסכם נרמול היחסים בין ישראל למרוקו

עם פרסום ההודעה על נרמול היחסים בין ישראל למרוקו, שלושה מקורות אמריקניים מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי ארצות הברית עורכת משא ומתן למכירה של לפחות ארבעה מל"טים מתקדמים למרוקו. כמו כן, טראמפ אמר ביום חמישי כי ארצות הברית תכיר בריבונות מרוקו על אזור מערב סהרה - שטח שמרוקו סיפחה ב-1979, אך הקהילה הבין-לאומית לא הכירה בכך.

שר החוץ של מרוקו, נאסר בוריטה, אמר אמש בריאיון בלעדי לכאן חדשות כי ההסכם יקדם את פתרון שתי המדינות. בריאיון הסביר השר כי היחסים עם ישראל יכללו טיסות ישירות, קשרים דיפלומטיים ושיתוף פעולה בנושאים רבים.

לדברי בוריטה, ההסכם לא יהיה על חשבון הסוגייה הפלסטינית, אך הדגיש את הקשר המיוחד וההיסטורי של בית המלוכה לקהילה היהודית. השר הסיר את דאגתם של רבים וציין כי כל מוקדי הכוח החשובים בממלכה הביעו תמיכה בידידות החדשה.

בשבוע הבא צפויות להתחיל שיחות רשמיות בין ישראל למרוקו בנוגע להתקדמות ביחסים בין המדינות ומה תכלול בדיוק הנורמליזציה. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 דווח כי בעת הנוכחית עוד לא מדברים על שגרירויות, אלא על מרכזי אינטרסים. גורם במשרד החוץ ציין כי הכוונה היא פתיחה מהירה מאוד של משרד האינטרסים ומשם התקדמות לנורמליזציה מלאה.