תיעוד השלכת הבקת"ב

השלכת הבקת"ב בשומרון: לוחם סיירת גולני שלא ירה - הודח מתפקידו

צה"ל לאחר תחקור ראשוני: "למרות הסיטואציה המורכבת, מצופה היה כי הלוחם ישלים נוהל מעצר חשוד ויגיב עד לכדי נטרול המחבל" • תיבחן בעוד מספר חודשים חזרתו של החייל ללחימה
רועי שרון
21 בדצמבר 2020
14:07

מפקד סיירת גולני הדיח מתפקידו את הלוחם שתועד כשאינו מגיב בירי ללעבר מחבל שהשליך בקבוק תבערה על עמדה צבאית, כך הודיע היום (שני) דובר צה"ל.  

אתמול התקיים תחקור ראשוני של אירוע זריקת בקבוק התבערה. מתחקור האירוע עולה כי בשעות אחר הצהריים זיהה לוחם צה"ל שאבטח עמדת כניסה אחורית ביישוב קדומים התנהלות חשודה, שבמהלכה אדם יצא מרכבו והתקדם לעבר תחנת האוטובוס כשהוא בוחן את עמדת השמירה.

 תיעוד השלכת בקבוק התבערה: 

לאור התנהלות החשוד, החליט הלוחם לרדת מהעמדה ולקרוא לחשוד להגיע לבידוק. בתגובה לקריאות הלוחם, החשוד יצא מרכבו והתקרב במהירות אל עבר הלוחם בצעקות.

הלוחם פתח בנוהל מעצר חשוד שכלל קריאות לעצירה ודריכת הנשק. הלוחם זיהה התנהלות חשודה אך לא זיהה אמצעי מחשיד. האירוע הסתיים בזריקת בקבוק תבערה על ידי החשוד לעבר הלוחם ובריחתו, ללא פתיחה באש של הלוחם.

בהודעת דובר צה"ל נכתב כי "למרות הסיטואציה המורכבת, מצופה היה כי הלוחם ישלים נוהל מעצר חשוד ויגיב עד לכדי נטרול המחבל כפי שקובעות הוראות הפתיחה באש. לאחר תחקור האירוע, החליט מפקד סיירת גולני כי החייל יודח מתפקידו כלוחם. עם זאת, לנוכח מורכבות המקרה - תיבחן בעוד מספר חודשים חזרתו ללחימה".