שאול אמסטרדמסקי

הממשלה המנופחת קרסה - וזה הזמן להיפטר מהמשרדים המומצאים

מה עושה אופיר אקוניס כשהוא קם בבוקר? על מה היה אחראי זאב אלקין לפני שהתפטר בסערה? בין הפותרים נכונה יוגרל משרד מומצא שאף אחד לא צריך, אבל כולנו משלמים ביוקר על קיומו
שאול אמסטרדמסקי
24 בדצמבר 2020
19:45

יש לי חידה: איזה שר הוא השר אופיר אקוניס? ואם אתם חושבים שהתשובה היא שר המדע, הוא היה שר המדע בממשלה הקודמת. איזה שר הוא עכשיו?

בזמן שאתם חושבים על זה, בואו נדבר לרגע על שר אחר: השר זאב אלקין, שהתפטר אתמול מהממשלה עם נאום תוכחה. רק דבר אחד הוא שכח להגיד בנאום הזה: שהגיע הזמן לסגור את המשרדים המיותרים שבראשם הוא עמד. לא אחד, שניים: המשרד להשכלה גבוהה ומשרד המים. לשר אלקין יש שני מנכ"לי משרדים עם אנשים שעובדים אצלם בלעשות כלום! טחנו מים. כי לא באמת צריך את המשרדים האלה.

אגב, המשרד להשכלה גבוהה הוציא חוברת עם חידות לילדים בחנוכה, זה כן. הקימו אותם רק בשביל לתת לאלקין פרס ניחומים. אלקין הלך, לא צריך את הפרס הזה. צריך לסגור את המשרדים האלה ולהחזיר אותם לאן שהם היו. אבל זה לא רק עניין של "אנחנו מבזבזים עליהם כסף". הם אשכרה פוגעים בעבודת הממשלה כי הם יוצרים בירוקרטיה מיותרת. צוות מיוחד של משרד ראש הממשלה ב-2016 בדק המון המון מדינות אחרות וגילה שיש מתאם חזק בין דירוג היעילות והאפקטיביות של ממשלה לבין מספר המשרדים שפועלים בה.

לא, וואלה! יותר משרדים ויותר שרים, פחות אפקטיביות ופחות יעילות. כולנו רואים את זה בישיבות קבינט הקורונה והממשלה. בסוף בשביל לסגור משהו צריכים לצאת מהחדר, לשבת 6 שרים ולסגור. כי בפורום כל כך גדול אי אפשר, די. הגיע הזמן לסגור את המשרד לקידום וחיזוק קהילתי ואת משרד המורשת ואת משרד התפוצות ואת המשרד ל... ענייני ירושלים. מי צריך את כל המשרדים האלה? עכשיו. לסגור. די.

ועכשיו לפתרון החידה: השר אופיר אקוניס הוא השר לשיתוף פעולה אזורי. זה משרד מומצא שהוקם ב-1999 כפרס ניחומים לשמעון פרס. הפלא ופלא, הוא עדיין איתנו. בשביל שאותו הדבר לא יקרה עם משרד המים בעוד 25 שנה צריך לסגור אותו עכשיו.