גנץ ונתניהו
צילום: מרים אלסטר ותומר נויברג, פלאש 90

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: מה הסיכוי למנוע בחירות?

הפערים בין כחול לבן לליכוד עדיין גדולים, אך הצדדים צפויים להיפגש גם במוצאי שבת • שתי המפלגות הסכימו עקרונית לאשר עד יום שלישי את התקציב לשנה הזאת, כך שהכנסת לא תתפזר באופן אוטומטי
יערה שפירא
18 בדצמבר 2020
20:56

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: למרות הקשיים במשא ומתן בין הליכוד לכחול לבן, השיחות בין הצדדים אמורות להתחדש במוצאי השבת, כך פורסם הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. התחושה האופטימית ששררה בעקבות השיחות שהיו אמש, התפוגגה ככל שנקפו השעות עד לכניסת השבת.

הנקודה היחידה שהצדדים מסכימים עליה עקרונית היא שאם יתברר כי יש היתכנות לפשרה, הרי שראשית יש "למשוך זמן" ולדחות את פיזור הכנסת. כלומר, שכחול לבן תסכים להעביר את התקציב לשנה הזאת עד יום שלישי בחצות. בהמשך יעבור חוק שימנע את פיזור הכנסת גם אם לא יאושר תקציב לשנת 2021.


אחד הקשיים המשמעותיים במגעים הוא התנאי שהציגו בליכוד להשארתו של ניסנקורן בתפקיד שר המשפטים - והוא שמינויי פרקליט המדינה ויועץ משפטי לממשלה ייעשו בהסכמה, למרות שיש כבר מועמד לפרקליט. רשמית בכחול לבן אומרים שבכלל לא קיבלו הצעה כזאת מהליכוד, ומעשית - לזה, כרגע, לא מסכימים.

התנאי הזה מעורר גם תסיסה פנימית במפלגה כשניסנקורן ואשכנזי מודיעים שלא יתנו יד לפשרה כזאת. מקורבי ניסנקורן אומרים לכאן חדשות שלא יסכים ל"משרד משפטים מעוקר וחבול", ואשכנזי מציג את השארתו של ניסנקורן עם מלוא סמכויותיו כ"תנאי סף". מכאן שלא ברור שגנץ יכול להסכים לפשרה כזאת, גם אילו היה רוצה.

מוקדם יותר היום, יו"ר כחול לבן בני גנץ כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "לא יהיו שום פשרות. אם נתניהו, שמפר את ההסכם ביננו פעם אחר פעם, לא יתיישר - נלך לבחירות ונדאג שהוא לא יהיה ראש הממשלה". עוד ציין גנץ: "נמשיך להחזיק בכל עמדות המפתח, ולממש את הכוח השוויוני שלנו". שר הביטחון הוסיף כי יתחסן נגד קורונה ביום ראשון בבוקר. 

בליכוד הגיבו כי "חבל לגרור את המדינה לבחירות, אך אם יכפו עלינו - ננצח". לפי גורם במפלגה, בשלב זה התקשורת עסוקה בפייק ניוז. הגורם הוסיף כי "המשך פעילות הממשלה דורש פשרות מכל הצדדים".