ניצב קובי שבתאי
דוברות משטרה

השר אוחנה הכריע: מפקד מג"ב, ניצב קובי שבתאי, ימונה למפכ"ל המשטרה

אחרי שנתיים ללא מפכ"ל קבוע - השר אוחנה ימליץ על ניצב שבתאי בפני ועדת גולדברג והממשלה, ועל מינויה של גונדר קטי פרי לתפקיד נציבת שירות בתי הסוהר • ניצב מוטי כהן ששימש מ"מ המפכ"ל הודיע על פרישתו מהמשטרה, ותקף בחריפות את השר אוחנה: נראה כי ההחלטה שלא למנות מפכ"ל קבע משך זמן כה ממושך - לא הייתה נטולת שיקולים זרים
משה שטיינמץ
15 בדצמבר 2020
17:27
עודכן ב 19:00

אחרי יותר משנתיים בלי מפכ"ל קבוע – במשטרה יוצאים היום לדרך חדשה. השר אוחנה הודיע על זהות המפכ"ל המיועד, יעקב (קובי) שבתאי, מפקד משמר הגבול, שמסיים תפקיד ניצב ראשון אחרי שירות ארוך שנים, רובו במג"ב. כמו כן הודיע אוחנה כי ימליץ למנות את גונדר קטי פרי לתפקיד נציבת שירות בתי הסוהר.

אחרי ההודעה על המינוי, הודיע ניצב מוטי כהן, ששימש כמ"מ המפכ"ל במשך שנתיים, על פרישתו מהמשטרה. באגרת הפרישה תקף ניצב כהן בחריפות את השר אוחנה: "נראה כי ההחלטה שלא למנות מפכ"ל קבע משך זמן כה ממושך - לא הייתה נטולת שיקולים זרים".

שבתאי הוא הקצין היחיד במשטרת ישראל שזכה גם לעיטור המופת וגם לעיטור האומץ: את עיטור המופת קיבל ב-95, כשחילץ אזרח תחת אש, בזמן שנפצע בעצמו בהתפרעויות במחסום ארז. את עיטור האומץ קיבל ב2004 על קרב עם מחבלים שחדרו ליישוב גדיש, במהלכו נפצע. שבתאי, תושב כרכור, אב לשלושה, התגייס ב-1983 לצנחנים, ולאחר שחרורו התגייס למג"ב. תפקידיו הבולטים במשטרה הכחולה, מפקד מרחב שומרון ומפקד מרחב שרון. בפברואר 2016, כמעט לפני חמש שנים, קיבל את דרגת הניצב ואת הפיקוד על משמר הגבול.

הליך המינוי דורש את אישור ועדת גולדברג למינוי בכירים ואת אישור הממשלה. במשטרה צופים פרישות של ניצבים שנשארו בארגון בשל ציפייה להתמנות וסדרת שינויים בפיקוד הבכיר. ניסיון העבר העלה כי לעיתים, מההכרזה על המועמד ועד אישורו הסופי יש דרך ארוכה. אך כבר עכשיו מבינים במשטרה, יוצאים לעידן חדש.

אוחנה ימליץ לתפקיד נציבת שב"ס - גונדר קטי פרי | צילום: דוברות המשטרה

תקווה שבתאי, אמו של המפכ"ל המיועד אמרה לכאן חדשות: "אני מאוד שמחה, גאה בו מאוד. עוד לא שוחחתי עם הבן שלי. אני רוצה לשמוע את זה קודם ממנו. רוצה קודם לדעת שזה סופי, אבל אני מאושרת".

את החלטתו קיבל השר אוחנה לאחר שבחודשים האחרונים נפגש עם כל הניצבים המכהנים במשטרת ישראל ועם מספר ניצבים בדימוס, וכן כל הגונדרים המכהנים בשירות בתי הסוהר.

"הרעיון שעמד בבסיס החלטתי לגבי העומדים בראשות שני הארגונים הוא שמחד, אני סבור שלעומד בראש יש צורך בהיכרות מעמיקה עם הארגון וניסיון בתפקידים שונים, ומאידך – אני מאמין ששני הארגונים זקוקים לריענון ולשינוי. לכן, עשיתי כמיטב יכולתי לבחור מועמדים שיעמדו בשני התבחינים", כתב אוחנה. 

"לאחר תקופה ממושכת שבה ראיינתי גונדרים, ניצבים וניצבים בדימוס ושקלתי בכובד ראש את התאמתם, הגעתי למסקנה כי ניצב קובי שבתאי וגונדר קטי פרי הם האנשים המתאימים לעמוד בראשות משטרת ישראל ונציבות שירות בתי הסוהר ולהוביל אותם למול האתגרים הקיימים ולבצע את השינויים הדרושים כדי לחזק את אמון הציבור במערכות אכיפת החוק".

30 שנות שב"ס

גונדר קטי פרי, 56, נשואה ואם ל-3, התגייסה לשב"ס לפני כ-30 שנה ומאז שירתה בשורה רחבה של תפקידים בארגון ובהם קצינת מודיעין, מפקדת בבית מעצר, ראש מחלקת האסיר, ראש מנהל משאבי אנוש, סגנית מפקד מחוז מרכז וראש מנהלת תפני"ת (בג"צ תנאי המחיה) בטרם מונתה לתפקיד הבכיר של מפקדת מחוז דרום, והייתה לאישה הראשונה בתפקיד שטח מבצעי זה. פרי בעלת תואר ראשון ושני בלימודי אסלאם ומזרח תיכון, מחזיקה בתואר שני נוסף במדעי המדינה והיא בוגרת המכללה לביטחון לאומי.