-

צוללות ישראליות בדרך לאיראן: "חיל הים פועל בכל מקום"

דובר צה"ל מתייחס לחשיפת כאן חדשות בריאיון לאתר סעודי. על פי הפרסום, גורמי מודיעין ערביים אמרו לכאן חדשות כי צוללת של חיל הים הישראלי חצתה ביום ראשון שעבר את תעלת סואץ באופן גלוי מעל פני המים בדרכה לאיראן
רועי קייס
25 בדצמבר 2020
22:12

"הצוללות הישראליות שטות ברוגע למקומות שונים - רחוקים וקרובים": דובר צה"ל תת אלוף הדי זילברמן אמר היום (שישי) בריאיון לאתר הסעודי אילאף, שמקום מושבו בלונדון, כי אינו יכול לאשר את חשיפת כאן חדשות לפיה הצוללת שחצתה בשבוע שעבר את תעלת סואץ ושטה לכיוון המפרץ הפרסי היא צוללת ישראלית. עם זאת, זילברמן ציין כי צה"ל פועל בחופשיות בכל מקום במזרח התיכון ובמדינות שאין לישראל גבולות איתן ואפילו הרחק מכך.

בריאיון הבהיר זילברמן כי ישראל עוקבת מקרוב אחר התנועות של איראן באזור. לדבריו, איראן עלולה לנסות לתקוף את ישראל מעיראק ומתימן, ועל כן העין של ישראל עוקבת לאחרונה אחר שתי המדינות האלה. הוא הוסיף כי הפיקוד של המטה הכללי הנוכחי ניחן בחשיבה התקפית ויצירתית שעולה בקנה אחד עם התנאים והצרכים העתידיים.

זילברמן אמר כי אינו מודע לכוונה או תוכנית איראנית מסוימת לנקום על החיסול של אבי תוכנית הגרעין האיראנית מוחסן פחריזאדה, שמיוחס לישראל. דובר צה"ל ציין בריאיון כי היו תקיפות סייבר איראניות נגד אתרים ישראליים אזרחיים הקשורים לצבא ולמתקנים ישראליים, אך הנזק היה קל. לדבריו, ישנה אפשרות שהמאמצים האיראניים יוכפלו בתחום הזה.

דובר צה"ל נשאל בריאיון לגבי מלחמה אפשרית בשנת 2021 באזור. הוא הסביר כי כל דבר יכול להשתנות ברגע ומלחמה באזור יכולה לפרוץ באופן פתאומי. "השיקולים שידועים לנו היום יכולים להשתנות מסיבה לא ידועה", אמר.

ביום ראשון פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי גורמי מודיעין ערביים אמרו שצוללת של חיל הים הישראלי חצתה שבוע לפני כן את תעלת סואץ באופן גלוי מעל פני המים בדרכה לאיראן. המהלך נעשה באישור מצרים ובעיצומה של תקופה מתוחה מאוד בין ישראל לאיראן. הצוללת עברה בים האדום ולהערכת אותם גורמי מודיעין ערביים היא נעה לכיוון המפרץ הפרסי. הגורמים אמרו לכאן חדשות שישראל ניסתה באמצעות הנוכחות הימית הזו להעביר מסר לטהראן.

תגיות:
איראן