סגר שלישי - מחסומים בכבישים וחנויות סגורות
צילום: אוליבייה פיטוסי ותומר נויברג, פלאש 90

בעלי עסקים מאיימים: נפתח את החנויות גם בסגר

אחרי שנאלצו לסגור שוב, בפעם השלישית בתוך פחות משנה - בעלי העסקים כבר איבדו את התקווה ואת האמון בממשלה: "לא סופרים אותנו" • בכירים במשרד הבריאות מעריכים: ההחלטה להשאיר את מערכת החינוך פתוחה תוביל לסגר של 5 שבועות • מנכ"ל משרד הבריאות: לקראת סוף השבוע נדון בעניין החיסונים - ואם יהיו די מנות המורים יחוסנו
כתבי כאן חדשות
27 בדצמבר 2020
08:55
עודכן ב 07:15

ישראל נכנסה לסגר שלישי: משרד הבריאות פרסם היום (שני) את נתוני ההתחסנות נגד קורונה, ולפיהם אתמול חוסנו 98,916 בני אדם; מספר המתחסנים עד עכשיו - 379 אלף.

ישראל נסגרת - כל ההנחיות

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי אמר אתמול כי הוא פסימי שהסגר יצליח להוריד במהירות את התחלואה, אם מערכת החינוך תישאר פתוחה בערים הכתומות והאדומות. בריאיון לדוריה למפל בחדשות הערב אמר לוי כי ההחלטה שהתקבלה בוועדת החינוך היום "אינה פשוטה ומחזירה אותנו למה שהיה לפני הסגר".

פרופסור לוי הוסיף כי כי הממשלה שמעה על החלטת הוועדה היום ומנסה להתמודד עמה. בעניין מבצע החיסונים, ביקש מנכ"ל משרד הבריאות להרגיע את המורים המאיימים לשבות אם לא יחוסנו, ואמר כי לקראת סוף השבוע ידון משרדו בעניין ואם יהיו די חיסונים המורים יחוסנו.

ברגע שהסגר נכנס לתוקפו אתמול בשעה 17:00, בעלי העסקים ברחבי הארץ נאלצו לסגור את החנויות בפעם השלישית בתוך פחות משנה. כמה מהם ניסו היום, ממש עד הרגע האחרון לפני הסגר, להיפטר מהסחורה, כשהם לא יודעים להבטיח שבסוף גל ההגבלות הנוכחי תהיה להם תקומה. בעלי עסקים רבים אף אומרים כי בכוונתם לפתוח ולתת שירות גם בימי הסגר, בשל מצבם הכלכלי הקשה.

 

"אני חושב שהרבה ייצאו לעבוד", אומר דודו קדוש, בעל מספרה בבאר שבע. "אין ברירה, פשוט אין לנו אפשרות אחרת. לא סופרים אותנו, אז גם אנחנו לא נמשיך לספור אותם".

דניאל ברק, בעלת חנות בגדים בקריית ביאליק, אמרה לכאן חדשות: "אני כבר לא יודעת אם אני אשרוד. יש לי עשרות אלפי צ'קים ליצרנים עבור קולקציה שקניתי – אבל אין מי שיקנה ממני. אני פשוט לא רואה את האור בקצה המנהרה, אני לא רואה איך אני אשרוד".

שי אקירוב, בעל חנות בגדים בחולון, סיפר: "כבר לא מעניין אותי מה אני מרוויח ומה אני מפסיד. בן אדם חושב רק איך לשרוד. אני לא יכול ללכת למכולת ולהגיד לו שיעזור לי עם האוכל לילדים". קרן דגמי, גם היא בעלת חנות בגדים בחולון, הוסיפה: "ביבי צריך לקחת את עצמו כמו שצריך, ולעשות שינוי מאוד משמעותי בשביל שהעסקים לא ייפלו".


בגלל פקקי הענק: המשטרה נמנעת מבדיקות במחסומים

המשטרה הציבה הערב מחסומים בכבישים הראשיים כדי לאכוף את הנחיות הסגר. עם זאת, לאחר שהמחסומים גרמו הערב לפקקים עצומים, הוחלט במשטרה לקפל את המחסומים בכבישים הבין עירונייים - לעת עתה. במשטרה אמרו אתמול לכאן חדשות כי הדגש באכיפה יהיה על התקהלויות אסורות, ועל הפרת בידודים.

בתוך כך, בכירים במשרד הבריאות מעריכים כי ההחלטה לפתוח את בתי הספר תביא לכך שהסגר ייארך חמישה שבועות. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס היום למחלוקת סביב פתיחת מערכת החינוך, ומתח ביקורת על החלטת ועדת החינוך של הכנסת להפוך את החלטת הממשלה - ולאפשר פתיחה של כיתות ה'-י' בבתי הספר. "ראינו היום את עדת החינוך בהחלטה האומללה לחדש את הלימודים בכל הכיתות - דבר שוודאי יאריך את הסגר", אמר אדלשטיין. 

בהתאם להחלטות שהתקבלו היום - משרד החינוך הודיע הערב כי הלימודים מחר ועד להודעה חדשה יתקיימו כפוף לתוכנית הרמזור שהונהגה במערכת עד עתה: הלימודים בגני הילדים ובכיתות א'-ד', והלימודים במסגרות החינוך המיוחד, צהרונים, מסגרות של ילדים ונוער בסיכון ופנימיות יתקיימו בכל היישובים במתכונת רגילה (לרבות בערים אדומות וכתומות); כיתות ה'-י"ב ימשיכו לפעול רק ביישובים ירוקים וצהובים, ביישובים אדומים וכתומים הלימודים בכיתות אלו יתקיימו מרחוק. יו"ר ארגון המורים רן ארז אמר בריאיון לתוכנית ערב ערב בכאן 11 כי אין בכוונת המורים להכריז על סכסוך עבודה או לשבות.

עוד פורסם בחדשות הערב כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עוד לא הצהיר אם הוא מתכוון להביא את מתווה החינוך להצבעה מחודשת בממשלה. להבנת נתניהו, במשרד במשרד הבריאות עדיין לא החליטו אם יבקשו להעלות מחדש בממשלה את ההצעה לסגור כיתות ה'-י'.

חלק משרי הממשלה מבהירים בשיחה עם כאן חדשות כי אם מתווה החינוך, הכולל את סגירת כיתות ה'-י', יעלה מחדש בממשלה - הם צפויים הפעם להתנגד, בניגוד להצבעה הקודמת שבה אישרו את המתווה. על רקע הדברים הללו, אומרים גורמים במערכת הבריאות: "התחושה של סוף עונה עם תחילת החיסונים, בשילוב מערכת הבחירות, עושה רע למאבק בתחלואה. חושבים שאפשר לשחק משחקים עם הנגיף".

השתתפו בהכנת הידיעה: רובי המרשלג, עופר חלפון, משה שטיינמץ, דנה ירקצי, קטי דור ועמיחי שטיין