נתניהו בנחיתה בנתב"ג של החיסונים הראשונים

הכמויות נחשפות: 12.5 מיליון חיסונים יגיעו לישראל עד סוף 2021

עד אמצע 2021 תהיה בישראל כמות חיסונים שתספיק ל-7.4 מיליון אזרחים • גורמים במשרד הבריאות אומרים כי מבצע החיסונים לא אמור להשפיע על הצורך בהפעלת תוכנית "הריסון מהודק" בשבוע הבא • חזי לוי: "החיסון אמור למנוע גם הדבקה וגם הידבקות"
ליאל קייזר ועמיחי שטיין
17 בדצמבר 2020
20:26

מבצע החיסונים יוצא לדרך: עד סוף שנת 2021 יגיעו לישראל חיסונים שיספיקו ל-12.5 מיליון חיסונים. כך נחשף היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11.

לפי לוח הזמנים המלא של הגעת החיסונים לארץ, עד סוף 2020, כלומר עד סוף החודש הזה, יגיעו לישראל 2 מיליון חיסונים; ברבעון הראשון של 2021  יגיעו עוד 1.2 מיליון חיסונים; ברבעון השני - 4.2 מיליון חיסונים. כלומר, עד אמצע 2021 תהיה בישראל כמות חיסונים שתספיק ל-7.4 מיליון בני אדם.

ברבעון השלישי של 2021 יגיעו עוד 4.6 מיליון בני אדם; וברבעון הרביעי - חצי מיליון חיסונים. מדובר בחיסונים מכל החברות שאיתן חתמה ישראל על הסכמים, חלקן עדיין לא קיבלו את אישור ה-FDA.

קופות החולים מאוחדת ומכבי הודיעו היום כי הן מאפשרות להזמין תור ליום שני הקרוב להתחסנות נגד קורונה עבור אזרחים בקבוצות התעדוף, בהם בני 60 ויותר. גם בקופת החולים כללית מתכננים להתחיל לחסן את אוכלוסיות התעדוף ביום שני, ובקופת החולים לאומית, נכון לעכשיו, יחלו לחסן מבוטחים רק ביום רביעי.

ממכבי נמסר: בשבוע הראשון, ירוכזו החיסונים בהדרגה ב-24 מתחמים ברחבי הארץ, ובשיא המבצע, עם הגעת כלל החיסונים לישראל, הם יינתנו בכ-300 עמדות חיסון ביותר מ-80 מתחמים מצפון עד דרום.

בתוך כך, מנכ"ל משרד הבריאות אמר היום בריאיון לחדשות הערב: "החיסון עבר את כל שלבי הבדיקות, לא עיגלו פינות. הוא אמור למנוע הדבקה והידבקות. לטווח הארוך אנחנו לא יכולים לומר הרבה, אבל כשנבדקו עשרות אלפי נסיינים נמצאו פחות מ-100 תופעות לוואי. כרגע הדעה הרווחת היא שהחיסון יצטרך להינתן פעם בשנה".

על ההגבלות הצפויות בשבוע הבא אמר לוי: "אנחנו מתכוונים להציע לקבינט הגבלות חדשות או לחזור אחורה ולרסן את השגרה לגבי מסחר, לימודים ושווקים. בערים כתומות ואדומות נמליץ להוריד את סף הלימוד רק לגיל הרך. בשלב מסוים יצאנו מהסגר הקודם בצעדים מהירים מדי".

גורמים במשרד הבריאות אומרים הערב כי מבצע החיסונים לא אמור להשפיע על הצורך בהפעלת תוכנית "הריסון מהודק" בתחילת השבוע הבא. זאת בניגוד לעמדת שרים בקבינט הקורונה שטוענים שצריך להתחשב בכמות החיסונים כדי להכריע מה המגבלות שיש להטיל, אם בכלל, כדי להוריד את התחלואה.

בכחול לבן צפויים להציג שורה של הצעות שניתן ליישם להורדת התחלואה, עליהן הוחלט בעבר אך הן לא יושמו: העלאת קנסות והגברת האכיפה, בדיקת קורונה לשבים ממדינות אדומות - ומי שיסרב יישלח למלונית, סגר לילי בערים כתומות, סגר על ערים אדומות נוספות.

כיום רק שלושה יישובים נמצאים תחת סגר, על אף שישנם שמונה יישובים וכמה שכונות בירושלים שמוגדרים "אדומים בוהקים", ועונים לקריטריון של הטלת סגר.

כמו כן, במשרד הבריאות מעוניינים להכריז על כל מדינות העולם "אדומות" ולחייב בידוד מכולן. הסיבה המסתמנת להחלטה - מניעת משבר דיפלומטי מול איחוד האמירויות. במשרד מתכוונים לאפשר לישראלים לחזור לארץ עד ל-28 בדצמבר ללא חובת בידוד.

השתתף בהכנת הידיעה: שרון עידן