שוק מחנה יהודה היום

יומיים לסגר: צפיפות ועומס בשווקים ובקניונים

לאחר שגורמים במשרד הבריאות העריכו שהסגר יימשך כחודש - קניונים וחנויות מאיימים: נפתח לאחר שבועיים של סגר בלבד • ד"ר אלרעי פרייס על העיכוב בבדיקות: התקלה עדיין לא נפתרה
כתבי כאן חדשות
25 בדצמבר 2020
07:42
עודכן ב 14:39

בשוק מחנה יהודה נרשמו עומסים גדולים היום (שישי) - יומיים לפני כניסת הסגר השלישי. יו"ר ועד סוחרי השוק, טלי פרידמן, אמרה כי מרבית הסוחרים יפעלו כרגיל גם בימי הסגר וקראה לקונים להגיע לשוק ולרכוש סחורה. "סוחרים מתעוררים פעם אחר פעם למוטציה כלכלית חדשה, וסופגים מהלומה כלכלית לאור החלטות חסרות הגיון שמפלות אותם לרעה, שעה שרשתות השיווק מגדילים הכנסות והופכים למונופול", כתבה פרידמן.

בד בבג, לאחר שגורמים במשרד הבריאות העריכו שהסגר יימשך כחודש - התאגדות המסחר ופורום הקניונים הודיעו היום כי יפתחו את החנויות ב-10 בינואר, לאחר שבועיים בלבד: "המסחר לא ישלם את מחיר המחדלים של הממשלה. יש לזכור שעד אז צפויים להתחסן יותר ממיליון ישראלים". 

בהודעת ההתאגדות נשמעה ביקורת קשה כלפי התנהלות הממשלה: "מתחילת משבר הקורונה המסחר בישראל היה סגור קרוב לחמישה חודשים, כשבמקביל ממשלת ישראל ייבאה את הנגיף מחו"ל. כמו כן, לא בוצעו אכיפות במגזר הערבי, החרדי, במסיבות ובחתונות, תפילות בהר הבית התקיימו ללא אכיפה כלל והתחלואה עלתה ועלתה".

בתוך כך, כ-1,300 ישראלים יטוסו לדובאי בשבוע הבא, על אף ההכרזה על כניסה לבידוד במלוניות לשבים מחו"ל. בשבוע הבא יפעילו חברות התעופה הישראליות טיסות יומיות ליעד, כשהתפוסה הממוצעת עומדת כעת על יותר 80% בטיסות אלה.

ד"ר אלרעי פרייס על העיכוב בבדיקות: התקלה עדיין לא נפתרה

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, התייחסה הבוקר לפרסום בכאן חדשות אתמול על העיכוב במתן תוצאות של בדיקות קורונה. "אנחנו עובדים מסביב לשעון לפתור את התקלה, אך לצערי היא עדיין לא נפתרה במלואה", אמרה אלרעי-פרייס בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב. "הבעיה נבעה משילוב של גורמים - תוספת של שלוש חברות דגימה ושתי מעבדות פרטיות כדי להעלות את יכולת המעבדות, וגם תקלה בממשק להעברת התוצאות". 

אתמול פורסם שהתקלה בהעברת נתונים במשרד הבריאות גורמת לעיכוב בקבלת אלפי תוצאות בדיקות שנעשו במתחמי דרייב אין של פיקוד העורף ובמסגרת פרויקט מגן אבות ואימהות בבתי אבות ברחבי הארץ. אזרחים דיווחו על תוצאות שמתקבלות לאחר ארבעה ימים ואף יותר, וישנם גם חולים מאומתים שעלולים לסכן אחרים בשל העיכוב במתן תשובות. 

בדוח מסכם בעקבות הערכת מצב בפיקוד העורף נכתב: "מערך המעבדות בקריסה. כמות הבדיקות שמגיעות למעבדות גבוהה מהיכולות ובעקבות כך מערכת המיחשוב של המערך קרסה". עוד נכתב כי בעקבות כך אין נתונים מעודכנים וישנם עיכובים במתן תוצאות הדגימה לאזרחים. אמול פורסם בחדשות הערב כי בשל העומסים, פיקוד העורף החל לצמצם את הפעילות בחלק מאתרי הבדיקות לקורונה. 

בד בבד, משרד הבריאות עדכן הבוקר שאתמול אובחנו 3,958 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 4.1%. מניין המתים הוא 3,171. מספר החולים שמצבם קשה - 506, מתוכם 128 מונשמים. קרוב ל-100 אלף בדיקות בוצעו אתמול. 

שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע היום כי "כ-210 אלף התחסנו בקרב בני 60 פלוס, הצוותים הרפואיים ו'מגן אבות ואמהות' - יותר מ-74 אלף מהם חוסנו אתמול". השר הודה לצוותים הרפואיים, והוסיף: "נגביר את הקצב בימים הקרובים".

חוקרים ישראלים חזו לפני כחצי שנה את השינויים של הזן החדש של הקורונה

חוקרים ישראליים חזו לפני כחצי שנה את השינויים שעלולים לגרום לנגיף הקורונה להיות מדבק יותר, ושהתגלו בזן הבריטי של הנגיף - כך פורסם הבוקר בכאן חדשות. השינויים גורמים לנגיף להיקשר חזק יותר לתא האנושי, מה שמביא ככל הנראה לקצב התפשטות מהיר של הווירוס. החוקרים ד"ר תומר מאירסון ודוד בומזה, בהובלת פרופסור גל מרק מהמרכז הרפואי שיבא והפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, ביצעו ניתוח של מבנה הנגיף ובמאמר שפרסמו תיארו את האזורים החשובים והפעילים ביותר בו, וציינו שהם צפויים לעבור מוטציות.

ד"ר מאירסון אמר לכאן חדשות כי הזן החדש של הקורונה שהתגלה בבריטניה היה באותו מבנה ייחודי וכי גם הווריאנט, ה"גירסה" של הנגיף שהתגלתה בדרום אפריקה, מכילה בדיוק את אותה המוטציה. מאירסון הסביר כי המוטציה גורמת לקישור חזק יותר לקולטן האנושי, ומחקרים נוספים הראו שהיא אחראית לקצב ההתפשטות הגבוה בבריטניה ובדרום אפריקה. החוקרים מעריכים כי החיסונים שאושרו עד כה יהיו יעילים גם נגד הזן הבריטי של הנגיף.

בהכנת הידיעה השתתפו סולימאן מסוודה, עופר חלפון, שרון עידן ודקלה אהרן-שפרן