השר להשכלה גבוהה זאב אלקין במשרד רה"מ בירושלים, 20
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אלקין: "שקלתי פרישה, אם סער לא היה מקים מפלגה – ייתכן שהייתי הולך הביתה"

השר שפרש מהליכוד וחבר לגדעון סער בריאיון לכאן רשת ב: "בסביבת רה"מ לא נותר אף אחד שיכול להיכנס אליו לחדר ויכול להגיד לו אתה טועה" • על עזיבת הליכוד: "השבר הסופי היה כשהלכנו לבחירות מיותרות והזויות וידעתי שעושים את זה למרות שאפשר היה להימנע מכך" • חוות דעת משפטית: אם ח"כ שאשא ביטון תוכרז "פורשת" מהליכוד היא תצטרך להתפטר מהכנסת ותישלל ממנה יחידת המימון
קלמן ליברמן
27 בדצמבר 2020
08:40

השר לשעבר זאב אלקין שהודיע בשבוע שעבר על עזיבת הליכוד והצטרפות למפלגתו של גדעון סער, תקווה חדשה, אומר הבוקר (ראשון) כי בשלב מסוים שקל גם פרישה מהחיים הפוליטיים. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אמר אלקין כי "אם סער לא היה מקים מפלגה – ייתכן שהייתי הולך הביתה". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב 

אלקין שתקף בימים האחרונים את ראש הממשלה שעליו הגן תקופה ארוכה אמר כי נתניהו לאט לאט השתנה וקצב השינוי הזה הולך וגובר. "זה התחיל להגיע למסה קריטית שחצתה קווים אדומים. יש בסיעת הליכוד אווירה של חנופה. בסביבת ראש הממשלה לא נותר אף אחד שיכול להיכנס אליו לחדר ולהגיד לו 'אתה טועה'".

הוא הסביר את הסיבות שגרמו לו לעזוב את הליכוד: "השבר הסופי היה זה שהלכנו לבחירות מיותרות והזויות וידעתי שעושים את זה למרות שאפשר היה להימנע מכך. סדק דומה היה שנה שעברה בהליכה לבחירות שלישיות, גם אז נלקחנו לבחירות שניתן היה למנוע".

בתוך כך, חוות דעת משפטית שחיברה היועצת המשפטית של ועדת הכנסת, ארבל אסטרחן, קובעת שאם ח"כ יפעת שאשא ביטון שעזבה באחרונה גם היא את הליכוד והצטרפה למפלגתו של סער תוכרז על ידי ועדת הכנסת כ"פורשת" היא תידרש להתפטר מהכנסת ואוטומטית גם תישלל ממנה יחידת המימון.

חוות הדעת הוכנה לקראת הדיון מחר בוועדת הכנסת שנקבע לדרישת הליכוד ובסופו הוועדה צפויה להצביע בשאלת הכרזתה של שאשא ביטון כפורשת. ועדת הכנסת משמשת גוף חצי שיפוטי בהצבעה על ח"כ כפורש וכך יהיה גם מחר.

אחת הראיות שתשמש כנגד שאשא ביטון וגם מוזכרת בחוות הדעת המשפטית של הוועדה היא העובדה שנעדרה מההצבעה החשובה שנערכה במליאה בשבוע שעבר על הפשרה שביקשה למנוע את הבחירות. שאש ביטון הסבירה שהיתה חולה ואף שהתה בבידוד.