גנץ ונתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

גנץ קיים שיחות אישיות עם חברי סיעתו לברר מי יישאר עימו במקרה שיתפשר מול נתניהו

ישיבת הממשלה שנדחתה כבר שלוש פעמים לא תתכנס גם מחר • אם לא יאושר תקציב - הכנסת תפוזר בשלישי בחצות. הייעוץ המשפטי בכנסת קבע את תאריך הפיזור, בניגוד לעמדת היועצים המשפטיים
יערה שפירא ומיכאל שמש
16 בדצמבר 2020
14:23
עודכן ב 21:25

למרות ניסיונות של חברי כנסת לקדם יוזמות פשרה, נמשך הנתק בין גנץ לנתניהו. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (רביעי) כי בני גנץ שוחח פרטנית בימים האחרונים עם חברי כנסת מכחול לבן כדי לברר מי ישאר איתו אם יתפשר בעימות מול נתניהו, ומי ישאר במקרה של הליכה לבחירות. אחדים מחברי סיעתו הבהירו שלא יישארו איתו אם ילך לפשרה שמשמעותה ויתור על הרוטציה.


בינתיים, המשבר הפוליטי ממשיך לשתק את עבודת הממשלה. מזכירות הממשלה הודיעה כי ישיבת הממשלה שתוכננה למחר נדחתה. העימות בין נתניהו לגנץ כבר הביא לדחיית הישיבה בפעם השלישית השבוע בלבד. 

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר מנסה לקדם יוזמה לדחיית המועד שבו תתפזר הכנסת אם לא יעבור תקציב כדי לאפשר עוד זמן למגעים לפשרה. אחרים בליכוד מגדירים את המהלך כבעל היתכנות נמוכה. מוקדם יותר נודע כי אם תקציב המדינה לא יעבור עד 23 בדצמבר, הכנסת תפוזר בחצות שבין שלישי לרביעי. ההחלטה התקבלה אחרי שגורמי המקצוע בכנסת נחלקו בשאלה על מועד הפיזור, בהתאם לחוק שקבע את הארכת מועד העברת התקציב ל-23 לחודש הזה. 

בכנסת הסבירו היום כי בדיוני ועדת הכספים, הוועדה ביקשה להאריך את המועד ב-120 ימים והספירה הביאה ל-23 בדצמבר. עם זאת, בנוסח הסעיף הוגדר יום זה כיום הקובע לעניין מועד ההתפזרות, ונכון יותר לפרש את הביטוי לעניין מועד ההתפזרות בתחילתו. עמדת הייעוץ המשפטי בכנסת, בניגוד למה שחשבו בתחילה הגורמים הפוליטיים, היא כי הפיזור יהיה כבר בחצות הלילה שבין שלישי לרביעי.