בון, ארכיון
צילום: אי-פי

העיר ה"מנומנמת" שיצרה את ג'ון לה קארה

קריירת הריגול המסעירה של הסופר שנפטר וההשראה למותחנים המפורסמים
דוב גיל-הר
14 בדצמבר 2020
10:10

טומי לפיד ז"ל כתב על העיר בון בגרמניה במדריך התיירים האגדי שלו משנות השבעים: ההבדל בין בון לבין בית קברות? בון שקטה הרבה יותר. הוא פספס את כל הפעילות התת קרקעית השוקקת, סוכנים, מרגלים, דיפלומטים, סיפורי נאמנות, תעוזה ובגידות שזכו בין היתר לתיעוד בספרו של ג'ון לה קארה "עיר קטנה בגרמניה", שנכתב בעקבות הקדנציה שלו עצמו כמרגל בבון. 

למה בכלל התעכב עיתונאי "מעריב" דאז לפיד על בון המנומנמת? העיר שימשה בין השנים 1949 ועד 1990 (עת התאחדו הגרמניות) כבירתה הזמנית והאדמיניסטרטיבית של גרמניה המערבית. עיר פצפונת שנבחרה לתפקיד משום שקונארד אדנאואר הקנצלר הראשון – הכיר אותה בהיותו יליד האזור. אדנאואר ראה בברלין את בירתה ההיסטורית לנצח נצחים של גרמניה, והעדיף כבירה עיר קטנה ולא חשובה על פני פרנקפורט או המבורג, כי חזה שיום אחד הגרמניות יתאחדו, והכתר יחזור לברלין. צדק.

ג'ון לה קארה (אז עדיין בשמו המקורי דיוויד מור קורנוול) פגש את בון ב-1960 כשהוא מתמנה לכהן כסוכן ביון ב-6-MI הבריטי, והכסות הדיפלומטית שלו – מזכיר שני בשגרירות בריטניה בבון. לא ברור כמה עסוק היה לה קארה בתפקידו כמרגל או כדיפלומט, כי בזמן שהותו בעיר הוא הספיק לכתוב שני ספרים: את "רצח מתוחכם" ואת ספרו הנודע "המרגל שחזר מן הכפור", שזכה גם לעיבוד לסרט בריטי מצליח. למעשה את הפסבדון "ג'ון לה קארה" אימץ לעצמו כי על הדיפלומטים הבריטיים נאסר לפרסם מאמרים או ספרים.

קריירת הריגול עבור ג'ון לה קארה מסתיימת בבון ב-1964 עם בגידתו של הסוכן הכפול קים פילבי, שהסגיר לידי הק.ג.ב את רשימת המרגלים הבריטיים שהכיר, ובכך בעצם הזניק את הקריירה הספרותית של לה קארה במשרה מלאה. לה קארה פרגן לפילבי דמות מרכזית בספרו הידוע "החפרפרת".

בון החביבה זכתה למקום של כבוד בספרו של לה קארה "עיר קטנה בגרמניה" שיצא ב-1968, ותיאר את הדאגה בשירות החשאי הבריטי מניסיונם של נאצים ששרדו את המלחמה להסתנן ולתפוס עמדות מפתח בגרמניה החדשה. לה קארה כותב שם על עיר השירות שלו: "בון היא כפר. יש לה את המנהגים, הדמיון והמימדים של כיכר שוק. כשהערפל מתקרר כאן, אנחנו קוראים לזה חורף, לפעמים הוא מתחמם מעט, ואז יודעים שהגיע הקיץ".

ללה קארה יש עמוד כבוד באתר של עיריית בון. בהיותה עיר מנומנמת גם היום (שמארחת עדיין מוסדות ממשל גרמניים), האתר עדיין לא התעדכן בנוגע לדבר מותו של הבונאי המפורסם.