חיסון נגד קורונה, אילוסטרציה
צילום: אי-פי

פרסום ראשון: קופות החולים מאיימות - לא נחסן עד שהמדינה תתחייב לקחת אחריות על נזקי החיסון

פרסום ראשון: קופות החולים יתחילו לחסן ביום רביעי הבא • מסתמן: בעשרת הימים הראשונים יינתנו חיסונים רק במרכזים רפואיים גדולים
ליאל קייזר, קטי דור וגילי כהן
14 בדצמבר 2020
20:12

מבצע החיסונים אמור לצאת לדרך בתוך שבוע, אולם אחת הסוגיות הקריטיות ביותר בשאלת הנשיאה באחריות לנזק שייגרם בעקבות החיסון טרם הוסדרה, ועלולה להביא לעיכוב ביציאת המבצע לדרך. בכמה מקופות החולים מאיימים שלא יחסנו ולו אדם אחד עד שהמדינה תתחייב להיות זאת שתישא באחריות ככל שייגרמו נזקים מהחיסון, כך פורסם לראשונה היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

בכיר באחת מקופות החולים אמר לכאן חדשות כי "אם המדינה לא תיקח אחריות - לא נחסן אפילו אדם אחד. אנחנו לא מסוגלים לקחת סיכון כזה, אנחנו גוף עסקי - אנחנו נקרוס". בכיר בקופת חולים אחרת אמר לכאן חדשות: "משרד הבריאות משחק איתנו בנדמה לי. בסוף יש אחות או רופא שמחסנים, והם לא יודעים אם יש להם ביטוח, או אם ימצאו את עצמם בעוד עשר שנים בבית משפט".

בתוך כך, בשבועות האחרונים נעשית במשרדי הממשלה עבודת מטה במטרה להכליל את חיסון הקורונה בחוק ביטוח נפגעי חיסון ואולם לפי שעה הדבר לא נעשה. מנגד, נזכיר, המדינה התחייבה ליצרניות החיסונים בהסכמי הרכש שלא תבוא אליהן בתביעה במקרה של נזק למתחסנים.

בשל מחסור במידע: החיסונים בקופות החולים יחלו רק ברביעי הבא

בקופות החולים מתלוננים שאין להם מספיק מידע ממשרד הבריאות שיכשיר אותם למתן החיסונים. הערב הודיע משרד הבריאות לקופות החולים כי מבצע החיסונים בקופות צפוי להתחיל כמה ימים לאחר שיתחיל בבתי החולים. בתי החולים מתכוונים להתחיל במבצע ביום ראשון הבא, ב-20 בדצמבר, ואילו קופות החולים יתחילו שלושה ימים מאוחר יותר, ב-23 בדצמבר. בקופות מתכוונים להילחם בהחלטה ולדרוש שתאריך ההתחלה יושווה לזה של בתי החולים.  

בימים הראשונים צפויות להגיע לקופות החולים בין 20 ל-30 אלף מנות חיסון בלבד, מחשש להפשרה של החיסונים. בנוסף, בעשרת הימים הראשונים למבצע, יינתנו מנות החיסון רק במרכזים רפואיים גדולים, משום שבלתי אפשרי לפרק את מגשי החיסון שבכל אחד מהם יש אלף מנות. על פי ההנחיות יש לנצל את מגשי החיסונים עד תומם בתוך יום וחצי - אחרת הם יושמדו.

בתוך כך, בימים האחרונים החלו לבצע בדיקות סרולוגיות לצוותים הרפואיים בבתי החולים ברזילי ותל השומר, כדי לדעת מי בצוות הרופאים חלה בנגיף ויש לו נוגדנים. אנשי צוות שיימצא כי חלו בנגיף והחלימו ממנו - לא יחוסנו.

הקורונה ממשיכה להתפשט בערים מרכזיות

במקביל, התחלואה מקורונה ממשיכה להתפשט בכל הארץ וכוללת כעת גם התפרצות בכמה ערים מרכזיות, מה שמטריד את מקבלי ההחלטות. אל רשימת הערים הכתומות, בהן נמצאות כבר ירושלים, אשקלון, שדרות וקריית גת, הצטרפו היום כפר סבא ורעננה. נתוני התחלואה בקריית גת גבוהים במיוחד, ועל פי ההערכות היא צפויה להפוך כבר בימים הקרובים לעיר אדומה.

השתתפו בהכנת הידיעה: ליאל קייזר, קטי דור וגילי כהן