אדם מחטט בפח, ירושלים 2018
צילום: פלאש 90

טלטלה כלכלית ל-57 רשויות מקומיות: עיתוי פרסום מדד האשכולות פוגע בתקציבים בזמן המשבר

מדד האשכולות הסוציו-אקונומיים אליהם משוייכות הרשויות המקומיות משפיע על היקף הסיוע התקציבים להן זוכות המועצות. לכן כשדוח הלמ"ס קובע שלא פחות מ-57 מהן עלו בדירוג, חוששים ברשויות מפגיעה בתקציבים המיועד לשירותים שהן נותנות לאזרחים, דווקא בזמן משבר הקורונה
דנה ירקצי
16 בדצמבר 2020
16:49

בשיא משבר הקורונה: 57 רשויות מקומיות צפויות להיפגע כלכלית בעקבות פרסום דירוג הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) שהעלה אותם במדד האשכולות. בעקבות הפרסום של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על המדד הסוציו-אקונומי החדש לרשויות המקומיות, השלטון המקומי ומשרד הפנים חוששים ומתריעים כי המדד החדש ייצור טלטלה כלכלית וכי רשויות מקומיות רבות עלולות להיפגע תקציבית עקב עליה במדד, ומשכך לקבל פחות מענקים תקציביים מהממשלה בשנה הקרובה. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "צבע הכסף" בכאן רשת ב.

אתמול פרסם הלמ"ס את המדד הסוציו-אקונומי של 255 רשויות מקומיות ברחבי הארץ לפיהן הן מדורגות במדד האשכולות ולפיהן מתוקצבות על ידי המדינה. ככל שרשות מדורגת באשכול גבוה יותר כך התקציבים שמקבלת נמוכים יותר, ולהפך. על פי המדד של הלמ"ס 57 רשויות מתוך 255 שנבדקו עלו בדירוג של האשכולות בזמן ש-11 ירדו בדירוג.

בין הערים שעלו בדירוג ועלולות להיפגע בשל כך נמצאות ירושלים שעלתה מהאשכול השני לשלישי, קרית מלאכי שעלתה מהשלישי לרביעי, חריש שעלתה מהשלישי לחמישי, לוד שעלתה מהשלישי לרביעי וכן מספר ישובים ערבים שעלו בדירוג כמו בסמת טבעון ומג'דל כרום.

השלטון המקומי מתמודד עם משבר הקורונה, ונדרש להמשיך ולספק שירותים לתושבים גם בתקופה הזאת שהיא לא פשוטה כלל. לפני שבועיים פנה יו"ר המרכז לשלטון מקומי חיים ביבס אל משרדי הממשלה בדרישה שלא להכיל את המדד החדש על הרשויות המקומיות לאור תקופת הקורונה. כשהבחינה נעשתה לפי נתוני שנת 2017 וללא התייחסות למצב החדש עם משבר הקורונה.

במכתב ששלח ביבס לשר האוצר ישראל כ"ץ ושר הפנים אריה דרעי, דרש את התערבותו בעניין. "בכל הכבוד, נתונים אלו אינם רלוונטיים בשים לב לאירועי השנה האחרונה הנמשכים לתוך שנת 2021 וללא צפי לסיומם. אירועים המובילים אלפי משפחות נורמטיביות אל מתחת לקו העוני ולהתמודדות עם תקופת אבטלה ממושכת לנוכח ההגבלות השונות אשר הפכו משלחי יד רבים ללא רלוונטיים".

ביבס הדגים כיצד עלייה בדירוג משפיעה על חיי התושבים בעיר: "שיעור הסבסוד הממשלתי לצהרונים נקבע על בסיס האשכול אליו משתייך יישוב המגורים של האזרחים וקטן ככל שמדובר ברשות ממעמד סוציו אקונומי גבוה יותר. שיעור ההשתתפות של משרד החינוך במימון סייעות בגנים משתנה גם הוא, וכך גם השתתפות ההורים במימון מסגרות קיץ, הזנת ילדים ההסעות לתלמידים .הבעיה חוזרת על עצמה בכל משרדי הממשלה הפעילים בשלטון המקומי".

ההשלכות על המועצות הן ירידה משמעותית בתקצוב הממשלה ועלייה משמעותית בהשתתפות העצמית של התושבים כמו בתי הספר של החופש הגדול, שירותים עירוניים כמו חינוך ורווחה ותקציבי סיוע.

משרד הפנים פנה עוד בטרם פרסום המדד לסטטיסטיקן הלאומי, בבקשה שיבחן את מועד פרסומו, וזאת לאור העובדה ששנת 2020 מאופיינת בטלטלה כלכלית קשה שחוו אזרחי ישראל, דבר שיש לו השלכות רחבות היקף גם על מצבן הכלכלי של הרשויות המקומיות, למרות זאת בלמ"ס התעקשו לפרסם את הנתונים הללו.

במשרד הפנים אמרו היום כי הם רואים בעין אחת את הדברים עם המרכז לשלטון מקומי ובוחנים כיצד והאם להכיל את המדד החדש על המענקים הניתנים. "המדד פורסם רק אתמול, אנחנו לומדים את המשמעויות ונבחן כיצד לפעול לאורו."