מתחם דרייב אין לבדיקות קורונה בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מערך הבדיקות קורס: פיקוד העורף מצמצם את מתחמי הבדיקות בעקבות העומסים

יש עיכוב בעשרות אלפי תשובות לאנשים שביצעו בדיקות, כאשר בימים האחרונים נלקחו יותר דגימות ממה שהמעבדות מסוגלות לעבד
עמיחי שטיין ונוב ראובני
24 בדצמבר 2020
20:57

התקלות במערך הבדיקות: פיקוד העורף החל לצמצם את הפעילות בחלק מאתרי הבדיקות לקורונה כדי שלא לגרום לעומס על המערכת, שכרגע לא מצליחה לספק תשובות בזמן. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. פיקוד העורף צפוי לצמצם גם פתיחת אתרי בדיקות חדשים.

לפי שעה, יש עיכוב בעשרות אלפי תשובות לאנשים שביצעו בדיקות. בימים האחרונים נלקחו יותר דגימות ממה שהמעבדות מסוגלות לעבד, ומערכת המחשוב קרסה. משרד הבריאות פרסם נתוני תחלואה עדכניים רק הערב.

בשל התקלה דיווחו אזרחים על תוצאות שאינן מתקבלות במשך ארבעה ימים ואף יותר. מטופלים שפונים למשרד הבריאות נענים באמירה כי יש תקלה וכי כשהיא תיפתר - יישלחו התוצאות. באיגוד בתי האבות אמרו היום לכאן חדשות כי כ-50% מהבדיקות שנעשו במוסדות מעוכבות יותר מ-48 שעות ובמקרים רבים - אף יותר מכך.

דובר צה״ל מסר בתגובה: "עם פתיחתה של מפקדת ׳אלון׳ הוגדרו לה יעדים, ביניהם הגעה ל-100,000 בדיקות ביום. בשבועיים האחרונים הגיעה המפקדה ליעד זה. בהחלטה משותפת עם משרד הבריאות וכדי שלא לחצות את היכולת הלאומית שהוגדרה, הוחלט למקד את פעילות המפקדה בעבודה בערים אדומות וכתומות, במתן מענה מיידי להתפרצויות ובפרויקט מגן אבות ואמהות ובכך להוריד חלק מהמתחמים. מפקדת אלון ומשרד הבריאות ממשיכים ופועלים לשיפור מתמיד לטיוב וקידום יכולות".