-

מלחמות הן נס וההינתקות זמנית: כך מציג המשרד להשכלה גבוהה את ההיסטוריה לתלמידי בתי הספר

ביקורת על חוברת חנוכה שמימן משרדו של זאב אלקין ב-50 רשויות: "אג׳נדה פוליטית שמוגשת לילדי כיתות א׳ בעטיפה של חוברת משחקים לחג"
לירן כוג'הינוף
13 בדצמבר 2020
13:20

האגף לתרבות יהודית במשרדו של השר זאב אלקין מציג לתלמידי בתי הספר את מלחמות ישראל כנס ואת ההינתקות כזמנית. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. הדברים מוצגים בחוברות שמימן המשרד להשכלה גבוהה ומשלימה ושחילק האגף ביותר מ-50 רשויות מקומיות לפני יציאת התלמידים לחופשת חנוכה.

החוברות חולקו בקופסאות של פעילויות לחנוכה לתלמידי כיתות א' דרך הרשויות המקומיות. באחת החוברות ישנם תיאורים של שמונה נסים כנגד שמונה נרות החג. לפי כותבי החוברת, דברים טובים שקרו לעם היהודי הם ״נסים משמיים״, ודבר זה מוצג כעובדה מוגמרת, אך לא כאמונה.

כך לדוגמא מכונה מלחמת ששת הימים בחוברת כ״נס מלחמת ששת הימים" ונכתב עליה כי היא: ״המלחמה הפלאית מכולן". עוד נכתב כי המלחמה הסתיימה ״כשישראל מרחיבה את שטחה באופן משמעותי בסיני, בגולן, ביהודה ושומרון. הנס הגדול התברר בהמשך. ערב קודם צ׳יפרו את הטייסים המצרים במסיבה... ובבוקר הם פשוט לא הצליחו לקום״. הנס השלישי מוקדש למלחמת המפרץ. שם למשל כתוב שהעובדה שהטילים ששוגרו מעיראק לעבר ישראל נפלו בשטח פתוח היא ״נס״. הורים רבים זעמו על שהחוברת אינה מכיל הסברים רציונאליים לעניין המלחמות, הקשורים ליכולת צבאית נמוכה של האויב, אלא מציגים את הנושא כנס משמיים.

הנס השישי בחוברת מוקדש כולו ל״נסים של גוש קטיף״. שם מתייחסים להינתקות כ״עקירה זמנית״ ומסיימים ב-״הניסים הללו העידו על הצורך בשהות יהודית בחבל ארץ זה ואנו תפילה כי עוד נשוב לשם ולא נזדקק עוד לנסים שכאלה״.

נאוה, סבתה של אחת התלמידות שקיבלו את החוברת, כתבה בחשבון הפייסבוק שלה בתגובה: "יש כאן דעה פוליטית שמוצגת לילדי כיתות א' ללא שום איזכור של דיעות אלטרנטיביות, שלפיהן ממש אין צורך בשהות יהודית בשטח כבוש". 

הנס השביעי בחוברת מוקדש לקום המדינה ומתחיל בציטוט של חגי בן ארצי, אחיה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. הציטוט גורס כי קום המדינה הינו ״האירוע המופלא והייחודי ביותר היסטוריה האנושית״. על הדברים האלה כתבה אותה סבתא בפייסבוק: "זו אג׳נדה פוליטית שמוגשת לילדי כיתות א׳ בעטיפה של חוברת משחקים לחג. לו רק היה רשום בחוברת שאחד הניסים הוא כתיבתו של ש"י עגנון, או שנישא תפילה להחזרת השטחים הכבושים ולשלום עם שכנינו - הכותב היה מואשם בהיותו שמאלן חמוץ עוכר ישראל. קריאת החוברת מלמדת על מצג פוליטי ומגמתי, אם לא לדבר על שטיפת מוח של ממש", כתבה נאווה.

מהמשרד להשכלה גבוהה ומשלימה נמסר בתגובה: "הערכה המדוברת הינה פרויקט של יותר מ-50 רשויות בארץ, אשר בחרו להתקשר עם הפקת 'גרים קרוב' של ארגון 'קרוב ללב'. האגף לתרבות יהודית במשרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה תומך בפרויקטים מסוג זה במסגרת קול קורא לפרויקטים ייחודיים המפורסם ברשומות ובאתר המשרד. התמיכה הינה עד 75% מעלות הפרויקט ועד מסגרת גג של 15 אלף שקלים לרשות. התכנים הכתובים בערכות נקבעו על ידי הרשויות הלוקחות חלק בפרויקט ולא על ידי  משרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה.

"התמיכות וההקצבות שנותן האגף לתרבות יהודית במשרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה ניתנות בהתאם לקריטריונים שקופים ושוויוניים אשר אושרו כדין. תוכן האירועים ובחירת האמנים נקבע על ידי הרשויות המקומיות, שהן הגורם המקבל את התמיכה וההקצבה מהמשרד. כל הפעילויות מבוצעות על ידי הרשויות ועל ידן בלבד והן אחראיות להתקשרויות שלהן".