ירושלים, דצמבר 2020. למצולמים אין קשר לכתבה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בעיר הקדושה ביותר כבר למדו שהקורונה משפיע על כולם, ועל חלק קצת יותר

האם ההחלטות על הגבלות ואכיפה מושפעות מגורמים שאינם קשורים לבריאות? אפילו פרויקטור הקורונה פרופסור נחמן אש הודה שיש מקומות שהאכיפה בהם בלתי אפשרית. וכך ערב חג המולד, מרבית הכנסיות במזרח ירושלים סגורות, לפחות חלקית, וכמעט ואין מבקרים
אורי לוי
18 בדצמבר 2020
21:47
עודכן ב 09:58

אז מה סגור ומה פתוח בימים האלה בעיר העתיקה בירושלים? הכנסיות, ערב חג המולד, סגורות. שלושה ימים בשבוע, ממלאים הוראות. והכול מתרחש בימים שהתחלואה לא עוצרת ובדיקת קורונה מחייבת המתנה של שעות.

הסמטאות עדיין שוממות ולעיר העתיקה אין סיכוי בלי תיירים. הר הבית הוא כידוע אזור עם חוקים משלו. משרד הבריאות הקובע שם, הוא משרד הבריאות הירדני. ישראל אפילו לא מציצה פנימה. באמצע השבוע אין בעיה, כמות המתפללים לא גורמת להתקהלות. אבל ביום שישי התפילה הטעונה והצפופה מכולן.

צפו בכתבתו של אורי לוי, מתוך השבוע בכאן 11

ובתוך כל אלה, נולד שיתוף פעולה בין מוסלמים מאיחוד האמירויות לבין סטודנטים למען הר הבית. לדברי עמנואל ברוש, פעיל תנועת "סטודנטים למען הר הבית", התנועה מקיימת קשר עם האמירתים והבחריינים ומזמינה אותם לבוא להתפלל במקום "כדי לשבור את התפיסה שהר הבית הוא מקום נפיץ".

ברובע הנוצרי לעומת זאת שקט מאוד. הצליינים לא ימלאו את ה-ויה דולורוזה והכנסיות פתוחות רק מדי פעם. בלב ירושלים המערבית שוכן המכון האפיפיורי למקרא. שם יושב האב דוד נויהאוז, האחראי על 160 אלף נוצרים אזרחי ישראל.

לדברי האב נויהאוז, אנשי הכמורה והנזירים נשענים על מתנדבים שמגיעים לבתי החולים, בתי הספר ובתי האבות הנוצריים כדי לעזור. "המוסדות שלנו על סף התמוטטות", אמר נויהאוז והוסיף כי נדמה לו שדבר כזה לא קרה במוסדות היהודיים. "תמיד יש את האפליה הזאת שאנחנו לא יהודים, ולכן הזכויות שלנו לא מכובדות".