בדיקות מעבדה בטכניון בחיפה, פברואר 2019
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מות הגבר מתחלואה חוזרת בקורונה: בדיקה העלתה שנדבק בנגיף שעבר שינוי גנטי

מוות בהדבקה חוזרת: חוסה בית אבות, בן 74 מבני ברק, אושפז באוגוסט בשל נגיף קורונה, הוא החלים ממנו ואחרי שלושה חודשים - התגלה שוב כנשא הנגיף, ואף נפטר מתסביכיו. בדיקה של המעבדה המרכזית לנגיפים העלתה - הוא נדבק שנית בנגיף שעבר שינוי גנטי. מדובר במקרה נדיר, שמעיד כנראה על כשל במערכת החיסונית של החולה
נוב ראובני
20 בדצמבר 2020
20:25

תובנות חדשות על המקרה הנדיר של מוות מתחלואה חוזרת: בדיקה מעמיקה של המעבדה המרכזית לנגיפים העלתה כי תושב בני ברק בן 74, שנפטר לאחר שחלה בקורונה בפעם השנייה - הותקף בכל אחת מהידבקויותיו בנגיף שונה. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.


המקרה פורסם לראשונה בכאן חדשות לפני שלושה שבועות, אז דווח על אותו אדם, חוסה בבית אבות, שנדבק בקורונה לראשונה בחודש אוגוסט ואף אושפז בבית החולים בילינסון. האיש החלים ותוצאות בדיקותיו הראו בעקביות כי הנגיף אינו נמצא בגופו. שלושה חודשים לאחר מכן, תסמיני קורונה הופיעו שוב בגופו, הוא אובחן כנשא הנגיף ואף מת מתסביכי המחלה. 

לאחר מותו, ניסו במערכת הבריאות להבין אשר אירע, כשהיה ספק בין שתי אפשרויות: האם הוא אכן נדבק בשנית בקורונה, כאשר הנגיף שבו הוא נדבק עבר שינוי מסוים. כלומר, הוא נדבק בשני זנים שונים של נגיפי קורונה. או אפשרות שנייה, שאותו הזן שבו הוא נדבק לראשונה - נשאר בגוף, לא התגלה בבדיקות, והתפרץ שוב, בדומה למה שקורה עם וירוס ההרפס.

במעבדה המרכזית לנגיפים בדקו בשבועות האחרונים את הדגימות משני מקרי התחלואה של אותו אדם, ומצאו שבכל אחת מהפעמים תקף אותו נגיף קורונה שונה. המשמעות היא - שאותו אדם אכן נדבק פעמיים, וזאת על אף שבמרבית המקרים אנשים שחלו מפתחים נוגדנים שנשארים עמידים לאורך זמן.

במקרה הזה הבדיקה שנערכה הראתה שהמנוח אכן פיתח נוגדנים אבל ברמה מצומצמת מאוד. יש מעט מאוד עדויות בעולם לתחלואה קשה ותמותה כתוצאה מתחלואה חוזרת. המקרה בבני ברק מצביע על כך שזה בהחלט אפשרי. עם זאת, יש לציין שמדובר במקרים נדירים מאוד, שלרוב מעידים על מערכת חיסונית חלשה במיוחד או על מחלות רקע משמעותיות.

תגיות:
קורונה