הר הבית, ארכיון
צילום: סולימאן חאדר, פלאש 90

הקלטות ממונה הקורונה: אין פתרון להפרות הענק בהר הבית

בשיחות סגורות שקיים הודה ממונה הקורונה כי המל"ל החליט לא לאכוף את הנחיות הקורונה בהר הבית. באשר לעלייה בתחלואה שנגרמת על ידי כניסת ישראלים לשטחי הרשות הפלסטינית, אמר אש: "איו"ש זה חור, אין פתרון"
סולימאן מסוודה
13 בדצמבר 2020
20:33

ממונה הקורונה פרופ' נחמן מודה בשיחות סגורות כי המטה לביטחון לאומי החליט שלא לאכוף את הנחיות הקורונה בהר הבית. בהקלטות ששודרו היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11, נשמעה שיחה שקיים בסוף השבוע אש עם תא"ל במיל' בן-צבי אליאסי, מפקד משל"ט מזרח ירושלים בפיקוד העורף, שממונה על הטיפול בקורונה במזרח ירושלים. במוקד השיחה עמדה תפילה המונית שהתקיימה בהר הבית ביום שישי שעבר בנוכחות 18 אלף מתפללים.

אש נשמע אומר לאליאסי "אין לנו פתרון, אין לנו מה לעשות עם זה", ואילו תא"ל אליאסי אומר כי "המל"ל על זה". "יש לנו חורים ברשת שלנו שהם בלתי ניתנים לפתרון", הוסיף הממונה. אחד המייעצים למגן ישראל בעניין מזרח ירושלים אמר בשיחה כי הוואקף דווקא מנסה לקפיד, אך אש נשמע לא מרוצה, מגחף ואומר: "התפילה מתקבלת עם מסכה?".

בהקלטות נשמע אש מתייחס גם לעלייה בתחלואה שנגרמת על ידי כניסת ישראלים לשטחי הרשות הפלסטינית, שם מקיימים ערביי ישראל ותושבי מזרח ירושלים חתונות ואירועים בניגוד להנחיות. לדברי תא"ל אליאסי בשיחה "מי שיכול לעצור את זה זו הרשות הפלסטינית". ממונה הקורונה השיב בשיחה ואמר כי "איו"ש זה חור, אין פתרון". נזכיר כי אלוף פיקוד המרכז, תמיד ידעי, חתם לפני יותר מחודש על צו שמגדיר את שטח בי שבו מתקיימות ההפרות - שטח צבאי סגור. אלא מההקלטות עולה כי יש קשיים באכיפתו.

מהמל"ל נמסר בתגובה: המל"ל לא נתן שום הנחיה המונעת אכיפה או מתערבת באכיפה. מי שמופקד על האכיפה הוא משטרת ישראל.