הגבלות
צילום: נתי שוחט, יונתן זינדל, יוסי אלוני, פלאש 90

ישראל נכנסת לסגר שלישי: המשטרה תקצה 6,000 שוטרים לאכיפה

ממונה הקורונה אש: היציאה מהסגר תהיה מושפעת ע"י ההתחסנות של האוכלוסייה • הערב בשעה 17:00 ייכנסו לתוקף ההגבלות, שיכללו - הגבלות תנועה, צמצום פעילות מערכת החינוך וסגירת המסחר • במשרד הבריאות צפויים לבקש שהסגר יימשך חודש • כל הפרטים
משה שטיינמץ
26 בדצמבר 2020
22:40
עודכן ב 07:46

סגר שלישי: ישראל תיכנס הערב (ראשון) בשעה 17:00 לסגר שלישי בניסיון להוריד את נתוני התחלואה בקורונה שנוסקים. אמש הודיעה המשטרה כי תקצה 6,000 שוטרים לאכיפת ההגבלות, ותתמקד באכיפת התקהלויות אסורות. משרד הבריאות פרסם את נתוני התחלואה העדכניים הבוקר, לפיהם אחוז הבדיקות החיוביות אתמול עמד על 4.1%, נוספו 2,630 נדבקים חדשים ומניין החולים שמצבם קשה על ל-584.

האזינו לריאיון עם פרופ' אש בכאן רשת ב

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש אמר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי "אנחנו מניחים שהיציאה הפעם מהסגר תהיה מושפעת בצורה משמעותית על ידי ההתחסנות. עצם ההתחסנות, בעיקר של האוכלוסייה בסיכון, תאפשר לנו לצאת במהירות מבלי שתהיה לכך השפעה על תחלואה קשה. מניחים שהסגר יימשך בין 4-3 שבועות".

המשטרה הציבה שלושה יעדי אכיפה: התקהלויות, מסיבות סילבסטר וביקורים אצל מבודדים. יוצבו מחסומים מדלגים בשעות היום, וקבועים בשעות הלילה. כלקח מהסגרים הקודמים יהיו יותר מחסומים מדלגים ולא קבועים. זאת גם כדי למנוע עומסים בשעות העבודה. נוסף על כך, ניידות משטרה יבדקו נהגים באופן אקראי בכבישים. במשטרה אומרים כי הם מצויים בהידברות עם המגזר החרדי, אך אם יהיו התקהלויות גדולות - המשטרה תאכוף אותן.

לפי החלטת הממשלה, הסגר השלישי ייארך שבועיים, אולם אמש דווח בחדשות השבת בכאן 11 כי במשרד הבריאות צפויים לבקש להמשיך את הסגר לחודש. מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור חזי לוי אמר היום לכאן רשת ב כי ככל הנראה הסגר ייארך שלושה או ארבעה שבועות, בהתאם לירידה המתוכננת בתחלואה. 

ועדת השרים לקורונה אישרה שלשום את מתווה הסגר, ואישרה את הצעת ההחלטה של משרד הבריאות - לבטל את ההכרזה על אילת וים המלח כ"איים ירוקים" החל מיום שני.

ההגבלות וההנחיות המלאות לתקופת הסגר

הגבלות תנועה והתקהלות

<> יציאה מהבית תוגבל למרחק של עד לקילומטר, למעט חריגים כמו: יציאה להתחסן, טיפול רפואי או סוציאלי, הפגנה, הליך משפטי, יציאה לצורך פעילות ספורט (ללא הגעה למקום בכלי רכב), העברת קטין בין הוריו הפרודים, יציאה למקום עבודה או למסגרת חינוכית שפעילותה מותרת, יציאה לצורך השתתפות בהלוויה, בחתונה או בברית (בכפוף למגבלת ההתקהלות). הקנס על הפרת תנועה: 500 שקלים.

<> איסור יציאה ממקום המגורים לצורך שהייה במקום מגורים של אדם אחר.

<> סגירה של מקומות ציבוריים ועסקיים למעט חנויות חיוניות: מזון, היגיינה, אופטיקה, בית מרקחת, מוצרי חשמל ומוצרים הדרושים לתיקונים חיוניים בבית.

<> סגירה של יחידות אירוח וצימרים, גן חיות, ספארי שמורת טבע, גנים לאומיים, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה; מקום למתן טיפול שאינו רפואי, לרבות מספרה ומקום למתן טיפולי יופי וקוסמטיקה; מקום למתן טיפול רפואה משלימה; דרייב אין לצפיה בסרטים; קניון או שוק קמעונאי ומוזאון, וכן ביטול האפשרות לפתיחת בית אוכל בדרך של איסוף עצמי.

<> מקום המשמש לאימוני ספורט - תתאפשר הפעלה של מקום המשמש לאימון או תחרות של ספורטאי מקצועי בלבד.

<> אין אפשרות לקיים שיעורי נהיגה מעשיים. 

<> אין להשתתף בטיול מאורגן. 

חינוך

<> הלימודים יתקיימו כרגיל בגילי 6-0 ובכיתות א'-ד' וי"א-י"ב. לא יקוימו לימודים מכיתה ה' ועד י'.

<> תיאסר פעילות בשטח פתוח, יאסרו לימודים מעשיים במוסד להשכלה או הכשרה מקצועית לבגירים, לימודים בכיתות י"ג ו-י"ד (לימודי המשך ללימודים בתיכון המיועד לנוער נושר או בסיכון), ופעילות של תנועות נוער.

<> תמשיך להתקיים פעילות לתלמידים בחינוך המיוחד ולנוער נושר ונוער בסיכון, וכן פנימיות, לימודים בכיתות עולים וגישה למוסד להשכלה או הכשרה מקצועית לבגירים לצורך למידה מקוונת ממנו לתלמידים הזקוקים לכך.

<> ייאסר קיום טיולים.

מסחר

<> מקומות העבודה המעסיקים יותר מ-10 עובדים לא יוכלו לאפשר שהייה בו זמנית של עובדים בשיעור שעולה על 50% ממצבת העובדים במקום העבודה, או 10 עובדים - לפי הגבוה מביניהם. מוחרגים מכך: מקומות עבודה המספקים שירותים חיוניים, מפעלים למתן שירותים קיומיים, מפעלים בעלי היתר מיוחד להעסקת עובד בשעות המנוחה ומקומות עבודה שעוסקים בעבודות בינוי או תשתית, תעשייה ביטחונית ומפעלים תומכי ביטחון (שלגביהם יחולו מגבלות אחרות).

<> המעסיקים יידרשו להמשיך ולעמוד בתנאי התו הסגול.