מתחמי היבדק וסע, ארכיון
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

צוותים רפואיים ואחר כך בתי האבות: משרד הבריאות פרסם את תעדוף מקבלי החיסונים

לקראת תחילת מבצע החיסונים הגדול ביום ראשון, פורסם לראשונה המסמך המלא המציג את סדר קבלת החיסונים • נתניהו יתחסן במוצאי שבת, ריבלין ביום ראשון • אחרי שפורסם בחדשות הערב כי קופות החולים מאיימות לא לחסן, השר אדלשטיין: יהיה פתרון להכנסת חיסון הקורונה תחת חוק נפגעי החיסונים • מתקרבים להגבלות: 2,862 נדבקים חדשים אובחנו אתמול
נוב ראובני
16 בדצמבר 2020
08:36
עודכן ב 18:25

מבצע החיסון חסר התקדים יתחיל ביום ראשון, והיום (רביעי) מפורסם לראשונה תעדוף משרד הבריאות לסדר קבלת החיסונים. במסמך שהציג המשרד מובא סדר המתחסנים, לפי חלוקה לשתי עדיפויות וכן מצויינות האוכלוסייות שלא יתחסנו כלל בשלב זה: מחלימים, נשים בהיריון, נשים מיניקות, ילדים עד גיל 16 וסובלים מאניפלקסיס. בתוך כך, משרד ראש הממשלה אישר את הפרסום בכאן חדשות, לפיו נתניהו יתחסן נגד קורונה במוצאי שבת. 

הראשונים שיתחסנו יהיו הסגלים הרפואיים בבתי החולים ולאחר מכן בקופות החולים, במרפאות ורופאי השיניים. לאחריהם בתי החולים הגריאטריים והפסיכיאטריים, סטודנטים לסיעוד ורפואה, אנשי מד"א וארגוני ההצלה. הראשונים שיחוסנו מלבד הסגלים הרפואיים יהיו דיירי בתי האבות ומטפליהם ולאחר מכן בני ה-60 ומעלה, המטפלים בקשישים ואוכלוסייות "בסיכון מיוחד" כמו מושתלי ריאות. 

סדר עדיפות המתחסנים, לפי משרד הבריאות

בעדיפות השנייה לחיסון יהיו שאר קבוצות הסיכון, כגון חולי סכרת, השמנת יתר, יתר לחץ דם, מושתלי איברים וכן בני משפחותיהם. לאחר מכן בעדיפות יהיו קבוצות בחשיפה גבוהה כמו אנשי חינוך, שוטרים וסוהרים ועובדים סוציאליים. כוחות הביטחון יחוסנו בהתאם לתוכניות חיסונים שיציגו למשרד הבריאות, ובהמשך ייפתח החיסון לכלל האוכלוסייה. 

נשיא המדינה ראובן ריבלין יתחסן ביום ראשון הקרוב נגד קורונה. ריבלין יגיע לשם כך לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, כדי לפתוח את מבצע החיסון ועל מנת "להצדיע להם על עבודתם האצילית לאורך תקופת ההתמודדות עם הקורונה בכל רחבי הארץ", לשון ההודעה. 

חיסונים בצה"ל - הרמטכ"ל יהיה הראשון כדי להוות דוגמה אישית

הרמטכ"ל אביב כוכבי יהיה הראשון להתחסן בצה"ל, כדי להוות דוגמה אישית ולעודד את יתר החיילים להתחסן. בשלב מאוחר יותר, עם קבלת מנות חיסון נוספות, יחוסנו יתר המשרתים.

המשרתים בצבא צפויים להתחיל ולהתחסן כבר בסוף החודש הקרוב. קווי המתאר לתעדוף כוללים תחילה סגלי רפואה, לאחריהם יתחסנו משרתים שמשתייכים לקבוצות סיכון, יחידות קרביות הפועלות במתאר ייחודי, לוחמים, מערכים תומכים קריטיים ומפקדים בכירים.

אדלשטיין: ללא פתרון לאחריות על החיסונים בחוק - לא נחסן

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס היום בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת לנושא החיסונים והדרישה של קופות החולים, עליה פורסם בכאן חדשות, להכליל אותם תחת חוק נפגעי החיסונים. לדבריו, "בלי שיהיה פתרון – אזרחים לא יקבלו חיסונים. יהיה פתרון בנושא". 

"אני רגוע לגבי טיב החיסונים, הם נבדקו בכל צורה אפשרית", קבע שר הבריאות בדיון, והוסיף: "מיטב הרופאים שאיתם דיברתי מאשרים את נושא בטיחותם. בנושא הזה אני רגוע, ובנושא הלוגיסטי אני רגוע". עוד אמר אדלשטיין: "כששואלים אותי מה המשימה העיקרית - להילחם בפייק ניוז בחודשים הקרובים זו תהיה המשימה. אני רואה כל מיני אנשים, כולל מהכנסת, שמפיצים פייק ניוז, יוצאים עם קריאות לא להתחסן. לאנשים האלה אין אחריות וגם לא מצפון".

לאור העלייה בתחלואה, ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה בריאיון לאורי לוי בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי "הנתונים ברורים ואנחנו בדרך לריסון מהודק". לדבריה, "כדאי היה להתחיל בו כבר בשבוע שעבר כדי לא להגיע לסגר כללי. את המסחר צריך לסגור. חלק מההחלטות מתקבלות ללא קשר להמלצות משרד הבריאות". על החיסונים היא הוסיפה: "עד מארס לא נראה אפקט לאומי לחיסונים. אני מאמינה שאנשים שחוששים ישתכנעו להתחסן. הזמנו הרבה חיסונים ולא יחסרו".

האזינו לריאיון עם ד"ר שרון אלרעי פרייס 

במסמך שפרסמו היום חוקרי האוניברסיטה העברית נכתב כי הצפי לחודשים הקרובים הוא עלייה מהירה וכללית בתחלואה. לדבריהם נדרשת פעולה ארצית מהירה כדי למנוע צורך בסגר כולל, הגעה למדדי התחלואה שהוגדרו ליישום ריסון מהודק צפויה בעוד כשבוע ונראית בלתי נמנעת. "במגוון התרחישים הסביר קשה להמנע מהגעה לאלף חולים קשה במהלך ינואר, ותמותה של מאות עד פברואר. ייתכן שהעלייה המהירה ביומיים האחרונים כבר נובעת מהרחבת פעילות המסחר וארועי חנוכה. קיים חשש שמגמת האצה זו תימשך בימים הקרובים", כתבו המומחים.

2,867 ישראלים אובחנו אתמול כחולים בנגיף קורונה, כך עלה הבוקר מנתוני התחלואה שפרסם משרד הבריאות. הרף שקבע משרד הבריאות להטלת ריסון מהודק הוא ממוצע שבועי של יותר מ-2,500 נדבקים  חדשים ביום. מספר החולים שמצבם קשה עומד נכון להבוקר על 392, בהם 144 מונשמים. מספר המתים מהנגיף עלה ל-3,030 בני אדם. לפי נתוני המרכז לבקרת מחלות, לא זוהתה עדיין השנה תחלואת שפעת בישראל. עד כה התחסנו יותר משני מיליון ישראלים נגד שפעת. 

ביום חמישי שעבר החליטה הממשלה כי כאשר יהיו 2,500 נדבקים ביום או כשמקדם ההדבקה יגיע ל-1.32, יוטל "ריסון מהודק" במשך שלושה שבועות, במסגרתו ייסגרו המסחר ומוסדות החינוך בערים אדומות. על פי ההחלטה, אם לאחר שלושה שבועות מקדם ההדבקה לא יירד מתחת ל-1, יוטל סגר מלא.

מוקדם יותר הבוקר אמר יושב ראש ארגון רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית, פרופסור חגי לוין, בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב, כי אף שהתחלואה בעלייה, הדבר אינו מצדיק סגר בעת הזאת. "יש צעדים שצריך לנקוט מייד, אבל אני שמח שהתרחיש של סגר ירד מעל הפרק - נזקו של סגר גדול מתועלתו", אמר הפרופסור לוין. הוא הוסיף כי החיסון לקורונה יעיל ובטוח וקרא לציבור להתחסן.

האזינו לריאיון עם הפרופסור חגי לוין בכאן רשת ב