חיסוני הקורונה עם הגעתם לבית החולים שערי צדק בירוש
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חבר בצוות המייעץ ל-FDA: אין כרגע הוכחה שהזן החדש יפגע ביעילות החיסון

חבר בצוות המייעץ ל-FDA, ד"ר עופר לוי: "אנו חושבים שהחיסון יגן מהמוטציה, אך אי אפשר לדעת ב-100%"
הבוקר הזה
21 בדצמבר 2020
07:39
עודכן ב 09:39

"כרגע אין שום הוכחה שהזן החדש של נגיף קורונה ימנע מהחיסון לפעול בצורה יעילה", כך אומר הבוקר (שני) ד"ר עופר לוי, מנהל תוכנית מחקר החיסונים בבית החולים בבוסטון וחבר בצוות המייעץ ל-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקני). בריאיון אצל אריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, אמר ד"ר לוי בנוגע ליעילות החיסון נגד הזן החדש של הנגיף שהתגלה לאחרונה בבריטניה כי "אנחנו חושבים שהחיסון יגן מהמוטציה, אך אי אפשר לדעת ב-100% כי דברים משתנים כל הזמן".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

הוא הוסיף כי "מיום ליום אנחנו מגלים דברים חדשים על הווירוס. כל יום מגיע עוד מידע במהירות ובכמויות כך שקשה להבין את הדברים לפני שמקבלים החלטה. עם זה, החיסונים בינתיים נראים מצוינים, עם יעילות מאוד גבוהה, ואנחנו מאמינים שהחיסונים יעזרו בחודשים הקרובים".

בנוגע למועד סיום התפשטות המגפה בעקבות תחילת מתן החיסונים בעולם, אמר ד"ר לוי: "אני חושב שזה לא נגמר באופן פתאומי, אנחנו מקווים שבחודשים הקרובים המצב ישתפר. זה ייקח זמן – לא ימים ולא שבועות, אלא חודשים. צריך לחסן מספיק אנשים כדי להביא לפתיחת הכלכלה. אני חושב שלקראת הקיץ המצב יהיה הרבה יותר טוב מהיום. אם נגיע ל-70% או 80% מחוסנים יכול להיות מצב שבו נגיד שאפשר לפתוח הרבה יותר את הכלכלה באופן שיותר דומה למה שהיה פעם".

בריאיון התייחס ד"ר לוי גם לתהיות ולחששות בקרב אזרחים בדבר תופעות הלוואי של החיסון לקורונה: "לא קיצצו בשום דבר שקשור לבטיחות החיסון. בוועדה אני עברתי על כל התוצאות והנתונים, ונתנו לנו את כל המידע שרצינו לגבי בטיחות החיסון. גם המדענים של ה-FDA עברו בצורה עצמאית על התוצאות, והמידע נראה מאוד טוב בקשר לבטיחות".

לצד דברים אלה, ד"ר לוי ציין כי בשלב זה לא ניתן עוד לדעת כמה זמן מחזיק מעמד החיסון, וייתכן כי אנשים יידרשו להתחסן יותר מפעם אחת: "אנחנו מאמינים שהחיסון יחזיק מעמד לפחות 4-3 חודשים. נאסוף עכשיו מידע בנושא הזה, וימשיכו בניסויים כדי לעקוב אחר הנוגדנים בקרב אלו שקיבלו את החיסון. יכול להיות מצב שבו נצטרך להתחסן שוב אחרי חצי שנה או שנה".

דב שטיינברג חזר מלונדון לישראל ישר למלונית, אמר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכניתם בכאן רשת ב כי כל השוהים במלונית קיבלו הנחייה שאסור להם לצאת מהחדר. שטיינברג הוסיף כי משטרת ההגירה הודיעה לנוסעים במטוס שהם נוסעים לבידוד במלונית: "הם עלו למטוס ואמרו לנו שמורידים אותנו בקבוצות של 30 איש למטה. ביציאה מהמטוס בדקו לנו את הדרכונים, לקחו אותם ושלחו אותנו לטרמינל 1 לאסוף את המזוודות. את הדרכונים קיבלנו אחר כך  -אחרי שרשמו אותנו".

האזינו לריאיון המלא עם דב שטיינברג, בכאן רשת ב

שטיינברג ציין כי היו כאלה שלא קיבלו את הבשורה ברו חטובה: "היה לנו אישור שקיבלנו במייל מבעוד מועד על בידוד ביתי, אבל זה לא התקבל. אנשים התחרפנו כששמעו את הבשורה במטוס. היו אנשים שלא רצו להיכנס לבידוד כפוי במלונית אז הם חזרו לבריטניה. חלק מהאנשים התפרעו במטוס, שוטרים ליוו אותנו לאוטובוס".

בד בבד, עוד ועוד מדינות מצטרפות למצור התעופתי על בריטניה בעקבות גילוי הזן החדש ובעקבות הודאתו של שר הבריאות הבריטי הנקוק שהזן "יצא משליטה". גרמניה, הולנד, בלגיה, איטליה, אוסטריה, ואירלנד אוסרות על כניסת כל טיסות הנוסעים המגיעות מבריטניה. משרד הבריאות האיטלקי הודיע אתמול שאובחן מקרה ראשון במדינה של אדם שנדבק בזן החדש של הנגיף. מדובר באדם שחזר מבריטניה לרומא ונשלח לבידוד יחד עם בת זוגו.