-
צילום: חן לאופולד, פלאש 90

גנץ: "ההחלטה על הגבלת שעות מערכת החינוך שגויה ואני פועל לשנות אותה"

מנכ"ל משרד הבריאות: סגירת מערכת החינוך באחת - פשרה לניהול סיכונים • יו"ר ועדת החינוך: לא נאשר את ההחלטה להגביל את המסגרות עד 13:00 • השר שמולי: "הגבלת שעות הפעילות של מסגרות הגיל הרך - פגיעה קשה בהורים ובעיקר בילדים" • סגן שר הבריאות קיש: חשש שהעלייה בתחלואה במגזר החרדי קשורה למוטציה
כתבי כאן חדשות
24 בדצמבר 2020
07:23
עודכן ב 11:47

סגר שלישי: שר הביטחון בני גנץ כתב היום (חמישי) בפייסבוק כי "ההחלטה על הגבלת שעות מערכת החינוך שגויה". גנץ הוסיף כי הוא פועל לשנות את ההחלטה. על הסגר אמר כי הוא "תוצאה של חוסר יכולת של ראש הממשלה לעמוד בהחלטות שקיבלנו על מדיניות דיפרנציאלית". גורמים בסביבתו של גנץ אומרים שבשיח אתמול דובר על סיום הלימודים בשעה 15:00 והכוונה היא לחזור לסיכום הזה.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי התייחס היום להחלטה לסגירת גני הילדים בשעה 13:00 בצוהריים החל מיום ראשון. פרופסור לוי אמר לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב כי "זו הייתה פשרה כדי להוריד את הסיכונים. אני מבין שזו החלטה שקשה להבין אותה, אך כשעושים סגר הולכים על חבל דק בין הצרכים".

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל משרד הבריאות

יו"ר ועדת החינוך, חבר הכנסת רם שפע מכחול לבן, הודיע שהוא לא מתכוון לאשר בוועדה את ההחלטה הנוגעת לגני הילדים. "פתיחת הגנים רק בין 8:00 ל-13:00 מנוגדות לעמדתי, להיגיון ולצרכי השטח", אמר שפע. "לא אתן יד לטרלול מערכת החינוך". 

שר הרווחה איציק שמולי הוסיף: "אין שום הצדקה בהגבלת שעות הפעילות של מסגרות הגיל הרך, ולכן התנגדתי להחלטה בממשלה. מדובר בקבוצות סגורות וקבועות, ואין שום היגיון אפידמיולוגי בקיצור זמן פעילותן, תוך פגיעה קשה בהורים ובעיקר בילדים".

מפורום הגנים הפרטיים נמסר כי זו החלטה מנותקת ומופרכת שתגרום נזק חינוכי לילדים וכלכלי לגנים. יו"ר נעמת, חגית פאר, התייחסה גם היא להחלטה ואמרה כי "זו החלטה הזויה - השרים חושבים שהקורונה הולכת לישון בצוהריים?"

הורים שדיברו עם כאן חדשות סיפרו בזעם על ההחלטה. אחד ההורים אמר כי "זו החלטה הזויה, הילד שלי עוד ישן בגן בשעה כזאת". הורה נוסף הסביר כי "זו פעם ראשונה שלא הבנתי החלטה של הממשלה - זה אומר שהסבתא תלך להוציא את הילד". 

בד בבד, יו"ר ארגון המורים רן ארז פנה לשר החינוך יואב גלנט, וטען לסיכון של המורים בעקבות ההחלטה להשאיר חלק ממערכת החינוך פתוחה. "כל הכבוד ש'נלחמת' עבור מערכת החינוך, אך חמור מאוד שבאותו הלהט לא דאגת למורים - אותם אתה מקריב ושולח לחזית ללא כל הגנה של חיסון", ציין ארז בפנייתו. "אתה דן אותם להידבק בהתקהלות עם תלמידים. אנו דורשים חיסון מיידי בתוך בתי הספר". 

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר הבוקר כי "יש חשש שאולי העלייה בתחלואה במגזר החרדי קשורה להתפרצות המוטציה". בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב הוסיף קיש כי "אני לא יודע אם הסגר הזה יעזור להוריד את התחלואה שקשורה לזן החדש. אנחנו מבינים את הסכנה ועובדים מהר".

האזינו לריאיון המלא עם סגן שר הבריאות בכאן רשת ב

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, תמך גם כן בהחלטה להטיל סגר וציין: "אין דרך אחרת להתמודד עם הנגיף". בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון טען פרופסור לוי כי "התפוסה במחלקות הקורונה הולכת ועולה, יש מקומות שבהם התפוסה היא יותר מ-50%, ויש מקומות שפחות. התפוסה זה דבר שקצת משקר".

על המשך מבצע החיסונים ציין מנכ"ל משרד הבריאות שלא צפוי מחסור במנות החיסון. "פתחנו הרבה תחנות בערים", אמר. "הגנה האופטימלית שמתפתחת מהחיסון היא אחרי שבועיים. אנחנו מחסנים גם בסופי השבוע". 

החל מיום שני, 866 אלף תלמידי כיתות ה' עד י' יחזרו ללמוד מרחוק. הלימודים בבתי הספר יימשכו כרגיל בגני הילדים ובכיתות א' עד ד'. כך אושר הלילה במשאל טלפוני של שרי הממשלה. תלמידי כיתות י"א -י"ב, הלימודים יהיו בעיקר לבחינות הבגרות, והם ימשיכו להגיע לבתי הספר לפחות ליומיים בשבוע. לימודים בבתי הספר בכיתות י"א-י"ב יתקיימו גם בערים כתומות ואדומות.

הלימודים בחינוך המיוחד ולנוער בסיכון יקיימו כרגיל גם בסגר. מסגרות החינוך יפעלו בין השעות 8:00-13:00, כאשר בין השעות 08:00-07:00 ו-14:00-13:00 התלמידים וצוותי החינוך וההוראה יוכלו לנוע בין מקום מגוריהם למוסדות החינוך.


יו"ר הנהגת ההורים הארצית, מירום שיף מסרה: "שוב מקבלים החלטות היסטריות ומפקירים ללא הצדקה שכבות שלמות של תלמידים, מכיתות ה' עד י' - שלא חטאו ולא פשעו ובסך הכול רוצים ללמוד. הפשרה שהושגה הלילה היא פשרה אומללה, שבינה לנתונים בשטח אין שום קשר. מלאכת השיקום של ילדינו תיארך זמן רב כי הפגיעה הנפשית, הרגשית והפדגוגית שהצטברה בחודשים האחרונים קשה מנשוא. הגיע הזמן שקבינט הקורונה יפנים שעל תלמידי ישראל לא מתפשרים".

מתווה ההגבלות החדשות בסגר השלישי:

הגבלות תנועה עד 1,000 מטר

איסור שהייה בבית מגורים של אדם אחר, למעט משפחה גרעינית

מערכת החינוך: גנים, כיתות א'-ד' י"א-י"ב יפעלו בין השעות: 13:00-08:00. הורים יוכלו להסיע את ילדיהם החל מ-07:00 בבוקר ועד השעה 14:00. חינוך מיוחד יוחרג ויתקיים בכל הגילאים

המסחר, בילוי ופנאי יהיו סגורים פרט למשלוחים

עסקים שאינם מקבלים קהל יעבדו במתכונת של 50% מההיתרים הנוכחיים

תחבורה ציבורית - 50% מהנפח הרגיל

התקהלויות - עד 20 אנשים שטח פתוח ועד 10 בחללים סגורים

ה"איים הירוקים" יופסקו החל מיום ראשון

ספורט יחידני מותר ללא הגבלת מרחק (יוצאים וחוזרים הביתה, ללא רכב)

תותר העברת ילדים בין הורים במשמורת משותפת

השתתפו בהכנה הידיעה: כרמלה מנשה, גילי כהן, לירן כוג'הינוף ונוב ראובני