-
צילום: הדס פרוש, פלאש90

מיום שלישי: תקופת הבידוד תקוצר לעשרה ימים

המהלך מותנה בשתי בדיקות קורונה שליליות - אחת עם הכניסה לבידוד והשנייה ביום התשיעי ממועד החשיפה לחולה • רה"מ נתניהו: מתחילים את סוף המגפה, אנו בדרך להקדמת החיסונים • מנכ"ל משרד הבריאות: זריקת החיסון הראשונה - בתחילת השבוע הבא
לירן כוג'הינוף
13 בדצמבר 2020
08:43
עודכן ב 14:15

שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע היום (ראשון) כי החל מיום שלישי בשעה 08:00 תקופת הבידוד תקוצר לעשרה ימים, כפוף לשתי בדיקות קורונה שליליות. הבדיקה הראשונה תבוצע עם הכניסה לבידוד והשנייה ביום התשיעי ממועד החשיפה לחולה. הפער המינימלי בין שתי הבדיקות יהיה לפחות 24 שעות. 

בד בבד, לאחר הגעת החיסונים לישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו ציין הבוקר כי אנו בדרך להקדמת החיסונים ומתחילים את הסוף של המגפה. את הדברים אמר נתניהו בסיור במתחם הדרייב-אין של קופת החולים מכבי. שר הבריאות יולי אדלשטיין, שנכח בביקור גם כן, הוסיף: ״ראינו כאן שלבי היערכות מאוד מתקדמים. יכול להיות שהחיסון יתחיל מוקדם יותר, ואולי כבר בשבוע הבא נוכל להתחיל את החיסונים של הצוותים הרפואיים. ראינו פרסומים על כך שחסרים דברים. אלה בחזקת שמועות בלבד. לא חסר דבר". 

"החיסון בטוח, הוכח בעשרות אלפי נסיינים שאין תופעות לוואי חמורות"

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, אמר הבוקר כי הזריקה הראשונה צפויה בתחילת השבוע הבא. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב הבהיר פרופסור לוי כי החיסון בטוח ושהוכח בעשרות אלפי נסיינים שאין תופעות לוואי חמורות. 

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' חזי לוי

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס לכך שרבים מהנכנסים לישראל אינם נמצאים בבידוד כנדרש. "נחייב בדיקות בחזרה משלוש או ארבע ארצות אדומות בוהקות. עד כה חשבנו שנסתפק בבידוד ואנשים ייכנסו לבידוד, כשראינו שלא כך הדבר, למדנו את הדבר ונתחיל בבדיקות חובה", הסביר. 

בתי האבות יעמדו בקו הראשון של מקבלי החיסונים

ראש תוכנית מגן אבות ואמהות, הפרופסור נמרוד מימון, אמר הבוקר כי השבוע יחלו בבתי האבות בהתארגנות מהירה לקראת קבלת החיסונים נגד קורונה, וכי המוסדות יעמדו בקו הראשון של מקבלי החיסונים יחד עם המוסדות הרפואיים האחרים בישראל. מימון כתב באיגרת לכל מנהלי בתי האבות בארץ כי הוא רואה בהגעת החיסונים לישראל גורם שיסיים סוף סוף את גל ההתפרצויות, מה שיהווה את הסימן הראשון לסיום המגיפה בישראל. 

בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב ציין פרופסור מימון: "אנחנו מעריכים שההתחלה תהיה בקרוב. אנו זקוקים ל-160 אלף חיסונים ל-1,400 המוסדות שלנו, ויש עוד מטופלים בקהילה".  

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' מימון בכאן רשת ב

פרופ' מימון הוסיף כי הוא מודע לחששות מחיסון הקורונה, אך כפרופסור לרפואה פנימית אין לו ספק בבטיחותו. מימון הוסיף כי יהיה הראשון לחסן את כל בני משפחתו, כולל אימו הקשישה שגרה עמו בבית וכי הוא ועובדי המחלקה שהוא מנהל בסורוקה יתחסנו. הוא ביקש מכל מוסד להעביר עד אמצע השבוע רשימה ברורה של כל המעוניינים להתחסן, והדגיש כי השאיפה היא להגיע לשיעור התחסנות של מאה אחוזים במוסדות מגן אבות.

עוד הוסיף כי בגל השלישי מגלים עובדים רבים חיוביים לקורונה בבדיקות הסקר. "הפרסומים על התפרצויות בבתי האבות הם בנוגע לעובדים שנמצאו בזכות בדיקות הסקר. מרבית ההתפרצויות כרגע הן בעובדים ומעט בקשישים. תמיד כשגל עולה יש עובדים חיוביים ואנחנו מהר מאוד נדגום פעמיים בשבוע. ברור לגמרי שכשהתחלואה עולה נראה גם התפרצויות בבתים. אני מאוד מקווה שבעוד חודשיים נהיה אחרי האירוע בבתי האבות. חשוב לשמור על ההורים דווקא עכשיו".

מוקדם יותר הזהירה מנהלת המחלקה למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא וחברה בצוות המייעץ לממונה הקורונה, הפרופסור גליה רהב: "מסוכן מאוד לומר שרואים את הסוף של המגפה". בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב הצהירה פרופסור רהב כי תהיה אחת הראשונות שתקבל את החיסון לקורונה, ושאינה חוששת מהטכנולוגיה החדשה שעליה הוא מתבסס. "טכנולוגיה חדשה מפחידה את כולם, אך למעשה עובדים עליה כבר מ-1989", הוסיפה. עוד ציינה כי המטרה היא לחסן לפחות 60% מהאזרחים. 

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' רהב בכאן רשת ב