סרן אלי שגיא, יעקב אגמון
צילום: דוברות משרד הביטחון, תאגיד השידור הישראלי

"השארתי את הקול שלו": הריאיון שקשר בין יעקב אגמון למשפחתו של חלל צה"ל

במלחמת יום הכיפורים ראיין יעקב אגמון את סרן אלי שגיא, מ"פ בסיירת שקד • ארבעה ימים לאחר מכן נפל שגיא בקרב בסיני • מאז רקם אגמון קשר מיוחד עם המשפחה השכולה • לאחר מותו של אגמון השבוע, ביקשה משפחתו של שגיא לחלוק כבוד למי שהשאיר להם מזכרת לכל החיים
בחצי היום השישי
19 בדצמבר 2020
09:56

ב-1973, בזמן מלחמת יום הכיפורים, התראיין החייל אלי שגיא שהיה מ"פ בסיירת שקד בתוכניתו של יעקב אגמון בגלי צה"ל וסיפר את סיפורו. ארבע ימים לאחר מכן נפל שגיא בקרב בחזית סיני. גרשון שגיא סיפר אתמול (שישי) על הקשר המיוחד שנרקם בין אגמון למשפחתו של שגיא, אותה המשיך ללוות שנים לאחר האסון שפקד אותה.

"אחי היה מפקד צעיר בסיירת שקד, מפקד דתי בוגר ישיבות כפר הרא"ה וישיבת הכותל בפלוגה שרובה או כמעט כולה חיילים חילונים", סיפר אחיו גרשון שגיא לליאת רגב בתוכנית בחצי היום השישי בכאן רשת. שגיא הוסיף כי שנתיים לפני המלחמה קיבל אחיו את עיטור המופת על כשהציל בנוצירת קבוצה של עשרה ילדים מדריסת משאית שהידרדרה סמוך אליהם.

האזינו לגרשון שגיא וגילה אלמגור בריאיון לכאן רשת ב

שגיא סיפר כי בליל סוכות 1973 הגיע אגמון לסיירת שקד כדי לראיין חייל בפלוגה. "כולם הפנו אותו למ"פ הדתי שלהם שידע לדבר גם", סיפר. בקטע שהושמע מתוך אותו ריאיון, נשמע שגיא אומר לאגמון כי משום שעידוד הציבור והחיילים חשובים לנו ולכול עם ישראל, החליש שחשוב להסכים לריאיון בערב החג. "בשעת קרב אני לא רואה שוני גדול בין אדם דתי לחילוני, המשימה היא של כולנו - הצלת עם ישראל", אמר שגיא לאגמון.

"כשפרצה המלחמה אריק (שרון) שהיה חבר שלנו אמר (ליעקב) 'בוא תרד אליי', ויענקל'ה ירד עם מכשיר הקלטה, היה עם הלוחמים והיה עם אריק", סיפרה אלמנתו של אגמון, השחקנית כלת פרס ישראל גילה אלמגור. "אריק אמר לו 'תסתובב איפה שאתה רוצה ותראיין את מי שאתה רוצה'", אמרה. אלמגור הוסיפה כי לאחר נפילתו של שגיא נסע אגמון למשפחה השכולה כשבידיו הקלטת הריאיון. היא אמרה כי אגמון סיפר לה כי חשש מהמפגש עם אמו של שגיא, שושנה פייג, אך זו נתנה לו "כל כך הרבה כוח".

"זאת מזכרת שליוותה את הוריי עד פטירתם", סיפר שגיא. הוא הוסיף כי אגמון שב וראיין גם את אמו "עם כל כך הרבה אמפתיה ורגישות". "הוא היה איש שידע לראיין בצורה נפלאה" אמר. "הקשר הזה היה כל כך חשוב לו, הוא היה אומר לי 'גילה, אני השארתי את הקול שלו למשפחה'", סיפרה אלמגור.

"אני לא יכולה לתאר מה עובר עליי", שיתפה אלמגור שנפרדה השבוע מבעלה לאחר 57 שנות נישואים. "אני חייבת לו את התיקון בחיי. כשהוא אסף אותי אליו אני הייתי שברים של בן אדם והבטיח שלעולם לא יעזוב אותי", הוסיפה.