-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

זוהתה עוד בדיקה חיובית בארץ למוטציה הבריטית: מספר נשאי הזן החדש עלה ל-5

הערכת מצב בפיקוד העורף: מעבדות הבדיקות בקריסה. תקלה במשרד הבריאות גורמת לעיכוב בקבלת אלפי תוצאות בדיקות קורונה • באוצר מעריכים: עלות הסגר - כשלושה מיליארד שקלים בשבוע • שרים בממשלה לכאן חדשות: "לא נהיה חותמת גומי להארכת הסגר"
דקלה אהרן-שפרן, דנה ירקצי ועמיחי שטיין
24 בדצמבר 2020
12:15
עודכן ב 18:37

המוטציה הבריטית: במעבדה המרכזית לנגיפים זוהתה היום (חמישי) בדיקה חיובית נוספת לזן החדש, מה שמעלה את מספר נשאי המוטציה בארץ נכון לרגע זה לחמישה. מדובר באשה שחזרה מאנגליה לפני כמה ימים. היא נמצאת בבידוד ביתי ומצבה טוב.

דוח מסכם של פיקוד העורף חושף היום - מעבדות הקורונה נמצאות בקריסה. בדוח, שנכתב בתום הערכת מצב שהתקיימה אתמול, צויין שכמות הבדיקות שמגיעה למעבדות גבוהה מהיכולות, ולכן מערכת המיחשוב קרסה. עוד נכתב כי בעקבות כך אין נתונים מעודכנים וישנם עיכובים במתן תוצאות הדגימה לאלפי אזרחים. 

בהערכת המצב עלה שהכמות גדולה של בדיקות הקורונה בימים האחרונים, הובילה להגעת המעבדות לקצה גבול יכולתן. קצין האג"מ של פיקוד העורף הוסיף כי דיגום יזום במוסדות לא מאושר כעת, וכי בקשות יאושרו באופן פרטני בלבד.

הערכה: עלות הסגר - כ-3 מיליארד שקלים בשבוע

אגף הכלכלנית הראשית באוצר מעריך היום את עלות הסגר במתווה הנוכחי בכשלושה מיליארד שקלים בכל שבוע. המתווה הנוכחי כולל מגבלות על פעילות המסחר והשירותים ומקומות עבודה אחרים ובכלל זה מקומות עבודה שאינם מקבלים קהל ומערכת החינוך. 

ברקע ההחלטה, שרים בממשלה אמרו היום לכאן חדשות: "לא נהיה חותמת גומי אוטומטית על המשך הארכת הסגר". השרים הוסיפו כי יקבלו החלטה בעוד כשבועיים, לפי בחינת מצב החיסונים נגד קורונה ונתוני הנדבקים.

בעבר אושרה הארכה של סגר באופן של משאל הצבעה טלפוני, ולא דרך דיון. בקרב לא מעט שרים כרגע, הכוונה היא לדרוש דיון בשאלה אם להאריך את הסגר. בד בבד, גורמי מקצוע במשרד הבריאות מעריכים שהסגר ייארך שלושה שבועות לפחות, בניגוד להודעה אמש על הטלת סגר של שבועיים מיום ראשון. 

"מבצע החיסונים לא מתנהל לפי סדר העדיפויות"

הפרופסור ערן דולב, החבר בצוות התעדוף למתן החיסונים, אמר לליאת רגב בכאן רשת ב כי המבצע לא מתנהל לפי סדר העדיפויות שהמליצו המומחים ואישר משרד הבריאות. לדבריו, אין לו שום ספק שיש אנשים שמקבלים את החיסונים על חשבונה של האוכלוסייה בסיכון.

האזינו לריאיון עם פרופסור דולב

הפרופסור דולב הוסיף כי רבים ממי שהתחסנו עד כה אינם שייכים לצוותי הרפואה או לאוכלוסיית הסיכון. הוא ציין כי הוא בן 82 והתור שקיבל למנת החיסון הראשונה נקבע ל-15 בפברואר, בעוד קרוב לחודשיים.

בתוך כך, ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר היום בביקור בבית החולים זיו בצפת כי הסגר מתבקש בגלל העלייה בתחלואה. "יש לנו סביב ה-100 חולים שמצבם קשה מדי יום. הסגר הקטן הזה יוביל אותנו למקום ללא הרבה קורבנות ונוכל להשיב את המשק לפעילות", אמר אש.

"אני לא יודע אם הסגר הזה יעזור להוריד את התחלואה שקשורה לזן החדש של הקורונה", אמר הבוקר סגן שר הבריאות יואב קיש בריאיון לכאן רשת ב." אנחנו מבינים את הסכנה ועובדים מהר". מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, תמך גם כן בהחלטה להטיל סגר וציין: "אין דרך אחרת להתמודד עם הנגיף. התפוסה במחלקות הקורונה הולכת ועולה". 

אמש אישרו שרי הממשלה את מתווה הסגר השלישי שיחל מיום ראשון בשעה 17:00. מקומות העבודה ללא קבלת קהל יורשו לפעול במתכונת של 50%. הלימודים ימשיכו כרגיל בגני הילדים ובכיתות א' עד ד'. תלמידי כיתות י"א -י"ב, הלומדים בעיקר לבחינות הבגרות, יגיעו לבתי הספר לפחות ליומיים בשבוע. הלימודים בחינוך המיוחד ולנוער בסיכון יקיימו כרגיל. 

תקלה גורמת לעיכוב בקבלת אלפי תוצאות בדיקות 

תקלה בהעברת נתונים במשרד הבריאות גורמת לעיכוב של ממש בקבלת אלפי תוצאות בדיקות שנעשו במתחמי דרייב אין של פיקוד העורף, ובמסגרת פרויקט מגן אבות ואימהות בבתי אבות ברחבי הארץ., כך פורסם היום לראשונה בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. הערכת מצב בפיקוד העורף: המעבדות בקריסה.

בשל התקלה מדווחים אזרחים על תוצאות שאינן מתקבלות במשך ארבעה ימים ואף יותר, ובשל כך על חולים מאומתים שאינם נכנסים לבידוד מכיוון שאינם יודעים שתוצאות הבדיקות שלהם חיוביות. מטופלים שפונים למשרד הבריאות נענים באמירה כי יש תקלה וכי כשהיא תיפתר יישלחו התוצאות. באיגוד בתי האבות אמרו לכאן חדשות כי כ-50% מהבדיקות שנעשו במוסדות מעוכבות יותר מ-48 שעות ובמקרים רבים - אף יותר מכך.

בשלושת הימים האחרונים נתוני התחלואה של משרד הבריאות אינם מתעדכנים במועדים קבועים וכי העדכון האחרון שניתן הוא אתמול ברבע לעשר בלילה. במשרד הבריאות אמרו כי הם מודעים לתקלה ובודקים את הנושא.