-
צילום: Engin Akyurt, Pixabay

קיש: לא בטוח שנכון לוותר על התועלת והמודיעין שאוסף חוק השב"כ

סגן שר הבריאות: גם במצב שבו מערך החקירות פועל בצורה מלאה אנחנו חושבים שצריך להמשיך בפעילות האיכונים • יום שני ברציפות: יותר מ-2,800 נדבקים חדשים בקורונה
הבוקר הזה
17 בדצמבר 2020
07:26

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר הבוקר (חמישי) כי לא בטוח שנכון בתקופה הזו לוותר על התועלת והמודיעין שאוסף חוק השב"כ. קיש הסביר בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב כי "גם במצב שבו מערך החקירות פועל בצורה מלאה אנחנו חושבים שצריך להמשיך בפעילות האיכונים". 

האזינו לריאיון המלא עם סגן שר הבריאות

עוד אמר סגן השר כי נראה שלא יהיה מנוס מלהטיל "ריסון מהודק" כדי לבלום את הגידול בתחלואה עד שתתהפך המגמה בזכות החיסונים. "אנחנו במגמה לא טובה. בתנאים המיטביים, השפעת החיסון מורגשת בתוך חודש, אבל כעת התחלואה מכפילה עצמה כל שבועיים", אמר קיש.

הוא הוסיף כי הוא כואב את כאבם של בעלי העסקים הקטנים אך ציין כי בחנויות רבות מפרים את הגבלות הקורונה ואי אפשר לבצע אכיפה ברבבות בתי־עסק. קיש הביע תקווה שבסוף חודש מארס יהיה אפשר לשחרר את המשק בזכות מבצע החיסונים. לשאלה על הפירצה בנמל התעופה בן גוריון הודה סגן שר הבריאות כי מדובר ב"נקודה רעה מאד", כלשונו. "אני מקבל את כל הביקורת. זה נובע, בין השאר, מלחצים. אנשים אמרו שאם נסגור את נמל התעופה נהרוג את המדינה", אמר קיש. 

משרד הבריאות עדכן היום כי אתמול אובחנו 2,802 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 3.5%. מספר החולים הקשים עומד על 400 ומתוכם 150 מונשמים. מספר החולים הפעילים עומד על יותר מ-21 אלף. מקדם ההדבקה הארצי 1.23. בחברה החרדית הוא גבוה בהרבה: 1.58 ובמגזר הערבי רק 1.05, בתוך כך נמסר כי ממשיך לגדול מספרם של היישובים המוגדרים אדומים וכתומים ומספרן 110.

אתמול, צוות שרים לענייני שב"כ החליט שהחל מ-20 בינואר תופסק הפעלת איכוני שב"כ הגורפים על כלל האוכלוסייה. הכלי ישמש כרשת ביטחון ויופעל על נדבקי קורונה שאינם משתפים פעולה במסגרת התחקור האפידמיולוגי האנושי.

על פי הנתונים שהוצגו בצוות השרים, כ-93% מכלל החולים כיום מאותרים על ידי מערך החקירות האפידמיולוגיות האנושיות בפיקוד העורף, והדבר צמצם את סיוע השב"כ הבלעדי לכ-7% מהחולים. שב"כ המליץ בדיון כי השימוש בכלי יהיה רק בגין סרבני תחקור, וכן במקרים בהם התחלואה היומית תהיה מעל 3,000 נדבקים ביום.