-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

כחול לבן דורשת לכנס את קבינט הקורונה לדון בריסון מהודק

מ-20 בינואר: איכוני שב"כ יופעלו רק על נדבקים שלא משתפים פעולה. הכלי ישמש כרשת ביטחון ויופעל במסגרת התחקור האפידמיולוגי האנושי
עמיחי שטיין
16 בדצמבר 2020
20:03

שר הביטחון בני גנץ וסיעתו כחול לבן דורשים היום (רביעי) לכנס את קבינט הקורונה כדי לדון באפשרות להטיל ריסון מהודק. זאת  על רקע הערכה במשרד הבריאות וגם במל"ל כי כבר בתחילת השבוע הבא נגיע לממוצע של 2,500 חולים ביממה.

הטענה המרכזית של גנץ וסיעתו היא שלא הגיוני להחליט על סגירת המסחר ללא שהקבינט יעודכן כיצד החיסונים ישפיעו על התחלואה בתקופה הקרובה, וכמה מעריכים שיחוסנו בחודש הקרוב.

בד בבד, צוות שרים לענייני שב"כ החליט היום כי החל מ-20 בינואר תופסק הפעלת איכוני שב"כ הגורפים על כלל האוכלוסייה. הכלי ישמש כרשת ביטחון ויופעל על נדבקי קורונה שאינם משתפים פעולה במסגרת התחקור האפידמיולוגי האנושי.


שר המודיעין אלי כהן אמר על ההחלטה: "אני מודה לשב"כ על ההירתמות למלחמה בקורונה. כלי השב"כ איכן מאות אלפי מגעים, הציל חיים של לפחות 400 ישראלים והקטין את הפגיעה הכלכלית במשק. לאחר שזיהינו כי מערך התחקור האפידמיולוגי האנושי הינו הכלי האפקטיבי ביותר לאיתור נדבקי קורונה פוטנציאליים ולאור השלמת הקמת המערך על ידי פיקוד העורף, החלטנו כי הכלי ישמש רק במקרים של נדבקים שאינם משתפים פעולה עם מערך התחקור האנושי או במקרים של התפרצות משמעותית של התחלואה".

על פי הנתונים שהוצגו בצוות השרים, כ-93% מכלל החולים כיום מאותרים על ידי מערך החקירות האפידמיולוגיות האנושיות בפיקוד העורף, והדבר צמצם את סיוע השב"כ הבלעדי לכ-7% מהחולים. שב"כ המליץ בדיון כי השימוש בכלי יהיה רק בגין סרבני תחקור, וכן במקרים בהם התחלואה היומית תהיה מעל 3,000 נדבקים ביום.

משרד הבריאות ציין שהוא מעוניין בהמשך השימוש בכלי באופן גורף עד לסוף חודש מארס, על רקע תרומתו לאיתור הנדבקים. בסיכום הדיון נקבע כי עד לדיון הבא בוועדה שיתקיים בעוד כשלושה שבועות, ייקבעו ההגדרות לסרבני תחקור ומהי כמות הנדבקים היומית שרק מעליה יבוצע השימוש בכלי.