בניינים בבנייה

בנק ישראל יבטל את מגבלת הפריים במשכנתה - מה זה אומר?

עד מתי הריבית צפויה להיות כל כך נמוכה? אף אחד לא יודע - אולי היא תישאר נמוכה עוד עשור שלם? • אם כן, מי שיצמיד עכשיו לפריים יעשה את המכה של החיים. אבל אם לא - זה חתיכת סיכון
שאול אמסטרדמסקי
14 בדצמבר 2020
17:26
עודכן ב 22:00

בנק ישראל יתיר בקרוב ללוקחי המשכנתאות לקחת חלק גדול יותר מהמשכנתה במסלול צמוד לפריים. מאחר שריבית הפריים היא 1.6% (ריבית בנק ישראל + 1.5%), זה אומר שמי שייקחו חלק גדול יותר במסלול צמוד לפריים (עד שני שליש מהמשכנתה במקום עד שליש כיום) יחסכו כסף בהחזר החודשי. זה מהלך שלא חף מבעיות.


בנק ישראל בנק ישראל | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

דבר ראשון, המהלך הזה אולי יגדיל את הביקוש למשכנתאות. מאחר שהמשכנתה (מחיר הכסף) היא חלק גדול מהשיקול ברכישת דירה מסוימת. ברגע שהוזלתם את הרכיב הזה - הגדלתם את התיאבון. ובהינתן היצע קפוא (ואפילו יורד), התוצאה עלולה להיות עליית מחירי דיור.

אבל האמת היא שזה לא במנדט של בנק ישראל ולא אמור לעניין אותו. מה שכן, מאחר שריבית בנק ישראל היא אפסית, די ברור שמכאן היא יכולה רק לעלות. מה שאומר שאנשים שייקחו משכנתה שחלק גדול ממנה צמוד לפריים מסתכנים בכך שההחזר החודשי שלהם יתחיל לטפס כשהריבית תתחיל לעלות.

ב-2010, כשהרבה אנשים לקחו משכנתה שחלק גדול ממנה (עד כדי כמעט כולה) צמוד לפריים, בנק ישראל נבהל - ובדיוק מהסיבה הזו. הוא ראה עתיד שבו הריבית עולה, וחלק גדול מאוד מרוכשי הדירות יגלו שההחזר החודשי גדול עליהם לאללה. אז הוא הגביל. מאז, אגב, האנשים שלקחו משכנתה צמודה לפריים הרוויחו בענק.

וזה בדיוק העניין גם עכשיו: עד מתי הריבית צפויה להיות כל כך נמוכה? אין אף אחד שיודע. אולי היא תישאר נמוכה עוד עשור שלם? אם כן, מי שיצמיד עכשיו לפריים יעשה את המכה של החיים. אבל אם לא, זה חתיכת סיכון. בנק ישראל החליט לשחרר את הרסן ולתת לאנשים לקחת את הסיכון הזה. אני מקווה שלא נתבדה.