דן פנורמה בירושלים

מבודד במלונית מאיים בתביעה: "מעצר בלתי חוקי"

ביום ראשון החלה המדינה להפנות את החוזרים מבריטניה למלונית בידוד, והחל מהערב כל נוחת בנתב"ג יישלח לכזו. במכתב התראה חריף למשרד הבריאות טוענים נציגי מבודד: "כל עוד לא יוכח אחרת, דין כליאתו של מרשנו הוא כדין מעצר בלתי חוקי, והינכם נדרשים לשחררו לבידוד ביתי לאלתר"
סולימאן מסוודה
23 בדצמבר 2020
22:41

פרסום ראשון: מבודד מבית המלון דן פנורמה בירושלים, שחזר לארץ בטיסות הראשונות מלונדון לאחר החיוב בבידוד במלונית, מאיים לתבוע את המדינה אם לא ישוחרר לבידוד ביתי. במכתב התראה ששלח המבודד, באמצעות משרד עורכי זקס-דוד-פרייס, בטרם הגשת בקשת שחרור ממעצר, נכתב: "דין כליאתו של מרשנו הוא כדין מעצר בלתי חוקי".

המבודדים טוענים: התנאים במלונית גרועים. צפו בכתבה מחדשות הערב בכאן 11

ביום ראשון החלה המדינה לחייב את החוזרים מבריטניה בשהות במלונית בידוד, ולא להתיר בידוד ביתי. הוראה זו תוקנה בשל החשש הגובר מזן חדש של נגיף קורונה, שנודע בשם "המוטציה הבריטית". החל משעה 22:00 הערב, השבים לישראל מכל יעד בעולם מחוייבים בשהייה בת 14 ימים במלונית בידוד.

"אנו רואים בחומרה שאין לה שיעור את הפגיעה העמוקה בזכות היסוד של מרשנו לחירות – וזאת בהוראת פקיד בלבד, מבלי שניתנה למרשנו זכות הטיעון", נכתב במכתב ההתראה. "וחמור מכך: פגיעה זו נעשתה ללא אבק ראיה כנגדו או לסכנה הנשקפת ממנו למאן דהוא, ואף ללא בדיקה מה לכליאתם האלים של כלל הכלואים, לבידודם, לסילוקם מרשות הרבים, להרחקתם מביתם ולהפרדתם מבני משפחותיהם".

עוד נכתב בהתראה: "כל עוד לא יוכח אחרת, דין כליאתו של מרשנו הוא כדין מעצר בלתי חוקי, והינכם נדרשים לשחררו לבידוד ביתי לאלתר, אחרת ניאלץ לפנות לבית המשפט על מנת שיבחן את חוקיות המעצר וייתן דעתו לשאלת חלופות המעצר; לא יעשה הדבר, יראו מרשי הן את המדינה והן את שלוחיה כאחראים אישית לפצותו בגין מעצר שווא ובגין כל הנזק שנגרמו למרשי בגוף ובנפש".