חברת מודרנה
צילום: אי-פי

המועצה המייעצת ל-FDA המליצה: לאשר לשימוש חירום את החיסון של מודרנה

המלצת ועדת המומחים של מנהל התרופות והמזון האמריקני התקבלה ברוב של 20 תומכים ומתנגד אחד • רה"מ נתניהו הודיע בשבוע שעבר: "בסוף השבוע אנחנו חתמנו עם חברת מודרנה על שישה מיליון חיסונים שיגיעו בקרוב למדינת ישראל"
כתבי מערכת כאן חדשות
18 בדצמבר 2020
00:17

המועצה המייעצת של מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) המליצה הלילה (שישי) לאשר לשימוש חירום את החיסון של חברת התרופות מודרנה נגד נגיף קורונה. ההחלטה התקבלה כמעט פה אחד - 20 תומכים לומת מתנגד אחד. לצורך השוואה, בהצבעה על ההחלטה לאשר את החיסון של חברת פייזר היו ארבעה מתנגדים. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע בשבוע שעבר בפתח ישיבת הממשלה השבועית: "בסוף השבוע אנחנו חתמנו עם חברת מודרנה על שישה מיליון חיסונים שיגיעו בקרוב למדינת ישראל".


מודרנה הודיעה בחודש שעבר כי הגישה בקשה למינהל המזון והתרופות האמריקני לאישור החיסון. כמה ימים קודם לכן החברה הודיעה כי החיסון יעיל ב-94.1%, ובמקרים החמורים של הנגיף החיסון יעיל ב-100%. 

ראש הממשלה נתניהו הגיב על הודעת חברת התרופות באותו היום, ואמר: "כבר בחודש יוני הנחיתי לחתום על הסכם לאספקת חיסונים עם מודרנה. המטרה שלי היא להביא כמה שיותר חיסונים, מכמה שיותר מקורות, לכמה שיותר אזרחים - וכמה שיותר מהר". שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין התייחס גם הוא להודעה באותו היום וציין כי "חברת מודרנה הייתה חברת החיסונים הראשונה איתה חתם משרד הבריאות כבר לפני חודשים. הודעת החברה היא בשורה מצוינת לאזרחי ישראל".

המנהל הרפואי של מודרנה ד"ר טל זקס התראיין בתוכנית "העולם היום" בכאן 11 בחוש שעבר, ואמר למואב ורדי כי "ישראל תהיה מהמדינות בקו הראשון לקבלת החיסונים". ד"ר זקס ציין לוח זמנים להגעת החיסון לישראל, ואמר: "בתחילת 2021 החיסון יתחיל להגיע לישראל, ואני מקווה שנוכל להתחיל לחסן", והוסיף כי "יש בסיס טוב לצפות ליעילות גבוהה למנוע את המחלה גם בקרב אנשים זקנים וחולים".

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זהב, נתן גוטמן ומואב ורדי