נתניהו ויוסי כהן
צילום: פלאש 90

נתניהו החליט: ד' ימונה לראש המוסד הבא

סגן ראש המוסד, ששירת בעברו בסיירת מטכ"ל, יחליף בתפקיד את יוסי כהן. המינוי הובא בפני ועדת גולדברג המייעצת למינויי בכירים בשירות הציבורי • גנץ שוחח עם נתניהו וזעם שלא עודכן על המינוי
רועי שרון
15 בדצמבר 2020
14:14
עודכן ב 16:27

ראש הממשלה נתניהו החליט למנות את סגן ראש המוסד ד' לתפקיד ראש המוסד הבא. הוא יחליף בתפקיד את יוסי כהן. כמו כהן, גם ד' הוא איש מוסד ותיק שצמח באגף להפעלת סוכנים. הוא שירת בסיירת מטכ"ל, לאחר שחרורו יצא לאזרחות ועבד בחברת השקעות. לאחר מכן התגייס למוסד ושירת באגף צומת (אגף להפעלת סוכנים). הוא מתגורר באזור המרכז. שמו של ד' עדיין חסוי, ויפורסם רק לאחר אישור המינוי בוועדת גולדברג. הוא אמור להיכנס לתפקיד בחודש יוני. 

נתניהו וגנץ שיחה זועמת - נתניהו וגנץ 

שר הביטחון בני גנץ שוחח עם נתניהו לאחר המינוי וזעם על כך שלא עודכן לגביו. בסביבת ראש הממשלה אמרו כי לפי התקנון, החלטת מינוי ראש מוסד היא תמיד של ראש הממשלה. 

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ד' הוא איש מוסד עתיר זכויות ורב ניסיון. המינוי נמצא כעת בוועדת גולדברג, הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה". שר הביטחון, בני גנץ מסר: "למוסד אתגרים גדולים ומשמעותיים לשמירה על בטחונה של מדינת ישראל ואזרחיה. נמתין לאישור ועדת גולדברג ונאחל ל-ד' הצלחה בתפקידו".

"מינוי יוצא מן הכלל"

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו התראיין לגאולה אבן-סער בתוכנית ערב-ערב בכאן 11 ואמר: "זה בהחלט מינוי מצוין. זמן קצר אחרי שנכנסתי מיניתי אותו לסגן ראש אגף באגף מבצעים מיוחדים, שם שירת תקופה ואחר כך מיניתי אותו לראש אגף, שאת התפקיד הזה מילא עד סוף הקדנציה שלי. אני חושב שאז הוא היה צעיר ובתוך המסלול הוא צמח נכון וביצע את כל התפקידים בצורה המוצלחת והראויה, מינוי יוצא מן הכלל".

על הבחירות בארה"ב אמר פרדו כי "ממשל ביידן עוד לא נכנס לתפקידו. אני נוטה להניח שעד שיגבשו את העמדות שלהם - יש מצבים בין מדינות יש חילוקי דעות. אני לא מתייחס לסוגיה הזו. אני לא יודע מה הגישה של יוסי, יש משימות וכראש ארגון אתה מבצע את כל המשימות שאתה נדרש להן".

"אני כל התקופה שלי זה היה ממשל אובמה, הייתי איתם ביחסים יוצאי דופן עם פריצות דרך משמעותיות, ביחסים המורכבים בין הנשיא לראש הממשלה בכלל זה לא העיב. אני צופה שלד' תהיה תקופה מהנה ומאתגרת".  

העולם משתנה כל הזמן, אפילו העבודה שאנחנו נמצאים בעיצומה של מגפה גם לה יש שינויים מבורכים כמו ההסכמים שנחתמו והעולם משתנה וכראש ארגון יצטרך להתאים את עצמו איתם הוא יכנס לתפקיד.

ראש המוסד לשעבר התייחס גם לעבודתו של יוסי כהן, ואמר: "אני לא אחווה לעולם את דעתי על ראשי מוסד אחרים. לכל אדם יש את הסגנון שלו. הסגנון של ראש מוסד - מי שמתיר ואוסר זה המפקד הישיר שלו, ראש הממשלה. אני אכן לא התראיינתי, אבל אני סיימתי את תפקידי לפני חמש שנים, אז יכול להיות שהעולם השתנה". עוד אמר: "אם ראש ממשלה היה ממליץ לי להתראיין על הבאת מכונות הנשמה - הייתי מסרב".