-
צילום: רויטרס

קופות החולים למשרד הבריאות: התירו לחסן קבוצות סיכון כבר מיום שני

הצוותים הרפואיים יחוסנו ביום ראשון • אלמונים הפיצו חדשות כזב על החיסונים. משרד הבריאות: כשנמצא את מקור ההפצה - נפנה למשטרה כדי שתפתח בחקירה
קטי דור
16 בדצמבר 2020
20:26

מבצע החיסונים נגד נגיף קורונה יתחיל ביום ראשון, עם חיסונם של הצוותים הרפואיים. קופות החולים כללית ומכבי ביקשו ממשרד הבריאות - התירו לנו לחסן קבוצות סיכון כבר מיום שני. מסתמן כי הקופות ילחצו על משרד הבריאות לקבל אלפי חיסונים ולא מנות קטנות לצורך המהלך - כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.


בבית החולים שיבא בתל השומר יתברר רק מחר אם יתחילו את החיסונים ביום ראשון או ביום שני. בקופות החולים מאוחדת ולאומית יתחילו לחסן את האוכלוסיות בסיכון ביום רביעי. בימים הראשונים נראה שיגיעו חיסונים רק ליישובים הגדולים בגלל בעיית שינוע של החיסונים, אבל קופות החולים כללית ומכבי מנסות למצוא פתרון איך לשנע את החיסונים גם ליישובים הקטנים בפריפריה.

אחרי הסגלים הרפואיים יתחסנו בתי החולים הגריאטריים והפסיכיאטריים, סטודנטים לסיעוד ורפואה, אנשי מגן דוד אדום וארגוני ההצלה. בנוסף יחוסנו דיירי בתי האבות ומטפליהם ולאחר מכן בני ה-60 ומעלה, המטפלים בקשישים ואוכלוסיות "בסיכון מיוחד" כמו מושתלי ריאות.

בעדיפות השנייה לחיסון יהיו שאר קבוצות הסיכון, כגון חולי סכרת, השמנת יתר, יתר לחץ דם, מושתלי איברים וכן בני משפחותיהם. לאחר מכן בעדיפות יהיו קבוצות בחשיפה גבוהה כמו אנשי חינוך, שוטרים וסוהרים ועובדים סוציאליים. כוחות הביטחון יחוסנו בהתאם לתוכניות חיסונים שיציגו למשרד הבריאות, ובהמשך תיפתח האפשרות להתחסן לכלל האוכלוסייה. 

במסמך שהציג משרד הבריאות מצויינות האוכלוסיות שלא יתחסנו כלל בשלב זה: מחלימים, נשים בהיריון, נשים מיניקות, ילדים עד גיל 16 וסובלים מאניפלקסיס. בתוך כך, משרד ראש הממשלה אישר את הפרסום בכאן חדשות, לפיו נתניהו יתחסן במוצאי שבת. נשיא המדינה ראובן ריבלין יתחסן ביום ראשון הקרוב.

משרד הבריאות נגד מפיצי חדשות הכזב על החיסונים

בעוד שנעשים מאמצים כדי לשכנע אנשים להגיע ולהתחסן, אלמונים הפיצו חדשות כזב על החיסונים. במשרד הבריאות אומרו בנושא כי "כשנמצא את מקור הפצת חדשות הכזב על החיסונים, נפנה למשטרה כדי שתפתח בחקירה".

הפעולות של משרד הבריאות נגד הפצות מידע מטעה בנוגע לחיסונים ירוכזו בחמ"ל הסברה שהוקם בשבועות האחרונים. בחדשות הערב ניתנה הצצה ראשונה לאופן פעולתו.

חיסונים בצה"ל - הרמטכ"ל יהיה הראשון כדי להוות דוגמה אישית

הרמטכ"ל אביב כוכבי יהיה הראשון להתחסן בצה"ל, כדי להוות דוגמה אישית ולעודד את שאר החיילים להתחסן. בשלב מאוחר יותר, עם קבלת מנות חיסון נוספות, יחוסנו יתר המשרתים.

מבצע החיסונים בצה"ל צפוי להתחיל כבר בסוף החודש הקרוב. קווי המתאר לתעדוף המתחסנים כוללים תחילה סגלי רפואה, לאחריהם יתחסנו משרתים שמשתייכים לקבוצות סיכון, יחידות קרביות הפועלות במתאר ייחודי, לוחמים, מערכים תומכים קריטיים ומפקדים בכירים.