-
צילומים: יונתן זינדל ומיכל פתאל, פלאש 90

בדרך לבחירות: החוק לדחיית פיזור הכנסת נפל בקריאה ראשונה במליאה

כפי שפורסם בכאן חדשות, שלושת חברי כחול לבן - אסף זמיר, רם שפע ומיקי חיימוביץ מרדו בגנץ, והצביעו נגד החוק. גם ח"כ מיכל שיר סגמן מהליכוד הצביעה נגד, והודיעה כי היא מתפטרת וחוברת למפלגתו של גדעון סער • הכנסת צפויה להתפזר בחצות
יערה שפירא, מיכאל שמש וזאב קם
21 בדצמבר 2020
07:35
עודכן ב 02:06

החוק לדחיית פיזור הכנסת נפל הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה במליאה, ברוב של 49 מתנגדים מול 47 בעד ובתום קרב פרלמנטרי סוער. ההצעה נפלה אחרי ששלושה חברי כנסת מכחול לבן - אסף זמיר, רם שפע ומיקי חיימוביץ - הצביעו נגד החוק בניגוד לעמדת סיעתם שנמנעה. גם חברת הכנסת מיכל שיר סגמן מהליכוד הצביעה נגד, ומיד לאחר מכן צייצה בטוויטר כי היא מתפטרת וחוברת למפלגתו של גדעון סער. בדרכה החוצה מהמליאה, נשמעו נגד שיר קריאות של יועצים ואפילו של כמה חברי כנסת מהליכוד.

כעת הסיכוי להגיע לפשרה בין הליכוד לכחול לבן הוא כמעט אפסי, והכנסת צפויה להתפזר היום בחצות. מוקדם יותר הפעילו גנץ ומקורביו לחץ כבד על חברי הכנסת של כחול לבן שלא להפיל את החוק לדחיית פיזור הכנסת, ו"לתת ארכה עד מחר בבוקר".

לפני כן פורסם בחדשות הערב שמקורבי גנץ יצאו במתקפה נגד שר המשפטים אבי ניסנקורן, שהמשך כהונתו הוא אחד מדרישות כחול לבן לקידום החוק שימנע בחירות. לדבריהם, ניסנקורן "הסב נזק לכחול לבן בקמפיין על הראש של גנץ".

בד בבד, לפחות חמישה חברי כנסת מטעם כחול לבן שוקלים את המשך דרכם במפלגה. "אם אגלה שיש רק 4-5 מנדטים, לא אמשיך", אמר בכיר במפלגה. מנגד, נשמעת בתוך כחול לבן ביקורת לפיה "אנשים מחליטים איך להצביע לפי הצעות שקיבלו ממפלגות אחרות".

נתניהו הגיב אתמול לאפשרות של הליכה לבחירות ואמר בהצהרה שמסר עם ג'ראד קושנר: "גנץ החליט לחזור בו והדבר הזה גורר לבחירות מיותרות בעיצומו של משבר הקורונה. זה מאפשר לניסנקורן להביא להפיכה פקידותית. אנחנו לא יכולים לאפשר לגורמי השמאל לרמוס את הדמוקרטיה שלנו ברגל גסה וזה מאוד מצער אותי. במקום לאפשר לממשלה יציבה לעבוד למען האזרחים, ההתעקשות היא להמשיך את הממשלה בתוך הממשלה. זה ניסיון כושל לקושש קולות למפלגה שלא מצליחה בסקרים. אנחנו לא רוצים בחירות".