קניון

אדלשטיין: "הולכים לסגירת מסחר, בהתאם לנתונים"

זינוק במספרים: 2,284 אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה. דוח אמ"ן: עד סוף החודש - מספר הנדבקים היומי יחצה את ה-2,500 - הרף שנקבע להחלת "ריסון מהודק" • משרד הבריאות למנהלי בתי החולים והקופות: התחסנו נגד קורונה בשידור חי • בעיריית ירושלים יקימו מרכזים משותפים לכל קופות החולים לקראת מבצע החיסון
דקלה אהרן-שפרן וורד פלמן
15 בדצמבר 2020
07:58
עודכן ב 12:35

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום (שלישי) בריאיון לכאן רשת ב כי "אנחנו הולכים לסגירת מסחר, בהתאם לנתונים". לדבריו, "כממשלה קיבלנו החלטה על מדדים מאוד ברורים מתי אנחנו מתחילים את הגבלות 'הריסון המהודק' - 2,500 חולים ביום או מקדם הדבקה מעל 1.32". על פי דוח אמ"ן שהתפרסם הבוקר, עד סוף החודש צפוי ממוצע הנדבקים היומי לחצות את ה-2,500 ליום. לפי החלטת הממשלה, הגבלות "הריסון המהודק" יכללו את סגירת המסחר ואת מערכת החינוך בערים האדומות והכתומות.

במשרד הבריאות עדכנו הבוקר כי אתמול אובחנו 2,284 בני אדם כחיוביים לקורונה, 3.2% מהבדיקות חיוביות. אתמול בוצעו 72,423 בדיקות. במספר החולים במצב קשה חלה עלייה וכעת מספרם עומד על 378 בני אדם. מספר המונשמים הוא 98.

באשר למבצע החיסונים אמר שר הבריאות: "אני אתחסן כנראה במוצאי שבת. לא אבקש מהציבור לעשות משהו שאני לא מוכן לעשות, זה א"ב שמצופה מנבחר ציבור:". לדבריו, "בינתיים אין ידיעה או הוראות על מחלות רקע שאמורות למנוע ממישהו להתחסן". במשרד הבריאות פנו לכל מנהלי בתי החולים וקופות החולים כדי שיתחסנו נגד קורונה בשידור חי בשבוע הבא. זאת, כדי להעביר מסר חיובי לציבור על אודות בטיחותו ויעילותו של החיסון.

ד"ר שרון אלרעי־פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור, אמרה הבוקר כי המצב בנמל התעופה בן גוריון הוא מחדל - יש התקהלויות עצומות והן אינן מוצדקות, משום שמספרי הנוסעים בטיסות ידועים מראש. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, קראה אלרעי-פרייס לפתור לאלתר את הבעיה. היא הוסיפה כי אין ספק שאנחנו בגל שלישי של תחלואה ומספר החולים יגדל ויילך. "אנחנו במרחק של שבוע עד עשרה ימים מהטלת ריסון מהודק", הדגישה. באשר למבצע החיסונים הארצי אמרה הדוקטור אלרועי־פרייס כי עד חודש מארס לא תהיה לחיסונים השפעה של ממש על בלימת המגפה. 

השבוע יקיים משרד הבריאות סמינרים ברשת לרופאי משפחה וילדים על החיסונים, כדי להגביר את שיעור התחסנות הצוותים הרפואיים, מתוך תפיסה שהדבר עשוי להגדיל את ההיענות לחיסונים בציבור כולו. במשרד אף הקימו ועדת היגוי שמלווה את מסע ההסברה ובה חברים בין השאר נציגים מפייסבוק ישראל ומגוגל ישראל, מומחים מתחום כלכלה התנהגותית ודוברים המתמחים במערכת הבריאות. חמ"ל קשבים של המשרד אמור לשמש חמ"ל ידיעות כזב, פייק ניוז, ברשת – ובו ינטרו ידיעות כזב על אודות החיסונים. במשרד מגייסים רופאים שישיבו לטענות כאלה.

היום צפויים לעלות סרטונים של משרד הבריאות, שבהם רופאים בכירים מדברים על חשיבות ההתחסנות. בין השאר משתתפים בסרטונים פרופ' רוני גמזו, פרופ' גליה רהב, ד"ר טל ברוש, פרופ' צחי גרוסמן ומנהלי בתי חולים. עינב שימרון, סמנכ"לית הסברה ויחסים בינלאומיים במשרד הבריאות, אמרה כי במשרד פנו למשפיענים ממגזרים שונים כדי להביא לשיח חיובי על החיסונים.

הסעות מסודרות לקשישים למרכזי החיסון בירושלים

בעיריית ירושלים נערכים כבר למבצע החיסון מתכוונים להקים מרכזים גדולים משותפים לכל קופות החולים. למרכזים יבואו המתחסנים לפי תיעדוף שייקבע משרד הבריאות. בעיר שבה כ-900 אלף תושבים יש חשיבות רבה למיפוי המתחסנים, כדי לחלק את החיסונים כמה שיותר מהר.
בשלב הראשון תכין העירייה רשימה של כלל התושבים בני 65 או יותר המתגוררים בקהילה ובבתי האבות ותסיע אותם, בהתאם לצורך, למרכזי החיסונים בהסעות מסודרות. ראש עיריית ירושלים משה ליאון הנחה להקים צוות משותף שיורכב מנציגי קופות החולים, מד"א, המשטרה והעירייה שינהל את המבצע הממושך.