המבצע של פיקוד העורף להורדת התחלואה בגולן

קבינט הקורונה יתכנס מחר: על הפרק – הסגר השלישי

נתניהו אמר בישיבת הממשלה: נצטרך לעשות דיון מחודש על הסגר, יש התפרצות • שר הבריאות אדלשטיין: אין מנוס מסגר, אנחנו במצב קריטי • הלמ"ס: 78.4% מהאזרחים נותנים אמון בטיפול מערכת הבריאות במשבר הקורונה • קופות החולים למשרד הבריאות: קצב חיסון האוכלוסייה מהיר מהמצופה, פתחו את התורים גם לאוכלוסייה הכללית
נוב ראובני וקטי דור
22 בדצמבר 2020
11:47
עודכן ב 17:21

קבינט הקורונה יקיים מחר (שלישי) דיון לקראת הגבלות חדשות. על הפרק – הסגר השלישי. נתניהו אמר בישיבת הממשלה כי "נצטרך לעשות דיון מחודש על הסגר. יש התפרצות". שר הבריאות יולי אדלשטיין הזהיר מוקדם יותר מפני העלייה בתחלואה, ציין כי לחיסונים ייקחו בין חודשיים לשלושה חודשים להשפיע והבהיר - אין מנוס מסגר. "פספסנו את הרכבת של הריסון המהודק", הוסיף שר הבריאות.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי אמר דברים דומים והתייחס לעלייה בתחלואה. פרופסור לוי הדגיש כי אינו מוציא מכלל אפשרות החלטה על סגר שלישי, שאף יוטל באופן מיידי. בריאיון לתכנית סדר יום בכאן רשת ב אמר לוי כי מגבלות "ריסון מהודק" לא יספיקו להתמודדות עם נתוני התחלואה הנוכחיים.

"ממדי התחלואה מרקיעים שחקים", אמר מנכ"ל משרד הבריאות בריאיון. "אני מניח שהקבינט יתכנס בקרוב. אני לא בטוח שריסון מהודק יהיה התרופה, ייתכן שנצטרך לנקוב בתאריך וללכת לסגר".

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות בכאן רשת ב

לוי הוסיף: "אני מעריך שבתום הרבעון הראשון של שנת 2021 תהיה מחוסנת כמות מספיק גדולה של אנשים, ואז זה יוכל להשפיע על אורחות החיים של כולנו. אני יכול לומר בביטחון שיהיו מספיק חיסונים לכולם. העובדים הזרים שמטפלים בקשישים יחוסנו כולם. כל מי שאין לו ביטוח בריאות, יחוסן על חשבון מדינת ישראל".

בנוגע לזן החדש של הקורונה שהתגלה בבריטניה אמר לוי: "אנחנו מוטרדים מהמוטציה, אבל אין שום מידע שהזן החדש עמיד לחיסון, ולמיטב ידיעתנו החיסון משפיע עליו. חלילה והזן החדש יהיה יותר עמיד לחיסון, הרי שטכנולוגיית החיסון מאפשרת להתאים אותו לממצאים המוטנטיים החדשים שיהיו בווירוס".

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס גם כן אמרה היום כי "ככל הנראה המוטציה לא משפיעה על החיסון אבל אנחנו עוד נצטרך לבדוק את זה. לגבי מחלימים, אין סיבה להניח שהתנהגות הווירוס ידביק בצורה יותר גבוהה אנשים שכבר החלימו".

לפני נתוני מדד איכות החיים שפרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, סך התמותה מסוף חודש מארס ועד סוף אוקטובר גבוה ב-10.7% מהתמותה הצפויה ב-2020. שיעור הנפטרים מנגיף קורונה מתוך סך הנפטרים הגיע באוקטובר לכמעט 21%. עוד עולה מהמדד כי 78.4% מהאזרחים נותנים אמון בטיפול מערכת הבריאות במשבר הקורונה.

בתוך כך, כמה ממנכ"לי קופות החולים ביקשו ממנכ"ל משרד הבריאות לפתוח בעוד כשבועיים את מערך התורים לחיסונים עבור האוכלוסייה הכללית, שמתחת לגיל 60, כדי למנוע את קריסת המוקדים. בקופות החולים אומרים כי קצב חיסון האוכלוסייה גדול מי שחשבו, וכי הן יכולות לעבור את היעד שהוצב להן ליום - 60 אלף - החל מתחילת שבוע הבא. בקופות מסוימות יכולים גם להכפיל את מספר החיסונים שהתחייבו להם.

האזינו לריאיון עם ראש שירותי בריאות הציבור בכאן רשת ב

משרד הבריאות עדכן היום כי 3,594 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו אתמול. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 4.2%. מניין המתים מהנגיף בישראל עומד על 3,111.