שאול אמסטרדמסקי

למה מפחדים מחיסון לקורונה ולא מכדור לכאב ראש?

מפחדים להתחסן לקורונה? הכירו את תופעות הלוואי של... כדור לכאב ראש, ונסו להסביר – איזה סיכון אתם מעדיפים לקחת?
שאול אמסטרדמסקי, פרשנות
14 בדצמבר 2020
19:36

אחד החששות לגבי החיסון של הקורונה זה מה עם תופעות הלוואי, למה שנעשה חיסון שאנחנו לא יודעים מה תופעות הלוואי שלו. אז תנו לי דקה, אני רוצה להקריא לכם את תופעות הלוואי. לא של החיסון לקורונה, של אדוויל. סימפטומים דמויי שפעת, תשישות או חולשה, חבורות או דימום מהעור או מהאף, עצבנות, הפרעת ראייה, סחרחורות, כאב בטן חמור, קיא דמי, צואה דמית או צואה שחורה, כאבי ראש או כאבי בטן, צרבת, רגישות לאור השמש, בעיות בכבד, דלקת כרום המוח, הפרעות במערכת הדם והלימפה עד כדי סכנת חיים.

רגע, זה לא נגמר פה. יש עוד, עוד יותר נדירות. תופעות עוריות שעשויות להופיע באזור הפה וחלקים נוספים בגוף. התופעות האלה מתחילות בהתחלה כאזורים כואבים אדומים, לאחר מכן כשלפוחיות גדולות. אחרי זה העור מתקלף סביב האף, העיניים, הפה ואיברי המין. תגובות אלרגיות חמורות שעלולות להיות מסכנות חיים: פריחה, גרד וחרלת עורית, ירידה בלחץ הדם, עילפון, דופק מואץ, התנפחות הפנים, לשון והגרון, קשיי נשימה וצפצופים. חוץ מזה, וזה ממש נדיר, תרופות כמו אדוויל פורטה עלולות להיות קשורות עם הגדלה קלה בסיכון להתקף לב או שבץ מוחי.

עכשיו, אני לא מנסה להפחיד אתכם, אם כואב לכם הראש אז תעשו מה שאתם צריכים. אני רק בא להגיד שלכל תרופה ולכל חיסון יש תופעות לוואי, ככה זה.

מה לגבי תופעות הלוואי של הקורונה? מה שאנחנו יודעים כבר עכשיו, מכל הניסוי שעוד נערך, זה שלהרבה אנשים יש תופעות לוואי קלות ביום של מתן החיסון וביממה שאחריו וגם במנה השנייה. תופעות הלוואי האלה בדרך כלל קלות. זה יכול להיות קצת עייפות, קצת כאב ראש, אולי קצת חום. זה אומר שהגוף שלכם עובד. תופעות לוואי חמורות ונדירות כמעט שלא תועדו.

מה לגבי הטווח הארוך, אתם שואלים? תגדירו ארוך. שנה? שנתיים? שלוש? כמה זמן אתם מוכנים לחכות? הרי גם לקורונה, למחלה עצמה, יכולות להיות תופעות לוואי חמורות בטווח הארוך. תחליטו אתם איזה סיכון אתם מעדפים לקחת.