חיסון לקורונה
צילום: אי-פי

מספר המתים מקורונה בישראל עבר את ה-3,000

משרד הבריאות: 1,707 מאומתים אתמול, אחוז הבדיקות החיוביות - 3.4% • בדיקת כאן חדשות: קופות החולים יוכלו לחסן כ-82,500 בני אדם ביום • ראש מטה "מגן ישראל", תומר לוטן, לכאן רשת ב: "ממליצים להפוך את דובאי למדינה אדומה" • ממונה הקורונה אש: מקווה מאוד שביום ראשון יתחיל מבצע החיסון
כתבי כאן חדשות
14 בדצמבר 2020
07:46
עודכן ב 16:50

מספר המתים מקורונה בישראל חצה הבוקר (שני) את ה-3,000 והוא עומד כרגע על 3.003 מתים. 1,707 בני אדם נמצאו מאומתים לקורונה אתמול כשאחוז הבדיקות החיוביות עומד על 3.4%. בדיקת כאן חדשות מראה כי קופות החולים יוכלו בשלב ראשון לחסן כ-82,500 בני אדם ביום במבצע חיסוני הקורונה, כתלות בזמינות חיסונים ובביקוש של הציבור למנות חיסון. בקופת חולים כללית מעריכים כי יוכלו לחסן כ-40 אלף בני אדם ביום, בקופת חולים מכבי מעריכים כי יוכלו לחסן כ-25 אלף בני אדם, במאוחדת מעריכים כי יוכלו להגיע לכעשרת אלפים מנות חיסון ביום ובלאומית אומרים כי יוכלו לחסן כ-7,500 בני אדם ביום.

במשרד הבריאות מעריכים כי האוכלוסייה הכללית תוכל להתחסן כבר בתחילת מבצע החיסונים במקביל לאוכלוסיות בסיכון וייתכן שהפניה לאוכלוסיות בסיכון תהיה אקטיבית יותר. גורם בכיר בקופות אמר הבוקר לכאן חדשות כי אם יתאפשר לכל האוכלוסייה להתחסן כבר בתחילת המבצע, הדבר יביא ליצירת ביקוש גבוה ולמתן תחושה של דחיפות. לדבריו, לפי ההערכה, גורמים שונים עלולים להביא לירידה בשיעור ההתחסנות, כמו למשל דיווח על תופעות לוואי ואף ירידה בתחלואה. לכן, לדבריו, יש רצון להביא לשיעור התחסנות גבוה כבר בשלבים המוקדמים.

בקופות החולים מתכוונים לפנות בתחילת מבצע החיסונים לאוכלוסיות בסיכון בהודעות כתובות ובמקרה הצורך בשיחות טלפון כדי לזמן לקבלת החיסונים במטרה להגיע לשיעורי התחסנות גבוהים. הציבור הכללי יוכל, ככל הנראה, לזמן תור דרך האתר או האפליקציה של הקופה, ובכל המקרים ייקבעו מראש שני תורים לקבלת שתי מנות החיסון במרווח זמן של 21 ימים.

בקופות נערכים למבצע לוגיסטי מדוקדק לשינוע החיסונים מהמרכז הלוגיסטי בשוהם, שם הם מאוחסנים בטמפרטורה של 70 מעלות מתחת לאפס, למרכזים שבהם יינתנו החיסונים. מרגע יציאתם של החיסונים מהמרכז הלוגיסטי יהיה צורך להשתמש בהם תוך חמישה ימים בלבד ולא, לא ניתן יהיה להתחסן באמצעותם והם ייזרקו. ככל הנראה מסתמן פתרון למגשי החיסונים שבכל אחד מהם 975 מנות חיסון, מה שמצריך שימוש בכל המנות מרגע הפשרת המגש. כעת נראה כי ניתן יהיה לחלק את מגשי החיסונים הקפואים כך שניתן יהיה להוציא מאות בודדות של מנות בכל מגש. חשיבות הדבר גדולה מכיוון שאחרת יש חשש מבזבוז רב של מנות יקרות ערך. החיסונים יינתנו במרפאות ראשוניות, מרכזים ייעודים וניידות.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

ממונה הקורונה, פרופ' נחמן אש, אמר הבוקר כי הוא מקווה מאוד שביום ראשון יתחיל מבצע החיסון. בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב אמר אש: "אנחנו עושים הכול לקבל את האישורים הרגולטוריים. אני אתחסן בין הראשונים. אנחנו צריכים להוות דוגמה אישית שהחיסונים בטוחים ויעילים. לאורך הדרך יהיו חיסונים לכל תושבי ישראל".

בתוך כך, ראש מטה "מגן ישראל" תומר לוטן אמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב כי "המטרה היא להגיע ל-60%-70% של אוכלוסייה מחוסנת כדי להרגיש בטוחים ביכולת לחזור לשגרה". 

לוטן התייחס גם לאפשרות שאיחוד האמירויות תוגדר כמדינה אדומה ולטענות ששיקולים פוליטיים משפיעים על ההחלטה. "אנחנו ממליצים להפוך את דובאי לאדומה", אמר. "יש יותר עדויות שיכולות להיות שם פעילויות מסוכנות - חתונות, מועדונים ומסיבות. החשש הזה מדליק נורה אדומה גדולה לגבי מה יקרה עם החוזרים מדובאי בשבועות הקרובים. אדם שחוזר ממדינה מחו"ל ולא נבדק וחוזר לשגרת החיים הוא אדם ששרשרת ההדבקה שלו יכולה להיותה הרבה יותר מסוכנת כי אנחנו לא יכולים לקטוע אותה".

האזינו לריאיון עם תומר לוטן בכאן רשת ב

"אנחנו ממליצים להפוך את דובאי לאדומה ונמשיך ונדחוף את הפתרון הזה כפתרון ספציפי לגבי דובאי, הוא מחייב שיקול דעת שונה", אמר. "לא נדרשנו לשנות את העמדה שלנו בגלל טיעון כזה או אחר".

בדוח היומי של המועצה לביטחון לאומי צוין כי על ישראל להיערך לאפשרות של פתיחת מעבר טאבה, אך כי נדרשת חוות דעת מנומקת של משרד הבריאות בנושא. בנוסף קראו במל"ל להגביר את ההסברה לקראת אפשרות שדובאי תהפוך להיות אדומה.

"יישום ההמלצות לא קורה"

פרופסור רן בליצר, מנהל מערך החדשנות בכללית וראש קבינט המומחים המייעץ לממונה הקורונה, מתח הבוקר ביקורת על הממשלה, ובריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב הוא אמר כי "יש סדרה של המלצות ויש רצון טוב במשרדי הממשלה, אבל דה פקטו ההתקדמות איטית להחריד והיישום של ההמלצות לא קורה".

"נתב"ג ממשיך לפעול כרגיל ולהזרים שטף של אנשים פנימה ללא מגבלה", המשיך בליצר. "יש מספיק מדינות שאנחנו יודעים שחוזרים משם עם תחלואה וזה היה כנראה רכיב מרכזי להנעת העלייה בתחלואה מהסגר השני".