נתניהו וגנץ
צילום: אי-פי

גנץ ונתניהו סיכמו: יקודם חוק שידחה את אישור התקציב בשבועיים – "כדי למצות את המגעים לפשרה"

אם התקציב לא יאושר עד ל-5 בינואר הבחירות יתקיימו ב-23 במארס • לצד הסיכומים, המתקפות בין המפלגות נמשכו - מהליכוד נמסר: "אם מישהו מאמין שנסכים לחזור ל'ממשלה בתוך ממשלה' - הוא חי בסרט"; כחול לבן: "אם מישהו חושב שכחול לבן תסכים לדריסת רגל של נאשם בפלילים בנושא מינוי שופטים וגורמי אכיפת חוק - הוא חי בסרט"
מיכאל שמש, זאב קם ויערה שפירא
20 בדצמבר 2020
21:31
עודכן ב 23:50

בעוד יומיים הכנסת אמורה להתפזר, ובין הליכוד לכחול לבן הושגו הערב (ראשון) הסכמות לדחיית מועד אישור התקציב לשנת 2021 בכמה שבועות. מחר תקודם בהסכמה הצעת חוק לפיה תקציב 2020 יועבר עד לסוף השנה הנוכחית, ותקציב לשנת 2021 עד ל-5 בינואר. אם לא יועברו תקציבים אלו עד למועדים שנקבעו - הכנסת תתפזר והבחירות יתקיימו ב-23 במארס. זאת במטרה למצות את המגעים לפשרה. 

מכחול לבן נמסר כי "אם לא יושגו הבנות במסגרתן ימולא ההסכם הקואליציוני ואזרחי ישראל יזכו לממשלת אחדות מתפקדת שמתנהלת בשיתוף פעולה כנדרש ותוך שמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק, נמשוך את הצעת החוק והכנסת תפוזר ביום שלישי הקרוב". 

למרות הסיכומים, שתי המפלגות ממשיכות לתקוף זו את זו. מהליכוד נמסר: "אם מישהו מאמין שנסכים לחזור ל'ממשלה בתוך ממשלה' - הוא חי בסרט". בכחול לבן הגיבו: "אם מישהו חושב שכחול לבן תסכים לדריסת רגל של נאשם בפלילים בנושא מינוי שופטים וגורמי אכיפת חוק - הוא חי בסרט".

"ניסנקורן משקלל רק את השיקולים שלו ולא של המפלגה"

במקביל נמשכים חילוקי הדעות בין בכירי כחול לבן, כשניסנקורן תוקף את הצעת הפשרה שלדבריו "תעקר" את משרדו. אשכנזי, לעומתו, מעשי יותר. מקורבי אשכנזי אומרים כי "אם פנינו לפירוק, היינו צריכים לפרק כבר - עכשיו צריך לנהל סיכונים". 

לעומת זאת, בשיחה עם כאן חדשות אמר מקורב לגנץ על ניסנקורן: "יש כאן בלבול, אתה לא יכול להטיל וטו על המנהיג שלך. יש מנהיג והוא מחליט. ההצעה של הליכוד סבירה. ניסנקורן החליט עוד לפני המשא ומתן שלא ירצה להתפשר, והוא משקלל רק את השיקולים שלו ולא של המפלגה".

בתוך כך, המתווך של גנץ, חיים רמון, צייץ הערב כי "הברוטליות של השמאל עולה על זו של הימין". לדבריו, "אלפי בריונים ובוטים מארגון הדגלים השחורים תקפו את הסוללר שלי. נאצות, קללות, איומים ואלימות מילולית מהסוג הגרוע ביותר .כל זאת בשם 'המאבק למען הדמוקרטיה' כמובן". אל מול ביתו של גנץ בראש העין הגיעו הערב מאות מפגינים שדורשים לא להגיע לפשרה עם הליכוד, וללכת לבחירות.

מארגון הדגלים השחורים נמסר בתגובה לרמון: "הלשון הארוכה של רמון מכה שנית. שפת ביבים נמוכה, עצוב שאלה האנשים שגנץ בחר לייצג אותו״.