פייזר חיסון קורונה
צילום: אי-פי

מתחילים להתחסן: מבצע החיסונים בישראל יחל השבוע

החיסון נמצא בהליך אישור מזורז במשרד הבריאות וצפוי להיות מאושר תוך ימים ספורים • מחר תתכנס ועדת חיסוני הקורונה, כשעל הפרק נמצאת האפשרות להורות לנשים מניקות לא להתחסן
קטי דור
12 בדצמבר 2020
19:59
עודכן ב 22:44

בעקבות האישור שנתן מנהל התרופות האמריקני לחיסון של פייזר – מבצע החיסונים יחל בישראל כבר השבוע, והראשונים להתחסן יהיו צוותי הרפואה, כך פורסם היום (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. החיסון נמצא בהליך אישור מזורז במשרד הבריאות וצפוי להיות מאושר תוך ימים ספורים. מחר תתכנס ועדת חיסוני הקורונה, כשעל הפרק נמצאת האפשרות להורות לנשים מניקות לא להתחסן.

בבתי החולים הגדולים נערכים להתחיל לחסן את הצוותים כבר בשבוע הקרוב. קופות החולים נערכות לחסן צוותים רפואיים, קשישים קבוצות בסיכון וגם אוכלוסייה כללית בשבוע שלאחר מכן. ועדת חיסוני הקורונה שוקלת בדעתה להנחות נשים מניקות שלא להתחסן, בדומה להנחיה לנשים הרות. זאת, משום שהחיסון לא נוסה על נשים מניקות.

מסקרים שעשו בבתי חולים וקופות החולים עולה כי 50% מהצוותים רוצים את החיסון. אם המבצע יתנהל כשורה, עד אפריל צפויים מיליונים להתחסן. קופות החולים מוכנות להתחיל במבצע החיסונים כבר מיום ראשון הבא, ויוכלו לחסן כ-80 אלף מטופלים כל יום.

אחד האתגרים שצריך להתגבר עליהם הוא ההסברה, וזאת אחת הסיבות שמתחילים בחיסון הצוותים הרפואיים. סקרים בכל בתי החולים וקופות החולים העלו כמעט כולם תוצאות דומות:

50% רוצים להתחסן
30% מתלבטים
20% לא מעוניינים בחיסון

ה-FDA - מנהל המזון והתרופות האמריקני - אישר אתמול את החיסון לקורונה של חברת פייזר לשימוש חירום. בשלב הראשון תספק פייזר 100 מיליון מנות חיסון עד לחודש מארס. הכוונה היא להתחיל לתת את החיסונים כבר בתוך ימים ספורים, הראשונים להתחסן יהיו צוותי רפואה וקשישים.