ג'ון לה קארה
צילום: אי-פי

"הגדיר את תקופת המלחמה הקרה": סופר הריגול הבריטי ג'ון לה קארה הלך לעולמו בגיל 89

לה קארה - דיוויד קורנוול במקור - נחשב בעיני רבים לגדול סופרי הריגול. בין ספריו שזכו לפופולריות רבה ולמעמד של רבי מכר ברחבי העולם: "המרגל שחזר מן הכפור", "החפרפרת" ו"כל אנשי סמיילי". ממשפחתו נמסר כי הוא מת כתוצאה מדלקת ריאות
מאיה ראכלין ודב גיל-הר
14 בדצמבר 2020
01:33
עודכן ב 06:22

סופר מותחני הריגול הבריטי ג'ון לה קארה הלך לעולמו בגיל 89. לה קארה נחשב בעיני רבים לגדול סופרי הריגול בכל הזמנים, ובין ספריו שזכו לפופולריות רבה ולמעמד של רבי מכר ברחבי העולם, וגם תורגמו לעברית - "המרגל שחזר מן הכפור", "החפרפרת" ו"כל אנשי סמיילי". משפחתו הודיעה הלילה (שני) כי לה קארה מת כתוצאה מדלקת ריאות.

לה קארה - דיוויד קורנוול בשמו האמיתי - נולד ב-1931 במחוז דורסט בדרום-מערב אנגליה. בסוף שנות ה-40 של המאה הקודמת התגייס לחיל המודיעין בצבא הבריטי, והוצב באוסטריה. בשנות ה-50 גויס לשירותי הביון הבריטי, ושירת כסוכן חשאי בגרמניה של ימי המלחמה הקרה. חוויותיו מאותה תקופה, כפי שלה קארה העיד בעצמו בכמה הזדמנויות, היוו השראה לאירועים המתוארים ברבים מספריו.

תיאר עולם ריגול שעמד בניגוד לעלילות ג'יימס בונד. ג'ון לה קארה (צילום: אי-פי)

ב-1961 פרסם את ספרו הראשון "חיוג אל השאול", אז גם אימץ את שם העט ג'ון לה קארה. ספרו השלישי שיצא ב-1963 - "המרגל שחזר מן הכפור", הביא ללה קארה פרסום רב ברחבי העולם ובתוך זמן קצר קיבל מעמד של קלאסיקה בז'אנר מותחני הריגול.

בשנות ה-70 פרסם לה קארה את טרילוגיית "קארלה", הכוללת את הספרים "החפרפרת", "התלמיד המכובד" ו"כל אנשי סמיילי". במרכז הטרילוגיה עומדת הדמות המפורסמת ביותר של לה קארה - הסוכן ג'ורג' סמיילי, שמופיע גם בשולי עלילות ספרי לה קארה שפורסמו לפני הטרילוגיה, ונמצא בעימות מתמשך מול רב המרגלים הסובייטי מהקג"ב - קארלה.

דמותו של הסוכן ג'ורג' סמיילי ועולם הריגול שמתואר בספריו של לה קארה תמיד עמדו בניגוד לעלילותיו של ג'יימס בונד בספריו של איאן פלמינג. לה קארה הקפיד לחקור בספריו את המתח המוסרי בין ערכי החופש והחירות ובין ההגנה על ערכים אלה, כפי שבא לידי ביטוי בעבודת הביון. הדמויות המופיעות בספריו מתמודדות עם קונפליקטים מוסריים, ועלילות הספרים מציירות תמונה מורכבת של עולם הריגול, שבו הגבולות בין טוב ורע מיטשטשים.

לה קארה עסק בספריו גם בסכסוכים אחרים מלבד המלחמה הקרה, וב-1983 הוציא לאור את ספרו "המתופפת הקטנה" שעסק במרדף של המוסד אחר מחבל מארגון אש"ף. טרם כתיבת הספר ביקר לה קארה בישראל ובלבנון ונפגש עם אנשי קהיליית המודיעין הישראלית ועם פעילי אש"ף.

הטריילר לעיבוד הקולנועי ל"החפרפרת" מ-2011

רבים מספריו של לה קארה זכו לעיבודים קולנועיים וטלוויזיוניים מצליחים. בין השאר, ה-BBC עיבד למיני סדרה את ספרי טרילוגיית "קארלה" - "החפרפרת" ו"כל אנשי סמיילי". את דמותו של ג'ורג' סמיילי גילם השחקן זוכה האוסקר אלק גינס. ב-2011 דמותו של סמיילי גולמה על ידי גארי אולדמן בעיבוד קולנועי ל"החפרפרת", תפקיד שעליו קיבל אולדמן מועמדות לאוסקר.

סוכנו של לה קארה, ג'וני גלר ספד לו: "הוא היה ענק בלתי מעורער של הספרות האנגלית, והגדיר את תקופת המלחמה הקרה. איבדתי מנטור, מקור השראה, והכי חשוב - חבר".

גם קולגות של לה קארה ספדו לו הלילה. הסופר האמריקני סטיבן קינג אמר בתגובה למותו של לה קארה: "השנה האיומה הזו גבתה ענק ספרותי ואיש רוח הומניטרי". הסופר הבריטי רוברט האריס אמר כי לה קארה היה "אחד מהסופרים הבריטים הגדולים בתקופה של אחרי מלחמת העולם השנייה, ודמות בלתי נשכחת". 

הקריירה הסודית שהפכה להשראה 

בשנת 1960 ג'ון לה קארה הוצב בערייה בון שבגרמניה ב-1960 לאחר שהתמנה לסוכן ביון ב-MI6 (סוכנות הביון הבריטית) תחת כסות דיפלומטית - מזכיר שני בשגרירות בריטניה בבון. בזמן שהותו בעיר הוא כתב שני ספרים - "רצח מתוחכם" ו"המרגל שחזר מן הכפור", שזכה גם לעיבוד לסרט בריטי מצליח. את הכינוי "ג'ון לה קארה" אימץ לעצמו מאחר שעל על הדיפלומטים הבריטיים נאסר לפרסם מאמרים או ספרים.

קריירת הריגול של לה קארה הסתיימה בבון ב-1964, עם בגידתו של הסוכן הכפול קים פילבי, שהסגיר לק.ג.ב את רשימת המרגלים הבריטיים שהכיר, ובכך בעצם הזניק את הקריירה הספרותית של לה קארה במשרה מלאה. דמות מרכזית בספרו הידוע "החפרפרת" מבוססת על פילבי.

גם הערייה בון זכתה למקום של כבוד בספרו של לה קארה "עיר קטנה בגרמניה" שיצא ב 1968, ותיאר את הדאגה בשירות החשאי הבריטי מנסיונם של נאצים ששרדו את המלחמה להסתנן ולתפוס עמדות מפתח בגרמניה החדשה. לה קארה כתב שם על עיר השירות שלו: "בון היא כפר. יש לה את המנהגים, הדמיון והמימדים של כיכר שוק. כשהערפל מתקרר כאן, אנחנו קוראים לזה חורף, לפעמים הוא מתחמם מעט, ואז יודעים שהגיע הקיץ".