המשתתף הראשון בניסוי
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

החיסון הישראלי נגד קורונה עובר לשלב השני בניסוי

השלב הראשון בניסוי בבני אדם הסתיים בהצלחה וללא תופעות לוואי • בשלב הבא ישתתפו 1,000 בני אדם ותיבחן בטיחות החיסון
מיכאל שמש
14 בדצמבר 2020
18:29

המכון למחקר ביולוגי הודיע היום (שני) על קבלת אישור לתחילתו של השלב השני בניסויים הקליניים בחיסון נגד קורונה. זאת לאחר שהשלב הראשון עבר בהצלחה ללא תופעות לוואי ובהמלצת שתי ועדות מומחים. השלב השני בניסוי ייחל בימים הקרובים בהשתתפות כ-1,000 מתנדבים. הניסוי ייחל במרכזים הרפואיים שיבא והדסה ויתרחב בהדרגה למרכזים רפואיים נוספים ברחבי הארץ.

שר הביטחון, בני גנץ מסר בתגובה להתקדמות בניסוי: "חוקרי המכון הביולוגי הם הסיירת של ישראל שלקחו על עצמם משימה חשובה מאין כמוה- הצלת חיי אדם. אני רואה חשיבות רבה בהמשך פיתוח חיסון ישראלי שימשיך לשרת את החברה הישראלית שנים קדימה". 

השלב השני יכלול בדיקות בטיחות רחבות על כ-1,000 מתנדבים בריאים בגילאי 18 ומעלה. שלב זה נועד להשלים את בדיקות הבטיחות בחיסון, לדייק את המינונים הנכונים ולהמשיך ולבחון מדדים ליעילותו, ויימשך כמה חודשים. הצלחתו תאפשר לצאת לניסוי רחב היקף לבחינת יעילות החיסון בהשתתפות עד 30 אלף מתנדבים בישראל או בחו"ל. 

החיסון הישראלי - מה הלאה?

במידה ויוכתרו שני שלבי המשנה בהצלחה, השלב השלישי והאחרון בניסוי צפוי להתחיל בחודש אפריל ולהימשך כחצי שנה - ניסוי רחב היקף לבדיקת יעילותו של החיסון בהשתתפות של עד 30 אלף מתנדבים. אם יסתיים השלב הזה בהצלחה - יהיה אפשר לאשר את החיסון שפותח במכון הביולוגי ולחסן את כל אזרחי המדינה.

בסוף חודש אוקטובר העריך מנהל המכון הביולוגי, פרופ' שמואל שפירא כי החיסון שלהם יהיה זמין בסוף הקיץ הבא. את הדברים אמר בריאיון להבוקר הזה בכאן רשת ב. כמו כן, פרופ' שפירא הביע ביטחון ביעילות החיסון שפותח - ששמו ברילייף. "ברי מלשון בריאות, איל מסמל את ישראל ולייף פירושו חיים", אמר הפרופסור שפירא. הוא הוסיף כי אם יוכתר הניסוי בהצלחה יפעל המכון הביולוגי לפתח 15 מיליון מנות חיסון בעבור אזרחי ישראל ואזרחי המדינות השכנות.