לוחמי צה"ל, יהודה ושומרון, אוגוסט 2019
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

תגבור הכוחות ביו"ש: 15 תקריות אלימות נגד פלסטינים ביומיים האחרונים

במערכת הביטחון חוששים מתסיסה של השטח וכן מהעובדה שהמחבל מהפיגוע ביער ריחן טרם נלכד. מערך הכוחות הלוחמים יעובה בגדוד של חטיבת הנח"ל לצורך הגנת היישובים והצירים. עוד הוחלט על עוצר יציאות לכוחות הלוחמים באוגדה
כרמלה מנשה, כרמל דנגור ורועי שרון
22 בדצמבר 2020
14:42
עודכן ב 22:03

יממה לאחר הרצח של אסתר הורגן בצפון השומרון ואירוע הירי בשער האריות הוחלט היום (שלישי) בצה"ל על תגבור כוחות באוגדת יהודה ושומרון. בעקבות הערכת מצב שהתקיימה בצה"ל יתוגברו הכוחות הלוחמים בגדוד של חטיבת הנח"ל לצורך הגנה ביישובים ובצירים במרחב. כמו כן הוחלט בצה"ל על עוצר יציאות לכוחות הלוחמים באוגדה החל מהיום. 

בין הסיבות להחלטה שהתקבלה: העובדה כי בשטח מסתובב חופשי המחבל שביצע את הפיגוע בצפון השומרון וההערכה כי אין לו מה להפסיד וכי הוא עלול לבצע פיגוע נוסף. במהלך היום חלה התקדמות במצוד אחריו. סיבות נוספות לתגבור הכוחות: העובדה כי שלשום הצליח מחבל מקבטיה להגיע להר הבית, כשהוא חמוש בנשק מאולתר מסוג קרלו, וכמעט ביצע פיגוע ירי.

נקודה נוספת - ביומיים האחרונים אירעו בשטח 15 תקריות אלימות נגד פלסטינים וארבעה שהותקפו נפצעו קל. במערכת הביטחון חוששים שהדבר יוביל לתסיסה בשטח. לתגבור הכוחות הצטרפו גם לוחמי מג"ב, מחשש לפעולות תג מחיר של יהודים.


אתמול לפנות בוקר נמצאה גופתה של אסתר הורגן, בת 52 מטל מנשה ביער ריחן בצפון השומרון, כשעל גופה סימני אלימות. מהמשטרה נמסר כי משפחת האישה דיווחה על היעדרות והחשד שעלה הוא כי מדובר בפיגוע על רקע לאומני.

אמש פתח מחבל חמוש בתת מקלע באש לכיוון עמדת אבטחה של שוטרים סמוך לשער חוטה שבכניסה להר הבית ונמלט. הוא נורה ונוטרל בידי שוטרים ולוחמי מג"ב בתום מרדף שכלל חילופי ירי. שוטר נפצע קל במקום לאחר שנפל ונחבל בזמן ריצה.