קורונה, בית אבות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרופ' אש: "אם לא נעשה כלום, נגיע ל-3,000 מתים נוספים תוך חודשיים"

ממונה הקורונה ממליץ על סגר מיידי: מוטרדים מהנתונים, מעריך שזה הסגר האחרון • שיעור הבדיקות החיוביות עלה ל-5.1% • הממשלה תדון בהמלצת משרד הבריאות להטיל סגר מיידי • נתניהו וגנץ מסכימים שיש צורך בצעד שכזה, אך חלוקים בעניין מועדו
גילי כהן וקטי דור
23 בדצמבר 2020
06:23
עודכן ב 14:29

משרד הבריאות יציע בישיבת הממשלה היום (רביעי) להטיל סגר מלא החל מיום ראשון הקרוב, שיכלול את סגירת המסחר ומערכת החינוך, איסור להתארח בבתים אחרים ואיסור להתרחק יותר מקילומטר מהבית. קודם לכן הזהיר ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש: "אם לא נעשה כלום, נגיע ל-3,000 מתים נוספים תוך חודשיים". בסגר המוצע מערכת החינוך תושבת, לרבות החינוך לגיל הרך, והמסחר ייסגר לגמרי. במשרד הבריאות מבקשים שהיציאה מהסגר תיעשה רק כאשר מספר הנדבקים היומי יירד לאלף, ומעריכים כי יידרשו לכך שלושה או ארבעה שבועות.

בהודעה שפרסם לקראת הדיון בממשלה, אמר ממונה הקורונה כי "צריך להבין שאין מנוס מכניסה לסגר". לדבריו, "אילו היו פועלים בהתאם להמלצותינו לפני שבועיים, ייתכן שניתן היה להימנע מכך. כפי שחזינו, התחלואה עלתה משמעותית, כולל תחלואה קשה".

מוקדם יותר היום אמר פרופסור אש בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב כי "המצב מדאיג. יש קפיצה מטרידה בתחלואה, מעל 500 חולים במצב קשה בבתי החולים. זה מחייב סגר מיידי". לצד זאת אמר אש כי הוא "מקווה שהציבור יבין שזה חשוב וכולנו מקווים שזה יהיה הסגר האחרון. אני מעריך שנחסן 20% מהאוכלוסייה בחודש מארס - שהם לפחות האוכלוסייה בסיכון, כדי שנוכל להתנהג אחרת".

האזינו לריאיון עם ממונה הקורונה נחמן אש בכאן רשת ב

אש הוסיף: "אני מקווה שפתיחת התרבות תתאפשר באפריל, אם נבטיח שימוש בדרכון ירוק. זה לא אומר שנוכל להוריד מסכות, כי אנחנו לא בטוחים שהחיסון מונע הדבקה, בינתיים מדובר רק על מניעת מחלה".

מנתוני משרד הבריאות הבוקר עולה כי 3,251 בני אדם אובחנו אתמול חיוביים לקורונה, ושיעור הבדיקות החיוביות עלה ל-5.1%. מספר החולים חדשים ליום בממוצע שבועי עומד נכון להבוקר על 2,931, כשהתנאי לכניסה לסגר שקבעה הממשלה הוא ממוצע שבועי של 2,500 חולים חדשים ליום. בבדיקות סקר שנערכו אתמול במערכת החינוך, בישיבות ובבתי אבות נמצאו 252 חולי קורונה - רובם במערכת החינוך. עלייה נרשמה במקדם ההדבקה במגזר חרדי שעומד נכון להיום על 1.78. מקדם ההדבקה הארצי הוא 1.2. דיר חנא, מודיעין עילית ושכונות בירושלים הפכו אדומות.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ מסכימים שיש צורך בסגר שלישי אך חלוקים בעניין מועד תחילתו. נתניהו ומשרד הבריאות מעוניינים שהסגר יתחיל בתוך ימים, ככל הנראה בשבוע הבא, ואילו גנץ מבקש שהסגר יתחיל מאוחר יותר כדי שלציבור יהיה זמן להיערך.

גם לדברי מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופסור גבי ברבש, "אין מנוס מלהיכנס לסגר במציאות הקיימת. אין אפשרות אחרת פרט לסגר עכשיו, כולל מערכת החינוך בגיל הרך". פרופסור ברבש הוסיף בריאיון לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת בי כי הוא "מעריך שיהיה סגר של כשלושה שבועות, ואם זה לא יקרה עכשיו הוא יהיה ארוך יותר".

האזינו לריאון עם פרופ' ברבש

"התמונה ברורה כבר שבוע-שבועיים, יש הרבה מאוד דברים שיכולנו לעשות יותר טוב", אמר ברבש. "היכן שפותחים נכנסים לסגרים. הפיתרון האמיתי הוא החיסון ובינתיים צריך לטפל בתחלואה העולה. הסגר לא יפריע למבצע החיסונים והוא צריך להמשיך כפי שהוא. אנשים יוכלו לצאת מהבית כדי להתחסן וחייבים לחסן את בתי האבות ואת המוסדות למבוגרים. זה הכי חשוב. כדי שכשנצא מהסגר חלק גדול מהאוכלוסיה יהיה מחוסן".

עוד אמר מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר כי "אוכלוסיית היעד לחיסון היא כשישה מיליון איש". כמו פרופסור אש, ברבש סבור: "בתוך כחודשיים ניתן להגיע ל-2-3 מיליון מחוסנים, ואז לקראת אפריל - אולי לקראת הבחירות - חלק גדול מהאוכלוסיה, בפרט מי שבסיכון, יהיה מחוסן. זה ייתן יותר חופש למקבלי ההחלטות לנקוט צעדים, כי העומס במערכת הבריאות יפסיק להיות קריטריון משמעותי".

על זן הקורונה החדש שהתגלה בבריטניה והתפשט אמר פרופסור ברבש: "הוריאנט בבריטניה פיתח כמה מוטציות וההנחה של המומחים, כולל של ראש ה-FDA, היא שיש סיכוי גבוה שהחיסון יתגבר עליו. צריך כשבועיים כדי לבחון זאת ולדעת בצורה סופית. אנחנו צריכים גם אצלנו בישראל לבדוק שיטתית אילו וירוסים מתפתחים כאן".