החיסונים הם באמת צעד ענק לכיוון חיים בלי קורונה?

בזמן שהמדינות העשירות מחזיקות יותר מבחנות מאזרחים - 80% מאוכלוסיית העולם יכולה רק לחלום על לחסן את התושבים
מאיה ראכלין, דעה
20 בדצמבר 2020
17:13

כשמרגרט קינן קיבלה שבוע שעבר את החיסון הראשון נגד קורונה של פייזר, פתאום כולם ראו את ההתחלה של הסוף. זו הייתה שנה כל כך קשה. ויש עוד כמה חודשים ארוכים ומאתגרים לפנינו. והנה - יש חיסון, תכף יהיו שניים, והתקדמנו צעד אחד ענק לכיוון עולם בלי קורונה.

אבל זה לא עומד להיות באמת "עולם" בלי קורונה. יותר לכיוון של חמישית עולם. החיסונים של פייזר יצאו לציבור רק לפני שבוע. וכבר עכשיו, 96% מהמנות שהחברה מייצרת השנה ותייצר כבר שנה הבאה, נמכרו. יש לכם ניחוש למי?

מדינות עשירות, שהאוכלוסייה שלהן שווה בערך ל-14% מכל העולם – קנו כבר יותר מחצי מהחיסונים שייצרו החברות המבטיחות – פייזר, מודרנה ואסטרהזנקה. אז לקנדה נגיד, יש מספיק חיסונים כדי שכל אזרח יקבל חמש זריקות שונות. לארצות הברית יהיו פי שלושה יותר חיסונים מאזרחים. וגם באיחוד האירופי – כל אזרח יוכל לקבל שניים וחצי חיסונים, ליתר ביטחון.

ומה קורה עם ישראל? לפי ההסכמים עם מודרנה, פייזר ואסטרהזנקה, אנחנו אמורים לקבל 24 מיליון מנות חיסון. זה מספיק כדי לחסן 12 מיליון איש. קצת יותר ממה שאנחנו באמת צריכים. אבל למה זה משנה?

למדינות אחרות, כל ה-80% הזניחים האלה מהאוכלוסייה כאן – לא יהיו חיסונים. ב-70 מדינות עניות – יוכלו לחסן רק אחד מתוך עשרה אנשים עד סוף השנה הבאה. 

כל הזמן דיברנו על סולידריות. ישבנו יחד בבית, מחאנו כפיים לצוותי הרפואה. אבל בזמן אמת, כש"סוף המגפה" נראה מעבר לפינה – או האור בקצה המנהרה כמו שאנחנו נורא אוהבים לומר היום – המרבה במחיר יקבל כרטיס יציאה מהמגפה קודם. אבל רק נזכור שעד שבכל מדינה לא יהיו חיסונים, הקורונה תישאר איתנו.