ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

מול המצלמות: נתניהו ואדלשטיין צפויים להתחסן ראשונים

נשקלת האפשרות לחסן את השניים כבר במוצאי השבת הקרובה • היום נעשתה הדרכה ראשונה לכ-400 אחיות כיצד לבצע את החיסון • גורמים בממשלה: שיעור המתחסנים יהיה גבוה בגלל "הדרכון הירוק" • וגם: כל מה שצריך לדעת רגע לפני פתיחת מבצע החיסונים
כתבי כאן חדשות
13 בדצמבר 2020
20:12

ביום ראשון הבא מתוכנן להתחיל מבצע החיסונים בישראל בבתי החולים ובקופות החולים. מי שצפויים להתחסן ראשונים הם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין - לעיני המצלמות. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. לא ידוע עדיין היכן הם יחוסנו ואם יחסנו אותם רופא או אחות. בנוסף, נשקלת האפשרות להעניק להם את החיסון כבר במוצאי השבת הקרובה. אם יצליחו להקדים את מבצע החיסונים ליום חמישי, ייתכן ושניהם יחוסנו עוד קודם לכן.

ראש הממשלה נתניהו יהיה ככל הנראה המנהיג הראשון בעולם שמתחסן, משום שראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כבר חלו בנגיף.

היום נעשתה הדרכה ראשונה לכ-400 אחיות כיצד לבצע את החיסון. בנוסף, נשלח מדגם של חיסונים לאישור במעבדה באנגליה, ובתוך כמה ימים צפוי להסתיים תהליך האישור והרישום של החיסון בישראל.

גורמים בממשלה: שיעור המתחסנים יהיה גבוה בגלל "הדרכון הירוק"

הנחת העבודה אצל מקבלי ההחלטות, לדברי בכירים בממשלה, היא שהציבור הישראלי ייענה למבצע החיסונים גם מבלי חובה חוקית כלשהי. אותם בכירים אומרים לכאן חדשות כי ישנם שני גורמים מרכזיים שעשויים להכריע את הכף: הראשון הוא "הדרכון הירוק" שיוקנה למי שיתחסן - אותו פטור מבידוד שיאפשר גם להיכנס ל"איים ירוקים".

דבר נוסף הוא ההערכה שככל שמבצעי חיסון כאלה ייעשו שכיחים יותר במדינות בעולם, יהיו עוד ועוד מדינות שידרשו כתנאי לכניסה אליהן חיסון ויסרבו לקבל אליהן ישראלים שלא יתחסנו - מה שעשוי גם לעודד את הישראלים  להתחסן.

כל מה שצריך לדעת רגע לפני פתיחת מבצע החיסונים

למי אסור להתחסן עכשיו?

לפי המלצות ה-FDA, ילדים מתחת לגיל 16 ונשים בהיריון מחוץ לסבב החיסונים הנוכחי. לא כי זה מסוכן, פשוט כי הם לא היו חלק מהניסוי ואין מספיק מידע על תופעות לוואי אפשריות. בבריטניה ממליצים למי שסובל מתגובות אלרגיות חריפות שלא להתחסן, בגלל שני מתחסנים שקיבלו תגובה שכזאת.

מה אם כבר נדבקנו?

עוד לא ברור כמה זמן מחזיקה "החסינות הטבעית" לאחר שמחלימים מקורונה. אולי בהמשך זה ישתנה, אבל בינתיים, אם החלמתם, אל תצפו לקבל זימון.

איך בדיוק מקבלים זימון כדי להתחסן?

קופות החולים אחראיות על חלוקת החיסונים. ואם אתם בין הראשונים שאמורים לקבל את הזריקה – תקבלו על כך הודעה. לא צריך לצלצל לאף אחד או לבדוק עם הדודה הרופאה איך "מתקמבנים" על זריקה מהר יותר.

כמה זמן צריך לחכות בין שתי מנות החיסון?

החיסון של פייזר דורש המתנה של 21 יום בין מנה למנה. אצל מודרנה זה אורך שבוע יותר. בנוסף, אין צורך לחשוש שייגמרו כל המנות עד שיגיע התור שלכם לסבב השני. קופות החולים קובעות תור לכול מתחסן ושומרות לו את שתי הזריקות.

מה באשר למקרה של פגיעה מהחיסון? יש מי שיפצה אותנו?

נכון לעכשיו - לא. חלק מקופות החולים דורשות מהמדינה להיות אחראית לפיצויים. בינתיים החוק בעניין תקף רק לחיסוני חובה, וחיסון לקורונה לא מחייב. בנוסף, מדינת ישראל התחייבה שלא לתבוע את פייזר ומודרנה אם משהו משתבש. כך שעד שזה לא יוסדר, אין גורם שמוסמך לתת פיצויים באופן רשמי.

מה נקבל לאחר שתי זריקות החיסון?

שבוע לאחר הזריקה השנייה, נזכה ל"דרכון ירוק" - סוג של אישור, שגם מחלימים מקורונה אמורים לקבל. הוא יהיה הפטור שלנו מבידוד, וכרטיס הכניסה ל"איים הירוקים".

השתתפו בהכנת הידיעה: קטי דור, מאיה ראכלין וליאל קייזר